Spravodajstvo verzus publicistika

V každej novinárskej bradži- a aj mimo nej sa vie, aký je rozdiel medzi spravodajstvom a publicistikou. Kto to náhodou nevie, tak spravodajstvo je OBJEKTÍVNE podávanie informácii o dianí v spoločnosti, kdežto publicistika informuje SUBJEKTÍVNE s názorom respektíve videním udalosti či udalostí v spoločnosti podľa toho, ako ju vidí novinár-pisateľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Problém, ktorý tu chcem predostrieť, je, že dnes sa nám akosi rozmohla publicistika, a spravodajstvo je kdesi v úzadí, a je žiaľ vzácne.Zrejme to súvisí s tým, že tu máme slobodu názoru, demokraciu, čo využívajú aj pisatelia správ. K faktom pridávajú aj vlastný názor. No a tým sa objektívnosť správ vytráca.V súčasnosti máme noviny plné všakovakých názorov, a samotných faktov, ktoré sa človek dozvie, je málo. Nezdá sa mi to správne.Podľa mňa by spravodajský žáner mal znovu nastúpiť na scénu, veď názor si každý vytvorí na základe objektívnych správ sám.Médiá vždy boli mienkotvorné aj bez publicistiky už len tým, že upozornili na danú opisovanú udalosť, a myslím si, že nie je k tomu potrebný žiaden "publicistický" komentár.Ale to, čo týmto článkom chcem dosiahnnuť, je zrejme utópia: správy nikdy objektívne nebudú, rovnako ako samotná politika, okolo ktorej sa "točia".No snáď zasejem zrnko pochybností o škodlivosti množiacej sa publicistiky do duší novinárov.

Antónia Tokárová

Antónia Tokárová

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myslím si, teda som...na blogu. Zoznam autorových rubrík:  Môj denníčekSpoločnosť a aktuálneÚvahySpoza dveríPríhody na zamyslenieSvet filmuJazykové okienkoFikciaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu