„Sústavné spochybňovanie nášho podnikateľského zámeru, strašenie ľudí spaľovňou a karcinogénnymi emisiami nie je pravdivé a hraničí so šírením poplašnej správy. Preto sme sa rozhodli, stretnúť sa s Vami zoči – voči, aby ste sa mohli pýtať priamo,“ hovorí investor. Na verejnom stretnutí 10. júla o 18-hodine v sále MSKŠ bude investor vysvetľovať o čo presne ide v podnikateľskom zámere.
Investor má písomný súhlas primátora s investičným zámerom
Investíciu chystá investor už dlhší čas. Prvýkrát sa podľa slov investora stretli s primátorom Zlatých Moraviec v roku 2011 s tým, či predstaviteľ mesta bude súhlasiť s vybudovaním fabriky na výrobu elektrickej energie z drevoštiepky. Primátor plne zámer podporil. Neskôr plán spracovania drevoštiepky musel investor prehodnotiť ´a rozhodol sa štiepku nahradiť plastmi a elektrinu vyrábať metódou termokatalytickej depolymerizácie. „S novou skutočnosťou sme vedenie mesta Zlaté Moravce na čele s primátorom opätovne oboznámili... Opäť sa vyjadril, že projekt fabriky na výrobu elektriny z plastov plne podporuje a bude pre Zlaté Moravce prínosom,“ vysvetľuje investor.
„Máme k dispozícii aj písomný súhlas primátora s týmto investičným zámerom. Na základe súhlasu Petra Lednára nám Ministerstvo hospodárstva SR vydalo osvedčenie na spracovanie plastov technológiou termokatalytickej depolymerizácie,“ dodáva investor. Zároveň je sklamaný z toho, že o investičnom zámere primátor neinformoval poslancov ani občanov.
Prečo Zlaté Moravce?
„Lokalitu Zlatých Moraviec sme si vybrali, pretože je to jedno z mála voľných miest, kde bolo možné pripojiť elektrický výkon o veľkosti 16 megawattov“.
Fabrika za 100 miliónov eur má vyrásť v priemyselnom parku. Tony plastov sa majú dovážať z Talianska. V závode by ich mali tepelne rozložiť a vyrábať z nich aj elektrickú energiu. Nesúhlas s vybudovaním prevádzky na výrobu elektriny z plastov v Zlatých Moravciach prejavilo viac ako 11-tisíc obyvateľov z mesta i regiónu. Obávajú sa dovozu platového odpadu a negatívneho vplyvu celej prevádzky na životné prostredie. Po prijatí zákona o odpadoch firma prestane dovážať plasty z Talianska a začne spracovávať plastový odpad vyprodukovaný na Slovensku. Investor ubezpečuje, že informácie o karcinogénnych splodinách pri výrobe elektriny z plastov sú len nepravdivou fámou. „Daná technológia je bezodpadová – bez komína. Je to uzavretý proces, kde do ovzdušia z tohto chemického rozkladu nič neuniká. Vznikne uhlík, ktorý je následne ďalej spracovaný ako palivo pre hutnícky priemysel,“ vysvetľuje investor.
Na zastupiteľstve vyšli na povrch skutočnosti, zistil to petičný výbor po rozhovoroch z ministerstvom, že petičné hárky s podpismi proti zámeru investora neodišli z radnice 6. februára ako to deklaroval primátor na stránke mesta a v mimoriadnom vydaní mestských novín, ale až 20. 2. práve v deň schôdze zastupiteľstva. Muselo si ich vypýtať samotné ministerstvo životného prostredia aj so všetkými pripomienkami a nesúhlasnými stanoviskami. V zaslaných dokumentoch mesta nebolo ani vyjadrenie poslancov, ktorí výstavbu jednohlasne odmietli.
Anna Mondočková