
Keď sa povie Zlaté Moravce, mnohí si spomenú na predstaviteľov rodu Forgáčovcov, Paluškovcov a Migazziovcov. Lenže Zlaté Moravce to sú aj ďalšie kultúrne pamiatky: kostol sv. Michala archanjela, súsošie Golgoty, ľudová banka spolu so župným domom, múzeum známe vzácnymi exponátmi ale aj archeologickými nálezmi, mauzóleum aj smútočná aleja previsnutých smrekov. So Zlatými Moravcami je spájaný štúrovský básnik Janko Kráľ.
Zlaté Moravce oslavujú v tomto roku 900 rokov prvej písomne doloženej zmienky o meste a je obdivuhodné, že historické pamiatky sa zachovali dodnes.
Chcete vedieť aj o ďalších zaujímavostiach? A o ktoré pamiatky ide? Aká je história mesta?
V TIKU: Každá pohľadnica rozpráva vlastný príbeh
Navštívila som i Turisticko-informačnú kanceláriu (TIK), ktorá predáva pohľadnice a aj rôzne propagačné materiály mesta a celého Požitavia. Medzi nimi aj štyri nové pohľadnice, z toho jedna je venovaná 900. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Tri ďalšie zachytávajú najznámejšie historické dominanty mesta.
„Pohľadnica pôsobí aj ako historický prameň, ktorý poskytuje informácie o danej lokalite. Zlaté Moravce boli mestom, ktoré svojou atmosférou lákalo mnohé známe osobnosti. Niektorých oslovili natoľko, že sa stali ich domovom, prípadne sa sem opakovane a radi vracajú. To čo im chýbalo, sú nové pohľadnice Zlatých Moraviec," hovorí poslanec Ľudovít Chládek.
„Od začiatku vydávania pohľadníc v 19. storočí do sedemdesiatych rokov 20. storočia bolo vydaných až 240 pohľadníc s motívom Zlatých Moraviec. Za ďalších viac ako 40 rokov k nim pribudlo len niečo vyše 50 pohľadníc. V minulosti bol teda záujem o vydávanie pohľadníc väčší, dopyt je pritom stále primeraný, veď ide o najjednoduchšiu propagáciu mesta," myslí si Chládek.
Poslednú pohľadnicu majú Zlaté Moravce spred siedmich rokov. Teraz sa to zmenilo vďaka Zlatomoravčanom a poslancom MsZ Dušanovi Husárovi, Ľudovítovi Chládekovi, Viliamovi Rumankovi, Miroslavovi Záchenskému a podnikateľovi Richardovi Havettovi.
„Rozhodli sme sa, že sa zložíme a pomôžeme s vydaním dlhodobo nedostatkových pohľadníc mesta. Veď už dlhých sedem rokov naše mesto žiadnu pohľadnicu nevydalo. Okrem poslancov som oslovil nášho úspešného umeleckého fotografa Imricha Fintu a jedno zlatomoravské vydavateľstvo, ktoré nám zhotovilo návrhy štyroch pohľadníc Zlatých Moraviec. Jedna z nich je zameraná na 900. výročie prvej písomnej zmienky o Moravciach a keďže nikdy v minulosti sa podobný motív na pohľadniciach neobjavuje, táto bude pre zberateľov unikátom. Ohlasy občanov a návštevníkov mesta sú veľmi pozitívne," dodáva Chládek.
Umeleckého fotografa Imricha Fintu pri jeho aktivitách pohľadnice a propagačný materiál o meste už dlhšiu dobu nadchýnali. V dnešnej dobe elektronických zázrakov s množstvom grafikov a vydavateľstiev je skutočne na zamyslenie, prečo na trhu kedysi tak obľúbený formát chýba. „Pohľadnice sú nízkoziskové a okrem toho, vďaka digitálnej technike si už ľudia sami zhotovia snímky a pošlú blízkym," domnieva sa Chládek.
Výlet do minulosti
Je vôbec možné dať raz dokopy všetky historické pohľadnice Zlatých Moraviec, aké kedy vyšli? Zberateľom zo Zlatých Moraviec sa to podarilo. Potešenie z unikátnej zbierky si nenechali iba pre seba. Ide o súčasné zlatomoravské osobnosti, ktorých zberateľská vášeň presiahla hranice mesta a regiónu. Sprostredkovať malý výlet do minulosti sa rozhodli aj formou kalendára na historických pohľadniciach.
Snímky a pohľadnice z rôznych období vydal v knižke Zlaté Moravce na starých pohľadniciach a fotografiách historik a znalec dejín zlatomoravského regiónu Marián Tomajko koncom októbra 2012. Ďalšia kniha o Zlatých Moravciach na starých pohľadniciach vznikla vďaka dlhoročnému zberateľovi pohľadníc Pavlovi Pečadnému, vyšla koncom novembra v rámci edície vydavateľstva Dajama. Spoluautorom knihy je Richard Pročka, ktorý ju obohatil pútavým textom o histórii Zlatých Moraviec, jednotlivých budov a ich obyvateľov.
Zábery Imricha Fintu na pohľadniciach nájdeme v Turisticko-informačnej kancelárii (TIK) na Námestí hrdinov, v Ponitrianskom múzeu - pobočka Zlaté Moravce a na recepciách hotelov.
Anna Mondočková