Verte-neverte aj v dnešnom globalizovanom svete ovládanom modernými technológiami sa nájde nespočet poverčivých jedincov. A ak sa niektorý z nich rozhodne stráviť dlhší čas v cudzej krajine, okrem bežných vybavovačiek musí riešiť aj oveľa zapeklitejší problém – čo mu za hranicami domovskej krajiny prinesie smolu a ako sa tomu vyhnúť? Povery, na rozdiel od ekonomiky či politiky, totiž neprešli globalizáciou. A tak, kým na Slovensku je piatok trinásteho synonymom smoly a nešťastia, napr. v takom Taliansku je to deň ako každý iný.
Aké jednoduché, poviete si. Stačí si kúpiť letenku, napr. do Milána, naplánovať si krátky výlet, pobehať obchody a pamiatky a zároveň sa vyhnúť slovenskej smole. Dve muchy jednou ranou. Má to však jeden háčik. Ani Taliansko nie je voči poverám imúnne, práve naopak. Obyvatelia Apenínskeho polostrova, Milánčanov nevynímajúc, majú poverčivosti na rozdávanie. Iný kraj, iný mrav a iná smolná matéria.
Vezmite si napr. takú bežnú ingredienciu akou je soľ. Kilo stojí pár centov, a pritom vám môže privodiť nešťastia na tri životy. Ak sedíte za stolom s Talianom, a ten vás požiada o soľ, nikdy mu ju nepodávajte do ruky, ale položte ju na stôl, inak bude vášmu priateľstvu naveky-vekov amen. Keď sa vám, nedajbože, podarí soľ rozsypať, smola vás naisto neminie, rovnako ako zhrozené pohľady prísediacich. Zachrániť situáciu môžete prehodením pár štipiek soli cez plece, ale účinok je sporný a navyše už na vás bude gániť aj obsluhujúci personál alebo pani domáca, ktorá tú katastrofu bude musieť uviesť do pôvodného stavu. Soľ má ale aj pozitívny účinok. V prípade, že potrebujete odohnať nepriazeň osudu a temné sily, dajte si do vrecka za hrsť soli, najlepšie hrubozrnnej, a svet bude hneď ružovejší.
K stolovaniu sa vzťahujú aj ďalšie povery. Nešťastie prináša rozliatie oleja, čo je pochopiteľné, najmä ak stál 17 euro za liter. Naopak, trochu vína na obruse nikoho nerozhodí. Treba si doň namočiť prst a naniesť zopár kvapiek za ušné lalôčky. Šťastie vás obdarí širokým úsmevom. Prosperitu vám zaručí aj šošovica konzumovaná na prelome rokov. K stolu si nikdy nesadajte trinásti. Ak sa tomu nemôžete vyhnúť, prestrite a servírujte pre štrnástich. Šťastie či smola evidentne nie sú veľmi dôvtipné a možno ich takto obabrať.
Pozor si dávajte pri výbere darov. Všeobecne platí pravidlo, že ostré predmety, ako sú nože, nožnice, ale tiež ihly či brošne, môžu nadobro rozťať puto medzi darcom a obdarovaným. Vyhnúť sa tomu možno tak, že obdarovaný symbolicky bodne darovaným predmetom svojho darcu. Ak teda hodláte prekvapiť talianskych priateľov pod vianočným stromčekom sadou krásnych nožov, prehodnoťte svoju voľbu, kým je ešte čas.
Nešťastným dátumom je pre Talianov piatok sedemnásteho. Môj deň narodenia, mimochodom. Vtedy sa neoplatí ani vychádzať z domu, lebo čokoľvek podniknete, nemôže to dopadnúť dobre. V ostatné dni sa odporúča nepodchádzať popod rebrík, neotvárať dáždnik vnútri budovy a neklásť na posteľ klobúk či tašku. Hoci niektorí tvrdia, že rozložený rebrík evokuje trojuholník ako symbol Najsvätejšej Trojice, jeho riskantné podchádzanie je skôr otázkou bezpečnosti. Paradoxne na stornovanie nešťastného gesta musíte znovu prejsť popod rebrík. Otvorený dáždnik v miestnosti zas môže privodiť chudobu v podobe deravej strechy. Klobúk či tašku na posteľ si odkladal lekár a kňaz pri návšteve umierajúceho, preto pohľad na ne nevzbudzuje pozitívne nálady. Ja za seba odporúčam neodkladať na posteľ ani otvorenú fľaštičku s lakom na nechty, ak nechcete následne prať deku v acetóne.
Samozrejme, v Taliansku fungujú tiež mnohé povery známe aj Slovákom. Nikto rád nevidí ako mu cestu skríži čierna mačka alebo prázdny pohrebný voz. Rozbité zrkadlo aj v týchto končinách znamená sedem rokov nešťastia. Naopak štvorlístok a podkova sú symbolmi šťastia.

Na každé vrece sa ale nájde záplata, ako sa hovorí, a tak množine smolných elementov čelí množina elementov prinášajúcich radosť, bohatstvo a lásku. Prvenstvo v hitparáde amuletov patrí rozhodne červenej papričke. Je to v podstate malý roh, symbol hojnosti, sfarbený do červena. Pochádza z Neapola, ale funguje celoplošne. Ďalším talizmanom je hrbáč. Ťažko povedať, prečo roztomilé čierne mačiatka nosia smolu, a zhrbený škaredý muž je symbolom prosperity, je to skrátka tak. Hrb vraj znamená ťažobu bohatstva. Kto nájde na ceste kliniec, bude mať celý rok šťastie. Preto, ak sa vám náhodou podarí rozbiť zrkadlo, stačí nájsť následne sedem klincov, a váš život sa vráti do starých koľají.
Významnú úlohu v odháňaní smoly majú aj gestá, veď sme predsa v Taliansku. Nešťastie zažehnajú prekrížené prsty, ale aj vztýčený ukazovák a malíček („paroháč“) namierený proti zloprajníkovi. U mužov zaručene funguje chytanie vlastných intímnych partií. Hojne ho praktizujú športovci, najmä futbalisti. Vyzerá to, akoby im nikdy nesedela spodná bielizeň, ale ide o smolu odháňajúci rituál. Pretekári si zas nechávajú napľuť na chrbát.
Keď budete v Ríme, a už ste hodili obligátnu mincu do fontany Di Trevi, nezabudnite pohladiť aj nohu sochy apoštola Petra vo vatikánskej bazilike. Vo Florencii zas vyhľadajte populárnu sochu divého prasaťa a pošúchajte mu rypák. V Miláne sa určite vyberte do Galérie Vittorio Emanuele II. a zatočte sa proti chodu hodinových ručičiek na mozaike býka. Šťastie vás už nikdy neopustí. (Ale možno len po talianske hranice...)