Dlhé zástupy ľudských figúr odetých do saténových drahých tuník, na ktorých hlavách trónia vysoké špicaté čiapky. Tak takto vyzerá typická španielska oslava Velkej Noci v útrobách starobylých miest. Pre našinca slováka je to neuveriteľne prekvapujúci zážitok. Už pri prvom pohľade vás napadne myšlienka: Títo španieli sa úplne zbláznili oslavujúc velkonošné procesie v prevlečení Ku Klux klanu ...

Alebo je to snáď naopak? Prevzal KKK tieto čapice od Španielov?
Odpoveď treba hľadať v pôvode týchto čiapok, ktorý sa začína v období slávnej španielskej inkvizície a podľa iných prameňov i oveľa skôr v období ranného stredoveku a začiatkov zobrazovania čarodejníc a mágov odetých do dlhých plášťov a výsokých kuželovitých čapíc.

Historických faktom však zostáva, že tieto špicaté čapice boli nasadzované hriešnikom a hlavne hriešniciam na znak ich trestu a verejnej potupy. Postupne sa stali len symbolom kajúcnosti a prosieb o odpustenie, keďže títo kajúcnici formovali procesie putujúce dlhé hodiny. Veľakrát bosí kráčali po mestských uliciach v zástupe stáží v ústrety odpustkom.
Dnešná španielska kultúra Veľkej Noci je tvorená honosnými procesiami, ktoré organizujú spolky (Cofradías), ktoré reprezentujú jednotlivé citácie z Biblie pomocou súsoší začínajúc piatkom (týždeň pred Veľkou nocou) tzv. Viernes de Dolores, pokračujúc Kvetnou nedeľou Domingo de Ramos, následne svätým týždňom až po nedeľné vzkriesenie Domingo de Resurrección, teda dneškom.
Každá z procesií je tvorená množstvom sôch situovaných na tzv. trónoch, ktoré nesú muži na svojich pleciach (najťažší trón Cartageny váži 4 tisíc kg a nesú ho 150 muži).

Tieto tróny sú doprevádzané tzv. Capirotes , teda členovia spolku odetí do tuník vo svojich typických farbách. Majú na hlavách povestné kuželovité čiapky, ktoré toľko naháňajú strach tunajším čiernym prisťahovalcom (vzhľadom na ich spomínanú podobnosť s KKK).

Procesie trvajú od dvoch až do šestich hodín a napr. v piatkovú noc sa konajú až tri procesie. Každá z nich sa končí uložením všetkých súsoší do kostola prislúchajúcemu danému spolku, ktorý v tú ktorú noc organizuje procesiu.
Keďže história Cartageny bola úzko spojená s vojakmi, na procesiach sa tu zučastňovali v minulosti stovky vojakov reprezentujúcich od rímských bojovníkov až po súdobých granaderos (granátnikov).

Neodmysliteľnou súčasťou procesií Cartageny tvoria stovky muzikantov a osobitne bubeníkov , keďže každá Cofradía má aj svoj osobitný štýl hudby.

Procesie Cartageny patria k najvyhľadávnejším v celom Španielsku a v kráse a veľkosti ich predbehnú len procesie z andalúzskeho mesta Sevilla. Preto ak chcete navštíviť naše krásne mesto Cartagena, najlepší termín je Semana Santa (Veľká noc). Tešíme sa na vašu návštevu :)