Koho voliť? Alebo radšej nevoliť?

Žijeme v dobe, kedy ľudia letia do vesmíru, niektorí kráčali po Mesiaci. A dokážeme plávať hlboko v mori, fárať hlboko pod zemou, ale nenaučili sme sa ponárať sa do svojho vnútra a reflektovať realitu. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ak nahliadneme do ľudských dejín, tak sa rôzne kultúry líšili práve hodnotovým rebríčkom. V čase, kedy sa v Egypte našla hrobka mladého Tutanchamona, a celý svet jasal nad neopísateľnými pokladmi, pár tisíc kilometrov východne v severnej Indii objavili archeológovia jedno z najstarších miest Mohendžodarjo s množstvom sošiek v meditačnej polohe a namiesto veľkolepých pyramíd iba obecné kúpele zrejme na telesnú i duševnú hygienu. Chýbali veľkolepé stavby, chrámy - aj keď sa v meste žilo pohodlne, ľudia mali svoje byty, príslušenstvo, poznali kanalizáciu, obecné kúpele.
V hrobkách sa objavili kostry párov rôznej rasy. A nebol rozdiel medzi ľuďmi. Nebolo majestátnych hrobiek ani paláce pre bohatých a chatrče pre chudobných.
Áno, v histórii ľudstva sa ocitáme pravidelne na križovatke dobra a zla. Ceste rovnosti ľudí či voľby cesty veľkých sociálnych rozdielov. Aj dnešné obdobie je takouto križovatkou a čelíme tejto voľbe zoči-voči každý zvlášť naprieč Európou.
Veď medzi politickými stranami si môže každý vybrať. Od jednoduchých športovcov, ktorí sa živia športom, a ten si vyžaduje tvrdú drezúru od detstva a tímovú prácu, či podnikateľstvom a sú pripravení sa prvé roky v parlamente zrieknuť svojej mzdy v prospech chudobných, bez ich viny postrčených do sociálnej siete kvôli väčšiemu zisku až po strany odídencov.
Sú tam strany, ktorých lídri boli v minulosti zmanipulovaní Gorilou a dokázali otvoriť oči, svoje si povedať nahlas i verejne, odmietli poslušnosť a strhli sociálnu, či ľudovú masku ex-šéfa. Sami už správnu voľbu zoči-voči Gorile zrealizovali. A nevzdali to a založili pre svojich voličov nové politické strany. V tom sa líšia kandidáti a strany medzi sebou! Áno, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca.
Sú tam aj také strany, ktoré sa dlhodobo snažia meniť Slovensko zdola, ale ide to slimačím tempom, keď vládnu Gorily a títo politickí lídri sa im neprispôsobili a nepoklonili. Naopak. Boj s nimi nevzdali.
Potom sú tam už známe značky tých, ktorí sa pustili r. 1998 za pasy s Gorilou, ale neuspeli. Rozpadli sa. Lebo vždy akosi došlo k mixu s Gorilami, hľadiacimi predovšetkým na svoj vlastný prospech, potom prospech svojich partajníkov, a nakoniec azda aj trochu záujmu prejavili o svoju profesijnú skupinu napr. podnikateľov.
Ale celkom im uniká pravá príčina polarizácie spoločnosti súc pohltení mocenským bojom Goríl medzi sebou. A tou je rozširovanie sociálnych nožníc a zabetónovanie protikladov 1% bohatých a 99% ostatných. Dokedy? Snáď až k znovu prebudeniu „triedneho boja", namiesto harmonického celku a súzvuku. Namiesto spravodlivého prerozdeľovania získaného bohatstva poctivou prácou ostatných. A aby sa v zrkadle na seba mohli Gorily usmievať, tak onálepkovali slovkom PARAZITI všetkých nezamestnaných, pracujúcich ľudí bez trvalej pracovnej zmluvy a s nízkym príjmom, tých, ktorým prišli do cesty ako zamestnávatelia špekulanti a podvodníci. Do tejto majority patria aj seniori s nízkym dôchodkom, bez práce ktorých by sme tu dnes nemali miliardárov, lebo by nebolo čo privatizovať a predávať zahraničným majiteľom po „nežnej".

Po 22 rokov vieme, kto je kto, kto koho podporuje a kto roztvára sociálne nožnice a množí chudobu. Pozor nie svojich najbližších a straníkov! Samozrejme nás ostatných....
Inými slovami: boj tých „hore" za politickú čistotu, za demokratizáciu je v jadre zamaskované rozkrádanie štátneho majetku diskrétnou a pomocnou elitou. Bábkarmi v pozadí a ich bábkami politikmi, ich straníckymi nominantmi do rôznych funkcií a na rôzne posty, riaditeľmi, bankármi, mediálnymi hráčmi, top manažérmi, dokonca nimi založenými a sponzorovanými neziskovkami, nadáciami - v popredí. Čiastočne vedome zametajúc špinu a nepotrestané kauzy pod koberec, výberom a voľbou šéfov SIS-ky, či ministrov silových rezortov, GP, sudcov, atď. I nevedomky hrajúc čo najlepšie svoju rolu silných od žralokov nezávislých politických lídrov.
Samozrejme, wellbeing - dobrý stav a prosperita bohatých v spoločnosti by nemusela byť kontradikciou k prosperite ostatných občanov. Ale ak sa za nedoplatky v minciach trestajú tí „dolu" a organizovaní zločinci si užívajú na Bahamách stámilióny v skorumpovanom štáte, potom už ide o chorú spoločnosť so sociálnym nádorom a ten treba vyrezať. Čím skôr, tým lepšie. Trebárs aj 10. marca.
Aj preto, že namiesto podpory zdravého životného štýlu, sú zdraví ľudia - obete divokej privatizácii exekuovaní za nedoplatky zdravotných odvodov. A vinníci si užívajú národné striebro a nik ich neprenasleduje. Naopak. A tak by sme mohli pokračovať. A tým, ktorí fajčia, pijú alkohol, nepestujú zdravé stravovacie návyky, ale zlozvyky sa ešte platí zo štátnej kasy aj detoxikácia. A celé zdravotníctvo sa mení na s.r.o. a fabriku na automatický zisk.
Rovnako v kŕčoch je aj školstvo. Namiesto kvalitných učiteľov ako živý vzor pre deti na ceste životom a budovanie kvalitných škôl tu máme rok čo rok zmeny, rôzne reformy, nákup drahých elektronických pomôcok, rôzne kvázi analýzy za veľký honorár či neefektívne vynakladanie eurofondov a štátnych príspevkov na projekty mimo realitu. Lebo dnes už aj na Slovensku po 22 rokoch máme dva svety: svet politikov a protežovaných, podporovaných dokonca i na objednávku čerstvo vzniknutých neziskoviek a svet ostatných, ktorí za nich a na nich v teréne robia. 
Záver: je lepšie voliť a vybrať si už „vidiacich", ktorých spolupracovníci nemusia strkať hlavu do piesku a sľubovať zmeny až po voľbách. A vidia tí, ktorí to dokázali postaviť sa zoči-voči Gorilám vo vlastných radoch a nedali sa schramstnúť. Aj tí, ktorí pochopili, že pomocná elita kope za bohatých a žije mimo realitu nás ostatných.
Netreba sa báť, že bez doterajších politikov dôjde k bankrotu. Naopak. Medzi nami je veľa odborníkov pracujúcich za tých „hore" takmer zdarma. A zmenou sa otvorí aj pre nich brána veci verejných.
Mnohí ľudia potlačovaní a likvidovaní touto polaritou už krátko po vyštudovaní, dostanú tiež šancu a roztiahnu svoje krídla a začnú si rovnako plniť sny, ako Penta, či Ja&Ty, alebo Mečiarovi privatizéri a Ficovi sponzori, len bez tej nenažranosti a dravosti. Lebo otvorili oči a uvideli...
Lakmusovým papierom tých „vidiacich" okrem ich životného príbehu, že sa postavili Gorilám zoči-voči, je nízka suma za voľby. Lebo nehovoria cez bilbordy, IT a média - ale počuť ich srdcom a vidieť podľa skromnosti.

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu