Milánske týždňovky

V Miláne sa čas meria na týždne. Niežeby tu deň bol extrémne krátky, hoci aj to sa často stáva. Slovíčko „týždeň“ má ale pre toto mesto kľúčový význam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Takmer každý týždeň je totiž v Miláne venovaný nejakej téme. Móde, dizajnu, hudbe, jedlu, tancu, literatúre, múzeám, ekológii aj počítačovým hrám... Aj keď mesto zverejňuje na začiatku roka zoznam oficiálnych „týždňoviek“, ako čas beží pribúdajú k nim ďalšie a ďalšie. Zdá sa, že čoskoro už kalendár nebude stačiť.

Všetko sa to začalo v dávnych rokoch osemdesiatych, keď sa popri významnom milánskom medzinárodnom nábytkárskom veľtrhu, začali po celom meste usporadúvať simultánne podujatia. Neboli nijako centrálne organizované. Ich usporiadatelia sa len snažili využiť prítomnosť tisícok vystavovateľov a návštevníkov a pritiahnúť ich pozornosť. Akcia postupne získala obrovský kredit a Miláno si vďaka nej vyslúžilo prívlastok „hlavné mesto dizajnu“. Dnes tunajší „Design week“ v mnohých smeroch predčí samotný nábytkársky veľtrh a veľa dizajnérov sa na výstave ani nezúčastňuje, ale prezentuje svoje kreácie výlučne v uliciach mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne aj ostatné veľtrhy začali doprevádzať sprievodné podujatia po celom meste a milánske týždňovky sa stali veľmi populárne. Až nakoniec si ich usporiadatelia povedali, že výstavy vlastne nie sú podmienkou, a aj keď sa žiadna momentálne nekoná, mesto tak či tak ožije nejakou témou či myšlienkou.

Tu je krátky prierez niektorými z nich.

Miláno je v prvom meste synonymom módy, takže zimný fashion-week, ako aj jeho jesenná edícia a mužská verzia, sú povinnou jazdou. Tieto zábery sú ale z minuloročného jesenného podujatia, keďže tentoročný zimný týždeň sa niesol nielen v duchu módnych noviniek na sezónu jeseň-zima 2018, ale tiež extrémne hnusného počasia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Usporiadatelia si vtedy vybrali za hlavnú tému ekológiu, a tak namiesto obligátneho červeného koberca, rozprestreli koberec zelený. Na námestí pre operným domom La Scala vyrástli zo dňa na deň krásne granátovníky a palác Beltrami sa zmenil na knižnicu textílií. Návštevníci aj obyvatelia mesta privítali tento restyling s veľkým nadšením a dokonca sa hovorilo aj o trvalej premene námestia na oázu zelene. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Po týždňoch venovaným múzeám, digitalizácii a umeniu prišiel narad očakávaný design-week, ktorý mesto vždy kompletne pretvorí. Na každom námestí, nádvorí aj v kútoch, kde by ste to najmenej čakali, vyrastú prekvapivé kreácie. Pochodiť všetko za jeden týždeň je takmer nemožné.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je napríklad dom 2+kk, ktorý jeho tvorcovia vytlačili na 3D tlačiarni. Trvalo to dva týždne a náklady boli minimálne. Uplatnenie by mohol nájsť najmä ako dočasné ubytovanie pre ľudí, ktorí náhle prišli o strechu nad hlavou pri živelných pohromách.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Talianski a zahraniční dizajnéri vystavili svoje výtvory v renesančných priestoroch najstaršej milánskej univerzity... 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

 ...aj pred tunajším hradom. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Aj keď pohľad na dizajnérske kreácie by mohol napovedať, že akcia bude skôr priťahovať mladých umelcov, zloženie návštevníkov bolo rôznorodé. Päťdesiat percent tvorili seniori, zvyšok ostatní. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Na svoje si mohli prísť aj detváky. V modernej štvrti City Life vyrástla na jeden týždeň nafukovacia replika megalitov zo Stonhenge. Oproti originálu mala tú prednosť, že sa na nej dalo skákať a šantiť do totálneho vyčerpania.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

V tieni milánskeho dómu postavili organizátori malý mikrosvet, v ktorom ste mohli za pár minút prejsť všetkými ročnými obdobiami. Aj s pravým snehom a práve dozrievajúcimi jahodami. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)
Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

No a keďže sme v Taliansku, nemohol chýbať týždeň venovaný jedlu. Správna príležitosť vykompenzovať kalórie spálené po namáhavom design-weeku. Podujatie sprevádzali rôzne konferencie, kurzy varenia a work-shopy, ale nebudeme si klamať do očí – najpopulárnejšie boli ako vždy ochutnávky, jarmoky a street-food uličky. Základným outfitom sú pohodlné nohavice v páse na gumu. Dámy a páni, toto nie je fashion-week.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Po cukrovinkách z Abruzza sa len tak zaprášilo. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Na každom jarmoku či hodoch skôr či neskôr natrafíte na prasačiu hlavu. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Top podujatím v rámci milánskeho týždňa jedla bol zmrzlinový festival. V rámci neho dostal každý návštevník možnosť ochutnať 15 miniporcií studenej dobroty a následne hlasovať za najlepšieho zmrzlinára. Výhercovia postúpili do finále, ktoré sa bude konať v septembri vo Florencii.

