Miláno už po tretí rok vedie rebríček najnavštevovaných miest Apenínskeho polostrova. V európskej klasifikácii ho predčia iba Londýn a Paríž. Napriek tomu, že nie je prepchaté historickými monumentmi, a nejde ani o hlavné mesto krajiny, dokáže prilákať čoraz viac cestovateľov. Za veľa vďačí nedávnej Svetovej výstave, ktorá sa tu konala v roku 2015, no skutočný boom návštevnosti zaznamenalo o rok neskôr a tento trend si naďalej drží. Predovšetkým vďaka fungujúcim službám a infraštruktúre, ktoré sa podarilo počas Expo efektívne reštartovať. Zatiaľ čo Taliani vo veľkej miere cestujú do Milána len pracovne, zahraniční návštevníci sem prúdia v prvom rade za nákupmi, ale aj za kultúrou a oddychom. A ako z mesta vyťažiť čo najviac za čo najmenej peňazí?
Miláno nie je múzeum pod holým nebom, ako napríklad Rím či Paríž, ale je tu zopár miest, ktoré stoja za pozornosť. Kroky každého turistu istotne vedú do Milánskeho dómu. Žiaľ, vstup do chrámu bol nedávno spoplatnený. Finančné prostriedky slúžia na pokrytie nákladov na renováciu a nie sú prehnané. Za 3 eurá si môžete pozrieť interiér dómu, priľahlé múzeum a Kostol sv Gottarda, ak prihodíte 6 euro, môžete si po schodoch vyšľapať na terasu, z ktorej sa vám naskytne pohľad na panorámu mesta a za 13 euro sa na strechu dostanete výťahom. Dovnútra chrámu sa, samozrejme, dostanete zadarmo na bohoslužbu, ale aj pri príležitosti kultúrnych podujatí. (Onedlho, 3. júna, sa tak môžete pokochať majestátnosťou interiéru za zvukov symfonického orchestra a speváckeho zboru pri príležitosti koncertu pre Európu.)

V rámci projektu talianskeho ministerstva kultúry „Nedeľa v múzeu“, sú každú prvú nedeľu v mesiaci zadarmo sprístupnené mestské múzeá. V Miláne môžete počas celého dňa zadarmo vstúpiť do obrazárne v Brere, všetkých múzeí v hradnom komplexe Castello Sforzesco, do archeologického múzea, Galérie moderného umenia, prírodovedeckého múzea, múzea národného obrodenia, do Galerie d´Italia, akvária v parku Sempione a ďalších. K akcii sa pravidene pripája aj múzeum Armani Silos so zbierkou módnych kreácií svetového návrhára. Do niektorých milánskych múzeí sa však môžete dostať zadarmo, či len za symbolické vstupné, aj po iné dni.
Pinacoteca Brera, ktorá bola donedávna šedou myšou medzi svetovými obrazárňami, sa vďaka novému vedeniu úspešne prediera na výslnie. Obdivovať v nej môžete diela Caravaggia, Raffaella, Hayeza, ale aj Picassa a Modiglianiho. Každý prvý štvrtok v mesiaci od 18.00 je vstup za symbolické 2 eurá (oproti regulárnemu za 10 eur). Dvere obrazárne su otvorené až do 22.15.

Milánske akvárium sa nachádza na okraji parku Sempione v malebnej budove v štýle liberty. V skutočnosti ide o pavilón Svetovej výstavy z roku 1906, ktorý ako jediný prežil demolíciu a obe svetové vojny. Je zároveň tretím najstarším akváriom v Európe. Expozíciu približujúcu život pod hladinou riek a morí si môžete zadarmo pozrieť každý deň okrem pondelka hodinu pred záverečnou, teda od 16.30, a každý utorok od 14.00.
K hradnému komplexu Castello Sforzesco na začiatku parku Sempione sa dostanete od milánskeho dómu príjemnou prechádzkou po Via Dante lemovanej obchodmi, kaviarňami a reštauráciami. V jeho útrobách sa nachádza niekoľko múzeí (napr. sekcia egyptskej či pravekej histórie, múzeum hudobných nástrojov či obrazáreň). Vidieť tu môžete aj posledné, nedokončené dielo Michelangela Buonarrotiho Pieta Rondanini. Vstup zadarmo je vždy v utorok od 14.00 a každý deň okrem pondelka od 16.30.

V rovnakom čase vás bez platenia vpustia aj do Prírodovedeckého múzea v krásnom parku pri Porta Venezia, neďalekej Galérie moderného umenia či do Archeologického múzea na Corso Magenta. Tu si nezabudnite pozrieť bohato zdobený interiér priľahlého Kostola San Maurizio. Ten je prístupný zadarmo každý deň ako väčšina milánskych chrámov.

Každú nedeľu od 10.00 do 18.00 máte príležitosť bezplatne sa pokochať panoramatickým pohľadom na mesto a okolie z výšky 160 metrov. Tento zážitok si môžete dopriať z 39. poschodia budovy, v ktorej sídli správa regiónu Lombardia v blízkosti Hlavnej železničnej stanice.
Niekoľkokrát za rok zadarmo otvára svoje brány aj operný chrám La Scala. Deje sa tak počas celonárodnej iniciatívy pod záštitou ministerstva kultúry „Otvorené divadlá“. Príležitostne sa možno zadarmo zúčastniť aj na generálkach operných a baletných predstavení. Ak sa chcete do divadla dostať na bežné predstavenie, najlacnejšie vstupenky kúpite za menej ako desať eur. Z týchto miest je však obmedzený výhľad na javisko.
No a čo by to bolo za návštevu Milána, ak by sme vynechali nákupy? Tie sú zvlášť výhodné v období sezónnych výpredajov. V Taliansku su zľavy v obchodoch centrálne regulované a za nerešpektovanie pravidiel hrozia mastné pokuty. Len donedávna sa im vystavovali obchodníci najmä počas Black Friday. V predvianočnom čase totiž znižovanie cien nebolo povolené, a tak výpredaje ponúkali iba veľké reťazce, ktoré sa sankcií neobávali. Po niekoľkoročných protestoch sa v tomto roku už Black Friday v Miláne uskutoční oficiálne. Okrem neho sú tu dve vlny výpredajov. Prvá, zimná, sa začína v prvý pracovný deň pred sviatkom Troch kráľov a druhá, letná, v prvú júlovú sobotu. Obe trvajú 60 dní.
Priaznivci populárnej hudby z celého Talianska si v júni dávajú pravidelne zraz na námestí pred milánskym dómom, kde sa každoročne koná koncert Radio Italia Live. Podujatie sa tento rok uskutoční 18. júna a zadarmo na ňom môžete vidieť Andreu Bocelliho, Anastaciu, Boba Sinclara či finalistu Veľkej ceny Eurovízie Francesca Gabbaniho.
Grátis sú v Miláne, samozrejme, vstupy do verejných parkov, kostolov a niektorých archeologických komplexov, či na veľtrhy. Ale o tom neskôr.
Nové, doplnené a aktualizované informácie nájdete na mojom blogu mojemilano.sk.