Štyri vznešené pravdy a láma Samdhong Rinpočhe

Bývalý premiér Tibetskej vlády v exile na Slovensku. Kto je tento láma Samdhong Rinpočhe? A čo robí na Slovensku? To sú zrejme najčastejšie otázky, ktoré sa po prečítaní nadpisu vynoria v našej mysli. Ešte sa natíska otázka, či sa dá s ním stretnúť a kde? Tá je najľahšia - v Piešťanoch od 21. - 22. 11. 2013 v hoteli Sorea, Sĺňava (oproti zimnému štadiónu). Tu bude prebiehať seminár vo štvrtok od 9.30 - 17h zameraný na pochopenie jadra budhizmu a jeho silu spôsobiť psychickú úľavu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Štyri vznešené pravdy - podľa popredného psychoterapeuta Marka Eptsteina je Buddhova prvá pravda o pokorení sa. Buddha došiel k osvieteniu ako 35-ročný. Zanechal palác, blahobyt, komfort, zábavu, kráľovský odev a stal sa bezdomovcom. Celé roky sa pôstil a rozjímal o sebe, o zmysle života. Keď pri strome Bodhi v Bodhigaya získal stav nirvany, zostal v pomykove. Vôbec nemal potrebu toto miesto opustiť a ísť hlásať, čo zistil. Nemal chuť vyučovať. Pochopil, že na rozdiel od vecí sa múdrosť ťažko odovzdáva do iných rúk. Je ťažko zrozumiteľná, mimo sféru logiky, najmä pre tých, ktorí sú ovládaní nenávisťou, žiadostivosťou. Nedá sa nabifľovať ako matematické vzorce. Naviac, ide proti prúdu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schopnosť vysvetliť svoje pochopenie si vyskúšal na svojich bývalých spoločníkoch a priateľoch, askétoch, od ktorých sa oddelil. A nazval toto pochopenie Štyri vznešené pravdy. Základ ľudskej osobnosti bolo „utrpenie", nielen z chorôb, smrti, starnutia, ale aj z nezískania toho, po čom túžime, strate toho, čo máme radi, či spojením s tým, čo je nám nepríjemné. Slovko „utrpenie" však nevysvetľuje naplno pojem „dhukka" . Skôr ide o všetko prestupujúcu nespokojnosť. Ale nechajme vysvetlenie učenia Štyri vznešené pravdy na lamu Samdhoga Rinpocheho vo štvrtok.

Kto to je bývalý premiér Tibetskej vlády v exile?

SkryťVypnúť reklamu

Ctihodný Lobsang Tenzin Prof. Samdhong, 5. Samdhong Rinpočhe

študoval na univerzite Depung, v Tibete. Bol 4 roky juniorom Tarabovi Rinpočhemu, a zostali blízki priatelia po celý život. Samdhong Rinpočhe získal Lharampa titul v roku 1968 a Ngagrimpa v roku 1969. Od 1971 do 1988 bol vedúci vtedajšieho Ústredného ústavu vyšších tibetských štúdií (CIHTS, Varanasi, India). Od roku 1988 do roku 2001 pracoval ako riaditeľ CIHTS a získal profesúru v Banaras hinduistickej univerzite pre jeho hlboké znalosti v mnohých štúdiách východu. Od roku 1999 do roku 2000 Rinpočhe bol prezident Asociácie indických univerzít, je to silný inštitút s akademickými skupinami viac než 250 Vice-kancelárov indických univerzít. V roku 2001 vôbec v prvých všeobecných voľbách Tibeťanov v diaspóre bol Rinpočhe zvolený ako šéf kabinetu ministrov (Kalon Tripa), vlády tibetského exilu, túto pozíciu zastával po dobu 10 rokov. Je vynikajúci a významný vedec, pedagóg a filozof, a celoživotný bojovník nenásilia, pokojného odporu. Stále pôsobí ako blízky dôverník Jeho Svätosti 14. Dalai Lamu. V roku 2013 bol Samdhong Rinpočhe menovaný kancelárom univerzity Sanchi Budhisticko-indických štúdií v Madhya Pradesh, India.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou jeho programu je Konferencia Nenásilie a gandhizmu, ktorá sa bude konať v piatok od 9.30 - 12h. Bude zameraná na pochopenie, že lož má krátke nohy a ďaleko nezájde. Aj preto, že sme vzájomne závislí a spätí, a čo sa deje s Tibeťanmi, skôr či neskôr by to mohlo byť aj u nás v Európe. Aj preto dostal 14. Dalajláma Tibetu r. 1989 Nobelovu cenu za mier.

V piatok 22. 11. popoludní od 16 - 19h bude medzináboženský dialóg, ktorého sa zúčastnia aj ďalší hostia. Ako to celé dopadne? Čo sa dozvieme? To si napíšeme a vyhodnotíme potom. Možno pôjde o výstrel z Auróry, tentokrát predovšetkým proti nepriateľovi vo vnútri. Aby sme sa prestali trápiť všetko preliezajúcou nespokojnosťou, nehľadali vinníka, ktorý ju spôsobuje v iných, ale odštartovali výcvik duševnej hygieny. A pochopili, že „čo je vo mne spolutvorí to, čo je vonku" tentokrát aj s pomocou zatiaľ pre nás neznámeho lámu Samdhonga Rinpocheho

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu