Ako rozťať (európsky, západný) gordický uzol?

Vraj by takéto riešenie bolo ocenené Nobelovou cenou. A tak zrejme aj od dnešného samitu európskych lídrov očakávame čosi ako pokus rozťať tento pevný uzol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
 • Nejde o peniaze

  Aké nitky, povrazy ho tvoria? Tým najväčším sú očakávania a túžby tvorcov európskeho projektu, dnes už sú niektorí po smrti, iní sú kultivovaní seniori, držiaci a odovzdávajúci mladšej generácii štafetový kolík. Obrazne povedané: sú bielou veľrybou, ktorej donedávna patril celý oceán, ale dnes už ho brázdia iné čeľuste, o ktorých tento cicavec starej konzervatívnej školy nemá ani vo sne predstavu ako dokáže hrýzť. Aj preto sa začali očakávania líšiť od reality. A chce to nadhľad. Namiesto snívania o zjednotenej Európe a vláde rozumu a citu, je potrebné otvoriť oči a postrehnúť pohyb pod hladinou...a konať. Vystreliť harpúnu a zatvoriť čeľuste, aby nezožrali všetky ryby v oceáne. Dokážu to títo starci s modrou krvou? Vidia, kto a čo ohrozuje európsky projekt? Že to nie sú ani Gréci, či PIIGS, ani Slováci? Že sú to predovšetkým oni sami so svojou eleganciou a dôstojným správaním ako „grant"? A garantmi" aj čeľustí, mafiánov, organizovaných zločincov, spúšťačov pyramídovej hry, rýchlozbohatlíkov aj z ex-satelitov, ktorí majú sociálneho štátu iba plné ústa, ktorí nestoja o ich veľkorysosť, ale o zmarenie ich sna, o Európu? Pomôže zatvárať oči pred týmto súbojom na život a na smrť? O Európu?

  SkryťVypnúť reklamu
  Článok pokračuje pod video reklamou
  • Chýba správna stratégia boja (z nedostatočného vhľadu do problematiky)

   Mocní v EÚ si myslia, že ide predovšetkým o zlé návyky Euroobčanov, či členov PIIGS, prikrývajúcich sa väčšou perinou, než je k dispozícii, alebo že ide o konkurenčný boj s inými veľrybami z mimoeurópskych krajín a úbytok inovácie, či o dočasnú finančnú slabosť Západu, resp. o zhluk týchto príčin a nedokážu vidieť všadeprítomné čeľuste, požierajúce iných s dobrým apetítom, t.č. naservírovaných Grékov, so slinami pochutiť si na blížiacom sa novom pokrme.

   Následne so zlou diagnózou títo európski Hippokrati považujú vieru pacienta v svojho lekára, v životaschopnosť ich veľkého projektu a v silného európskeho lídra, či líderku, za účinný medikament. A tak tu máme finančnú ambrelu, ktorá poukazuje, aká silná a zjednotená je Európa. Pozor, ak by niekto chcel čo i len o krok cúvnuť do úzadia a dištancovať sa od tejto „zaiste účinnej „ terapie!

   SkryťVypnúť reklamu

   Klam tvorí ďalší klam. A tak tu máme nielen senilných dobre vychovaných a vzdelaných starcov s dobrým úmyslom udržať európsky projekt, ale postupne ich premenu v autokratických „bláznov", ktorí nevidia realitu. Ako sa môžu identifikovať milióny mladých nezamestnaných Slovákov, Grékov, Portugalcov, Čechov, Slovincov, Maďarov, Talianov, Švédov, .....naprieč Európou, či seniori s dôchodkom v pásme biedy - naprieč Európou, a ich rodičia, bratia, sestry, deti, vnuci, rodinné komunity, miestne komunity, neziskový sektor a jeho členovia - naprieč Európou, atď. s takými Euroobčanmi, ktorí sú mafia-friendly, alebo si lietajú aerotaxíkom na večeru do Mníchova, či na víkend na Bahamy, lebo dobre zarobili na štátnej zákazke?

   SkryťVypnúť reklamu

   Tie zlé návyky a ľudská slabosť nie je v každom človeku v rovnakej miere. U niektorých ľudí je doslova gigantických rozmerov (čeľuste). Nemožno ich zmeniť naivne poukazovaním na čierne drobné škvrny na bielej košeli bežných ľudí. Ani kupovaním bieleho plátna na záves z peňazí všetkých, ktorý nepomáha, aby prestali požierať ostatných.

   Ich neverbálna odpoveď znie naprieč Európou: čo na tom, že čeľuste skorumpovali štátnych úradníkov, politikov? Alebo si finančne zaopatrili rodinných členov na ďalších 10 generácií? Tolerujte to, aj nemohúcnosť súdov a polície! Uťahujte si opasky! Nezáviďte im! Lebo najdôležitejšie je udržať veľký sen o zjednotenej mierumilovnej Európe! Snívajte radšej s nami a verte nám! Ak sa bohatí a mocní nedostali do žalára celé desaťročia, raz deň D príde!

   SkryťVypnúť reklamu

   A odpoveď z druhej strany barikády naprieč Európou znie: má význam tento sen a s ním takýto reálny život? Je toto demokratická Európa a spravodlivé prerozdeľovanie spoločného majetku? Alebo iba sen starcov, ktorí sa ho držia zubami-nechtami a strkajú hlavu do piesku?

   Klam tvorí ďalší klam. A tak tu máme rýchlozbohatlíkov, mafiánov, organizovaný zločin, aj bohatých - usmiatych neplatičov daní, ryžujúcich z tohto chaosu a pokrivených paragrafov, deravých zákonov, z mocenského politického boja, aj silné finančne zaopatrené politické strany, ktorí profitujú za každej situácie, aj ich členovia. A najnovšie súkromných bankárov, a ohrozené úspory poctivých ľudí. A finančných žonglérov. Popri už prežutých Grékov a v kuchyni pripravených občanov PIIGS. Dá sa tento proces zastaviť jednoducho pozitívnym postojom, že viera robí zázraky? Len sa nerozdeľme! Alebo je potrebný stret s čeľusťami a tvrdé riešenie?

    • Kde niet už dôvera a jednota, nie je rozdelenie iba (neuvedomovaná) prázdnota, rozplynutie.

     EÚ stojí na križovatke, či nechá ešte dodýchať bielu veľrybu a bude postupne na dno sťahovať aj iné i nové členské štáty z roku 2004. Veď sľúbili, že na povel z centrály pre záchranu eurozóny skočia aj z mosta do rozbúrenej rieky pre európsky sen. Veď keď iným skapala krava, prečo by si niektoré štáty EÚ mali udržať svoju kravku... a na záver spoločnej existencie nepodeliť sa so susedmi? Azda nakoniec predsa pôjde v európskom projekte len o peniaze? Kto asi časom kúpi zadlženú Európu po kusoch?

     Je tak ťažké pochopiť, že ľuďom nejde predovšetkým o noblesný život na dlh, ktorí mnohí z nich nikdy ani nezakúsili a nepotrebujú ho zakúsiť? Že je bližšia košeľa trpiacich blízkych ako kabát rýchlo zbohatlíkov? Vrabec v hrsti ako európsky holub na streche?

     Ak sa nasilu bude udržovať jednota, a celý európsky projekt zdegraduje na peniaze, ako posledný rok a pol, budú sa zatvárať oči pred zlodejčinami veľkého kalibru, prepúšťať a rešpektovať mafiáni, potom vznikol európsky priestor morálneho hazardu a úpadku Euroobčanov. A to núti ľudí „zdola" vzoprieť sa! Aj preto je najvyšší čas ukončiť pyramídovú hru o peniaze a moc.

     Stanú sa seniori obávaným Mobidikom a rozbehnú inú stratégiu? Zjednotia sa vo vlastných radoch na taktike vybudovať napr. niekoľko „Bruselov" ? Posilnia sociálne - demokratický štýl riadenia a spravovania štátu namiesto autokracie, a tým aj občiansku spoločnosť, aby došlo k sebaozdraveniu a ukončeniu konzumného štýlu života? Prestanú „tlačiť na pílu" a vydierať ostatné členské štáty? Dokážu urobiť tento koperníkovský obrat a rozťať gordický uzol? Stane sa nakoniec Európa svetovým majákom spravodlivosti a ostrovom pozitívnej deviácie? Je komu odovzdať štafetový kolík...

     Anka Galovičová

     Anka Galovičová

     Bloger 
     • Počet článkov:  53
     •  | 
     • Páči sa:  0x

     Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

     Prémioví blogeri

     Lívia Hlavačková

     Lívia Hlavačková

     43 článkov
     Zmudri.sk

     Zmudri.sk

     3 články
     Juraj Hipš

     Juraj Hipš

     12 článkov
     Karolína Farská

     Karolína Farská

     4 články
     Matúš Sarvaš

     Matúš Sarvaš

     2 články
     SkryťZatvoriť reklamu