Pri hľadaní miesta, kam by sme mohli spolu ísť, mi padli oči na hrad neďaleko dedinky Kuchyňa. Radi sa chodíme poprechádzať okolo vodných nádrží, takže Bobriu hrádzu na priehrade Kuchyňa sme mali na pláne nejakú tú dobu. Po krátkej zastávke v malackom zámku, kde bol tiež park pekne sfarbený, sme pred obedom dorazili do Kuchyne na parkovisko pred kostolom. Odtiaľ sme bočnými uličkami išli k priehrade. Prešli sme náučný chodník s poslednými pozostatkami hrádze a napojili sa na modrú značku a vyrazili smerom k hradu.
Je dobré mať pri sebe navigáciu, keďže k hradu nevedie značený chodník. Na správnom mieste je treba opustiť modrú značku a pokračovať po asfaltke v lese. Aj z nej treba pri odbočke ku kŕmidlu ísť doľava a vyjsť na kopec na ktorom je hrad. Kúsok nás sprevádzali červené značky na stromoch, ale aj ich treba v správnom mieste opustiť a vydať sa po svojich k zrúcanine.
Počasie bolo síce slnečné, ale veľmi fúkalo. Na túru si treba určite zobrať dobrú obuv, nakoľko je posledný úsek cesty kamenistý.
Niečo o hrade:
Hradné jadro bolo oválne s rozmermi okolo 45x17m a na oboch koncoch stáli hranolové veže. Západná veža mala na prízemí rozmery 4,3x4,1m s múrmi hrubými asi 2m a oproti východnej veži je čiastočne natočená. Obe veže boli zrejme aj obývané. Hoci obvodová hradba už neexistuje, základové múry zrejme obsahujú priečny terénny schod na plošine medzi vežami, čo môže svedčiť o ďalšej bližšie neurčenej zástavbe. Nič však nenaznačuje výskyt prípadného viacpriestorového paláca.
Zhruba 8m pod plošinou jadra ho obtáča umelo upravená terasa - asi stopa po prstenci bližšie nezmámeho opevnenia, a o ďalších 8m nižšie je druhý fortifikačný prstenec, ktorý sa na východe výrazne rozširuje do menšieho predhradia, ktoré chráni priekopa. Pred ňou je ešte ďalší diel obohnaný valom a priekopou. Cez priekopy viedli v minulosti drevené mosty. Zachovali sa len minimálne nadzemné zvyšky, väčšinou detektoristami odkryté spodné partie veží.
O Kuchynskom hrade sa nezachovala žiadna písomná zmienka, nie je známy ani jeho názov, preto bol pomenovaný podľa blízkej obce Kuchyňa. Charakter a usporiadanie objektov nespochybňujú, že sa jednalo o hrad. Jeho vznik sa predpokladá po uvoľnení majetkov záhorského kráľovského domínia počiatkom 14.storočia po vymretí Arpádovcov. Nájdená keramika, ktorej zvyšky sú v múzeu v Skalici, potvrdzuje existenciu hradu v období od 14. do prvej polovice 16.storočia. Vznik predsunutého opevnenia je reakciou na ohrozenie bojmi v 15. storočí.




































Dátum výletu: 29.10.2021