Toto je môj výber desiatich kníh, ktoré som prečítal v roku 2024.

Stoicizmus na každý deň v roku - Ryan Holiday (2022)
Autor patrí k mojim obľúbeným. Toto je asi jediná kniha, ktorú som čítal jeden celý rok. Ku každému dňu v roku je napísané zamyslenie sa nad myšlienkou od niektorého stoika ako Markus Aurelius, Seneca alebo Epiktétos. Je to 366 úvah o múdrosti, vytrvalosti a umení žiť. Je vhodná pre tých, ktorí sa zaujímajú o stoicizmus alebo si chcú každý deň prečítať nejakú myšlienku.
Mainské lesy - Henry David Thoreau (2012)
Henry David Thoreau bol americký filozof, spisovateľ, básnik, zememerač a prírodopisec. Za svoj krátky život, zomrel ako 44 ročný na tuberkulózu, napísal niekoľko básní, esejí a prírodopisov, v ktorých rozoberá rôzne životné témy popri tom, ako je v srdci prírody. Mnohí z nás ho poznajú aj na základe citovaných výrokov, ktoré majú svoju hĺbku.
Kniha je rozdelená na tri časti, v ktorých sa venuje trom rôznym výpravám do divočiny štátu Maine, ktorý je 39. najväčší štát USA. Leží na hranici s Kanadou. Prvá výprava bola na najvyšší vrchol štátu Mount Katahdin (1 606 m), v druhej sa plavili k jazeru Chesuncook, kde chceli loviť losy. Tretia výprava sa nesie v duchu plavby po rieke Alllegash a východnom ramene rieky Penobscot.
Celá kniha sa vyznačuje menšou mierou poetickosti a filozofických úvah, ale vnemy a zážitky z prírody Thoreau vyjadruje tak pôsobivo, že čitateľ po prečítaní Mainských lesov pri najbližšej prechádzke lesom bude inak vnímať padajúci strom, spev vtákov alebo západ slnka v diaľke za horami.
Walden alebo Život v lese - Henry David Thoreau (2020)
Pán Thoreau strávil dva roky a dva mesiace na samote v prírode vo vlastnoručne zhotovenej chatrči pri jazere Walden. K životu bez civilizačných výdobytkov ho priviedla túžba porozumieť svetu a rozlíšiť to, čo je dôležité od všetkého nepodstatného. Kniha nemá taký spád ako jeho Mainské lesy. Niektoré kapitoly sú písané z pozorovania, čo sa deje za oknom. Ďalšie mínus knihy sú niektoré autorove názory, ktoré sú pre dnešný svet už nereálne. Koľko stojí najlacnejší dom jednoducho zariadený? Podľa neho stačí na ročné výdavky pracovať 30 dní. Ale treba si uvedomiť, v akých rokoch to autor písal. Niektoré situácie, ktoré zažije človek mimo veľkých miest, boli zaujímavo popísané.
Reštart muža - S. Černý, M. Studnička (2023)
Na túto knihu som sa veľmi tešil a môžem povedať, že ma nesklamala. Každý muž si v nej nájde to svoje, ak chce hľadať vo svojom vnútri, vzoprie sa svojim strachom a nebude sa báť svojej pravej roly - byť pravým mužom.
Je sprievodcom pre mužov v desiatich témach, ktorí sa trápia vo svojej mužnosti a ktorí nevedia pracovať so svojím vnútrom. Pomôže ti prísť na mnohé odpovede a budeš môcť byť viac vo svojej mužskej sile oporou pre seba, manželku, deti.
Pre fungovanie každej rodiny je úplne kľúčové, aby bol muž psychicky silný, uvedomoval si svoju rolu v rodine a bol pre svoje deti vzorom hodným nasledovania. Radostná rodina je základom fungujúcej spoločnosti.
Kniha sa dá síce prečítať za pár hodín, ale mnohé oblasti mužovho srdca sa opracovávajú niekoľko rokov.

Každá bolest má svou příčinu - T. Rychnovský, M. Studnička (2022)
Uvedomili ste si niekedy, že nie každá bolesť, napríklad bolesť chrbta, je spôsobená fyzickou záťažou? Čo nám psychosomatické problémy prezradia o našom živote? Ako súvisia naše dnešné problémy s naším detstvom? Čo všetko sa za bolesťami skrýva? Autori knihy, fyzioterapeut a psychológ vám pomôžu prepojiť telo a myseľ, aby boli vo vzájomnej rovnováhe.
Kniha je rozdelená na dve časti, na princíp fungovania tela a princíp fungovania mysle. V prvej časti píše svoje skúsenosti z fyzioterapeutickej ordinácie Tomáš Rychnovský. Je zaujímavé, že za mnohými problémami tela stojí vnútorné prežívanie a dané okolnosti človeka. V druhej časti sa psychológ Milan Studnička vyjadruje k tomu, aké problémy mávajú deti, a teda aj ich rodičia, keď nie je doma pohoda. Deťom ubližuje tlak na výsledky a výkony, necitlivá kritika správania, dávanie prednosti jednému zo súrodencov. Je toho viac ako dokáže domáci nepokoj narúšať psychickú rovnováhu dieťaťa. Postupne prechádza na tému o dospelosti, roly muža a ženy, strachu, láskavosti...
Bolesť je niekedy to najlepšie, čo nás môže v živote stretnúť.

Průvodce přežitím - Bear Grylls (2022)
Život v divočine nám dáva neoceniteľné lekcie. V extrémnych situáciách sa musíme postaviť nebezpečenstvu a spoľahnúť sa na svoje inštinkty. Ale ešte väčšou výzvou môže byť prežitie zmysluplného a užitočného života. Autor knihy, Bear Grylls sa delí o ťažko nadobudnuté skúsenosti, ktoré získal v tých najdrsnejších prostrediach na našej planéte.
Ako pokračovať, ak je proti nám úplne všetko?
Aké najdôležitejšie zručnosti by ste mali vedieť, ak chcete maximálne naplniť svoj potenciál?
Zážitky z dobrodružstiev autor doplňuje o osobné lekcie, ktoré vám pomôžu opustiť povrch svojho života a dať mu hlbší zmysel. Kniha hľadá odpovede na 75 prekážok na ceste dobrodružstvom, ktoré môže prežívať každý z nás. Pretože mnohí ideme na svoj Mount Everest, ale každý vo svojej oblasti.
Silní a štíhli - Mark Lauren (2023)
Cvičím veľmi rád bez náradia a trénera z knihy Telo ako posilňovňa poznám už roky. Táto ma zaujala pre to, lebo sa venuje tréningu celého tela len za 9 minút denne. Bol som zvedavý, aké cviky vyberie autor, aby dali človeku zabrať len za taký krátky čas tréningu. Ponúka 24-týždenný program na cvičenie s množstvom cvikov.

Pohyb je liek - M. Červený, T. Mihálik (2023)
Už len samotný názov knihy sa mi páči. Pohyb je liek a je tá najlepšia zdravotná prevencia proti chorobám dnešnej doby. Kniha rozoberá najčastejšie problémy, s ktorými vám pomôže cvičenie. Vysvetľuje, prečo je fyzická aktivita dôležitá investícia do budúcnosti človeka. Pomáha nielen na to, aby človek netrpel posledných 20 rokov života bolesťami, ale pomáha aj na pamäť.
Kniha ponúka aj rozhovor s naším šprintérom Jánom Volkom a moderátorkou Adelou Vinczeovou. Na konci sa nachádzajú fotky s cvikmi na celé telo, na ktoré skoro netreba žiadne náradia, čo si myslím, že je veľké plus.
Rok otca - R. Kačmár a M. Červený (2024)
Kniha vyšla z podcastu Otcovia v plienkach. Autori sa v ňom rozprávajú na rôzne témy okolo otcovstva, partnerstva a výchovy. Spomínajú, ako prežívali prvý rok po narodení svojich detí. Zaujímavé sú kapitoly, kde majú rozhovor s psychológmi na témy, ako strata dieťaťa, randenie, vzťahy v rodine, výchova. Kniha je pomerne nová (je len z novembra minulého roka) a kto si nenájde čas na čítanie, tak si môže počúvnuť ich podkast.
Veľmi ma pobavila veta, že deti sú vybavené na to, aby prežili výchovu rodičov. Aj keď sa dá veľa teoretických informácií zistiť na internete, napríklad o výchove a rodičovstve, mnohí z nás majú minimálnu prax v tom, ako prežiť prvú noc doma s novorodencom. Ak chceš ako muž zvládať svoju rolu otcovstva čo najlepšie, potrebuješ čas, trpezlivosť a chuť sa učiť nové veci.
„Starí rodičia si musia nájsť svoju rolu, ale prioritne nie voči vnúčikovi, ale voči vlastným deťom. To je najťažšie.“
Detský mozog - Batoľa - Dr. Krause (2022)
Kým sa my snažíme svoje deti naučiť všetko o živote, učia ony nás, o čom je život. Neuropsychológ Robert Krause vo svojom pokračovaní o detskom mozgu opäť ponúka dvadsaťštyri nových situácií, s ktorými sa obyčajne stretáva každý rodič. Nás sa týka hlavne prvých dvanásť, ktoré dieťa prežije vo svojom druhom roku života. Autor ich podrobne popisuje a dáva svoje rady, ako na ne správne reagovať. Rodičia môžu spoznať, pochopiť a podporiť dozrievanie detského mozgu a môžu rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál svojho dieťaťa.
Stále platí, že deň, v ktorom zasejeme semienko, nie je dňom, v ktorom budeme žať úrodu.