Okrem tradičných chutí zaujali menej známe zmrzlinárske ingrediencie, ako levanduľa, cestoviny tagliatelle, uhorka či šafrán. Akciu vzal útokom zájazd ázijských turistov, ktorí sa zmrzliny nevedeli nabažiť.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Práca snov - porotca na zmrzlinovom festivale 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Po týždni kulinárskych zážitkov či nezriadeného obžerstva, volajte to ako chcete, si aj citlivá umelecká duša žiada svoje a tak prišiel na rad týždeň venovaný hre na klavír. To v skratke znamenalo takmer 500 koncertov významných aj menej významných klavírnych virtuózov v kultúrnych sálach, nádvoriach či len tak v parku. Všetky zadarmo.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Medzi nimi aj osemhodinový koncert z diel Franza Schuberta v sugestívnych priestoroch Castello Sforzesco.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Nasledoval týždeň zasvätený architektúre a po ňom fotografii. Aj počas neho boli výstavy, a bolo ich okolo 200, zadarmo a ja som si vybrala dve venované pražskej jari. Konali sa priamo pod milánskym dómom v Palazzo Reale.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)
Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)
Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Koncom mája si svoj milánsky týždeň narýchlo zorganizovala Kórea . Počas siedmich dní predviedli ukážky ľudových tancov aj bojového umenia. Občania, ale hlavne občianky, si mohli vyskúšať tradičné kórejské odevy a dať si namaľovať svoje meno v kórejčine. Napokon sa konala štedrá ochutnávka typických pokrmov. Zadarmo, zadarmo, zadarmo.

Zataľ čo niektoré selfie boli iba na pamiatku...

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

za iné ste dostali od organizátorov balíček kórejských chrumiek. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Ochutnávka kórejských špecialít predstavovala toto a dupľu, ak sa vám chcelo čakať v rade

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Milánske týždne „niečoho“ označujú ich organizátori väčšinou slovíčkom „week“. Niežeby taliančina nemala výraz pre týždeň, pretože ho má (settimana). Je to skôr preto, lebo to znie viac trendy, ale hlavne kvôli tomu, že nie každá akcia trvá týždeň. Milánsky „week“ je totiž niekedy len „weekend“. To ale neznamená, že je menej zaujímavý. Napríklad tento júnový venovaný rozhlasu.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

V parku Sempione si rozhlasáci rozložili kontajneri, do ktorých na víkend presťahovali svoje štúdiá. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Teda, nie všetci vysielali z kontajneru... 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Na poslednú chvíľu pred letnou pauzou sa ešte podarilo vtesnať do programu týždeň tanca. Vymyslel si ho baletný virtuóz Roberto Bolle, ktorý je v Taliansku pojmom. Asi to nebude len tak prenič-zanič, keďže Bolle je prvým tanečníkom na svete, ktorý je zároveň Étoile v domovskom divadle La Scala aj v American Ballet Theatre v New Yorku. A keďže mal momentálne asi týždeň voľna, premenil Miláno na tanečnú sálu.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Roberto Bolle sa na každej akcii aspoň zastavil a v krátkosti pozdravil nadšené publikum. 

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Tieto zábery sú zo súťaže street-dancerov "Dance Your Style", ktorú zo záznamu neskôr odvysielal aj taliansky kanál Italia Uno. Stretlo sa na nej šestnásť tanečníkov, ktorí improvizovali na dve náhodne vybrané skladby na námestí pred milánskou hlavnou železničnou stanicou.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Čo na tom, že hlasovanie bolo trochu chaotické, zábava to bola ohromná.

Obrázok blogu
(zdroj: -ka-)

Milánske týždne majú počas letných mesiacov pauzu, no v septembri sú späť. Čaká nás ešte jesenný fashion-week, zelený týždeň, týždne venované knihám, filmu, hudbe a ešte raz dizajnu. Ale tým to určite nekončí.

Pre ďalšie fotografie z Milána, nech sa páči, navštívte môj instagram

Katarina Antenozio

Katarina Antenozio

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Cestovanie, spoločnosť, krimi, mafia... Témy vážne aj menej vážne.www.mojemilano.sk Zoznam autorových rubrík:  KrimiCestovanieMiláno krížom-krážomMafiaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu