Strelila si koalícia politicky sama do srdca?

Strelila sa koalícia politicky sama iba do oboch nôh a ešte aj jedného kolena, alebo sa chystá streliť do srdca slovenského parlamentarizmu ? Povinnosťou poslancov je riadiť sa hlasom svedomia a šíriť etické princípy počas práce, aj počas tajnej alebo verejnej kontrolovanej voľby. Mali by mať na pamäti predovšetkým záujem o dobro občanov a zodpovednosť voči voličom pred straníckou poslušnosťou. Inými slovami: ak sú medzi koaličnými poslancami pokryteckí  ľudia, ktorí myslia na svoje záujmy, alebo sú „trójskym koňom" a skrytými  zákernými vnútornými nepriateľmi vládnej koalície, predlžené ruky nejakých bábkarov, tak  pre blaho spoločnosti je sa s nimi vyporiadať a ukončiť spoluprácu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ak sú v utajení, potom si treba určiť deadline, dokedy sa bude po nich pátrať. Ak sa dovtedy demaskujú, tak by mali títo vnútorní nepriatelia opustiť koaličný klub. Ak nie, tak by sa mali vyhlásiť buď predčasné voľby, alebo zmeniť koaličné zoskupenie a integrovať tentokrát manifestne a bez utajenia aj opozíciu a takto vyvážiť ich deštruktívne pôsobenie voči koalícii, azda aj opozícii. A najmä nenechať im ďalší čas a priestor pre páchanie zla a deštrukciu, zhoršovanie vzájomných vzťahov a šírenie nedôvery aj v celej spoločnosti. Zjavne z toho vychádza, že nová vláda týmto spôsobom nielenže je krehká, ale postráda väčšinu. Dokonca neurotizuje zodpovedných členov parlamentu, vlády, spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to zložitá a nezdravá politická situácia, a preto odtajnenie voľby GP a ďalších person si vyžaduje komplexné a systémové riešenie. V hre je viac prvkov, ktoré tvoria častice nášho puzzle :

1. voľba podľa svedomia a stranícka kontrola. Je iné voliť slobodne a verejne za štandardnej situácii a je zasa iné voliť v hore opísanej konkrétnej situácii pod tlakom nedôvery, neurotizácie poslancov aj ich vonkajšou kontrolou. Potom verejné hlasovanie slúži na odhalenie záškodníkov, (ale aj nesympatizantov novozvolených person !). Ide aj o nátlak udržať ich v jednom šíku, „pod pokrývkou". Aj keď ich možnosť vnútornej deštrukcie je nepredvídateľná a nekontrolovateľná pri ich anonymite.

SkryťVypnúť reklamu

2. postavenie a pozície „vnútorných nepriateľov" v rámci koaličného zoskupenia. Je rozdiel, či sa jedná o politických funkcionárov a lídrov, alebo radových členov a poslancov. Keďže sa nevie o koho ide, tak je dobre zvažovať a pripraviť sa na horšiu variantu. Ak sa verejnou kontrolou hlasovania posilňuje automaticky autorita politických lídrov, potom môže byť „lámanie poslancov" a tichý nátlak na nich priam zhubný. Najmä ak sa zákerný vnútorný nepriateľ etabloval, či etabluje ako alfa samec koaličnej zostavy. Pri ich anonymite sa to nedá vopred vylúčiť.

3. úroveň demokracie v našej spoločnosti. Ak je demokracia u nás v plienkach a je veľká snaha rôznych síl o udržanie a upevnenie autokratického štýlu riadenia spoločnosti, na úkor upevnenia sociálne-demokratického štýlu vládnutia, potom odtajnenie voľby GP a ďalších person je sebadeštrukciou. Posilnením autokratického štýlu vedenia sa mení skupinová dynamika a osoba sa stáva touto zmenou poslušná, závislá na autoritatívnom politickom lídrovi, ktorého kompetencie takto narastú. V prípade dominantných lojálnych jedincov - poslancov sú títo kontrolovanou voľbou znechutení a ubíjaní v tvorivosti, v práci pre celok, prestávajú spolupracovať. A naopak posilnením sociálne-integračného štýlu vedenia sa poslanci stávajú autonómnymi, tvorivými, rovnocennými s politickými lídrami a kooperatívnymi.

SkryťVypnúť reklamu

4. Aktuálnosť a časový horizont. Je rozdiel pripraviť odtajnenie voľby GP či iných person v predstihu, proaktívne a premyslene, bez emócii pre nové volebné obdobie, a iné „za jazdy", keď je situácia okolo voľby GP traumatizujúca a kritická. Keď naopak vyhrocuje emócie a ako lavína strháva a poškodzuje základné piliere demokracie, uvádza do konfliktu ostatných mienkutvorných odborníkov, poškodzuje ich vzájomné vzťahy. Keď vyhrocuje konflikty a poškodzuje a vyhrocuje vzťahy medzi GP a ministerstvom vnútra, vládou, a parlamentom, koalíciou a opozíciou. Keď ešte väčšmi polarizuje a traumatizuje spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V takejto atmosfére ťažko očakávať, že nová voľba GP nedopadne ako tá predošlá, veď p.Trnka bol nominovaný mnohými terajšími koaličnými lídrami a poslancami pred 7 rokmi.

Naviac, vyhrotené vzťahy a mocenský boj pravice - ľavice t.č. rovnako ovplyvňuje silu a smer zásahu odtajnenia voľby GP a ďalších. Pri chladnej hlave oboch táborov by sa dokázalo zdôvodniť, že je potrebné sa v budúcnosti vyhnúť vychcaným ľuďom, ktorí šplhajú po chrbtoch iných do vysokej politiky a svojimi sebeckými záujmami a zákernosťou politického súperenia ohrozujú demokraciu, že ich treba držať verejnou voľbou na uzde, príp. zviditeľniť. Avšak v čase vyhrotených vzťahov koalície a opozície, na čom zaiste má svoj podiel aj tento spôsob zákerného mocenského boja, sa bude šíriť iný likvidačný dôvod odtajnenia voľby GP. Takýto politický diskurz dokáže nielen usmerniť strelu, ale zasiahnuť srdce parlamentarizmu, aj keď nemusí ísť hneď o viditeľný zásah do srdca.

5. Ignorovať poznatky sociálnej psychológie a nahovárať si, že je jedno, či človek hlasuje tajne alebo verejne, sa nevypláca. Podobne ako sa pri ekonomických reformách plody takýchto zmien dostavili až počas novej vlády, aj tieto zmeny štýlu vládnutia sa dostavia neskôr, počas vládnutia novej vlády. Naviac účinok každej zmeny, ktorá bráni nekontrolovanej slobodnej voľbe väčšiny lojálnych poslancov a naopak ešte viac posilňuje autoritu lídrov, je gólom do vlastnej brány. Dnes nedokážeme vedieť, kto bude vládnuť v budúcnosti, a ako autokratickí lídri dokážu zneužiť svoje dominantné postavenie a väčší priestor, ktorý sa odtajnením voľby GP a iných, pre nich vytvára.

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu