Miluj svoje sny

Písmo: A- | A+

Mama sa mi sťažovala, že sa jej vôbec nesníva s jej zosnulým  manželom, mojím otcom. Túžila ho opäť vidieť a porozprávať sa s ním aspoň vo sne.

Zato mne sa s ním snívalo dosť často a jeden sen bol pre mňa nezabudnuteľný.

Po smrti môjho otca a po niekoľko mesačnej prerábke rodičovského domu sme sa nasťahovali k mojej mame, aby nebola sama. Toto sa stalo v deň prvého výročia smrti otca 3. októbra. Vonku bolo celkom príjemné jesenné počasie. Večer som si ľahla do manželskej postele vedľa svojho muža ako v iný večer. Spálňa bola celkom dobre osvetlená mesiacom v splne a my sme ešte nemali namontované žalúzie na oknách. Zobudila som sa, alebo som to len tak v sne prežívala na to, že nad posteľou stojí otec a rukou sa opiera o hruď môjho muža a mňa volá po mene. Zodvihla som hlavu a celá vydesená som ako prvé otca upozornila, aby netlačil mužovi na hruď. Otec len tak hodil rukou, že on to necíti. Povedal mi, nech idem von na dvor. Vyšla som v nočnej košeli a bosá von spolu s ním. Prechádzali sme sa po chodníku od domu k bránke. Veľmi som naňho nevidela, kráčal vždy tak pol kroka za mnou. Bočným pohľadom som videla, že má na sebe oblek a na miesto košele má telo obmotané obväzom. Chcel po mne, aby sme už dali do poriadku všetko, čo sa týka dedičského konania - vinica, dom a auto, že chce mať už pokoj, aby nikde nefigurovalo jeho meno.Keď som sa ho spýtala, prečo prišiel práve za mnou, veď mal päť detí, povedal, že so mnou sa mu najjednoduchšie spájalo. Ja neviem ako a prečo. Sľúbila som, že všetko už dáme do poriadku ako si želá. Nevedela som od prekvapenia, čo mám hovoriť. Nemala som strach, ale nič mi nenapadalo. Tak som sa ho opýtala ako je tam, kde je teraz. Odpovedal mi slovami: " Aj tam cítiť bolesť." Odrazu zmizol a ja som si v pokoji išla ľahnúť do postele. 

Ráno som sa zobudila ako v iné dni. Ešte v posteli som povedala o sne mužovi. Brali sme to len ako sen. Keď som zložila nohy dolu z postele a chcela som si obuť papuče, zbadala som svoje špinavé zaprášené chodidlá.

Neviem! Neviem! Neviem! Bol to vplyv mesiaca? Bola som námesačná? Bola to skutočnosť? Celý deň som rozmýšľala nad významom a zmyslom otcových slov. Popoludní, po návrate z práce, som to povedala mame. Tá sa vôbec nedivila a prijala to, na moje prekvapenie, ako bežnú vec. Dodala len tak mimochodom, že som mala veľké šťastie, že som sa mohla s otcom znova rozprávať.

Mám tento sen rada, pretože mi skutočne na chvíľu vrátil otca.

Skryť Zatvoriť reklamu