Nejde o problém fragmentu (eurozóny).

Dnes zrejme nestojí otázka o záchrane eurozóny pred krachom ako problém fragmentu. Napr. ako  Fruniho nebankového subjektu s otázkou, či je lepšie pyramídovú hru ukončiť, aj keď zrejme príde 400 tisíc ľudí o svoje úspory, alebo je už v hre zapojených milióny ľudí a ukončenie tohto morálneho hazardu by viedlo k násiliu, k drancovaniu a zatváraniu obchodov, k prepadávaniu kamiónov s tovarom, k lúpežiam a vykrádaniu bytov, skladov s potravinami,  k domino efektu, krachu obchodov, firiem, podnikov, domov služieb, kultúrnych stánkov, súkromných škôl, atď. Takže preto by bolo azda lepšie získať čas a liať peniaze do nebankovky, aby si  ľudia mohli úspory s vysokými úrokmi naďalej vyberať...?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak by išlo o problém fragmentu - potom by sa mohli dva opačné postoje či nechať fragment skrachovať, alebo naďalej dotovať posúdiť podľa „bodu zlomu", koľko % ľudí je postihnutých. Kedy to ešte ľudia prežujú, prechodia - a kedy už nie a vzbúria sa. To nezistia žiadne agentúry, ani manažéri a analytici v bankách. Chce to vysvetliť ľuďom, v akom sme stave a vypočuť si predovšetkým ich odpoveď. Veď ide predovšetkým o nich a žijeme v demokratickej Európe.

Netreba snáď písať, že všetky prepočty a scenáre, ktoré by kalkulovali „návrat do pôvodného stavu a ozdravenie" s vyplácaním vkladov aj s vysokými úrokmi, s vysokými ziskami akcionárov, vysokými platmi manažérov, analytikov, zamestnancov, prenájmami budov, atď. by boli pomýlené. Lebo už nejde iba o fragment, akýsi chorý, či zlomený „prst", ktorý sa môže zreparovať a ozdraviť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krach štátov a eurozóny hrozí preto, že sa nevie, ako ukončiť tento morálny hazard, lebo ani majitelia a aktéri, ani klienti nechcú byť postihnutí a (finančne)potrestaní. A najmä preto, že tento hazard prestáva byť iba fragmentálny.

Naopak, nalievaním stovky miliárd euro sa šíri každým dňom a každou hodinou ako (sociálny) nádor do iných krajín. V tejto celostnej podobe by bolo neférové viniť za všetko „fruniho". Lebo tento fenomén ukazuje, že v každej krajine je veľa takých „ľudomilov"- špekulantov, vlád „cítiacich sociálne" ako prototyp „fruni", ktoré ani v minulosti, ani dnes nie sú schopné rozlíšiť egoizmus a pokrivený charakter od lásky k blížnym. Aj preto nevidia, čo treba robiť, kedy treba ukončiť všade, najmä v zadlžených krajinách podporovanie hazardérov a špekulantov. A kedy sa treba konečne vcítiť do obyčajných ľudí a pôžičky odsypávané do jamy bez dna, odovzdať tým, ktorí sa na nich poctivou prácou nadreli, vlastným pracovitým občanom.

SkryťVypnúť reklamu

V takomto pokrivenom politickom a právnom systéme, v ktorom sú vinníci zahmlení, sa vynára ako riešenie plán vybudovania euroštátu, v ktorom sa ešte väčšmi roztvoria nožnice medzi bohatými a chudobnými. V euroštáte si národné vlády ťažko poradia s euro „frunikmi"...

Niet inej cesty než osvietená politika, postavená na skutočnej starostlivosti a láske k občanom a pokojná revolúcia s pretavením egoizmu v altruizmus, agresivity v nenásilie. Aby najvyššie dobro prestalo byť spoločenská úspešnosť a materiálne bohatstvo, ale oslobodenie od týchto pút.

Za 21 rokov od „nežnej revolúcie" sme dokázali zmeniť režim. Zmenili sa inštitúcie, politické strany, vznikli nové úrady, nové profesie, ale myslenie ľudí sa cieľavedomo nemenilo. V mysliach zostala zastaralá mapa. Individuálny rozvoj sa u mnohých zredukoval na materiálne bohatstvo, získanie lepšieho postu, vyššieho platu, honba za ziskom aj cez mŕtvoly. Šlo sa na to zhora a zvonka - a vidíme výsledok. Teraz nás čaká všetkých v Európe znalostná revolúcia.

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu