Participatívny rozpočet

Participatívny rozpočet je súčasťou Banskej Bystrice od roku 2014, ale stále málo občanov mesta o ňom vôbec vie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Participatívny rozpočet

V meste Banská Bystrica prebieha už niekoľký ročník participatívny rozpočet (PR). Mnoho ľudí túto možnosť stále nevyužíva, čo je veľká škoda.

Čo vlastne participatívny rozpočet je, pre koho slúži a na akých princípoch funguje? Participácia je spoluúčasť občanov na tvorbe rozpočtu, rozhodovaní o použití finančných prostriedkov z neho až po samostnú realizáciu a vyhodnocovanie projektov. Táto možnosť občanov podieľať sa na rozhodovaní o tom, aké projekty budú realizované a v akom rozsahu je v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Participatívny rozpočet má aj svoje kritériá. Podmienkou je účasť občanov a ich rozhodovanie o použití prostriedkov, možnosť monitorovať verejné výdavky. Ďalším kritériom je redistributívna logika, tzn. že najchudobnejšie časti dostanú viac peňazí a naopak. Tento proces sa pravidelne na ročnej báze opakuje.

Koordináciu procesu PR ako aj efektívnu komunikáciu medzi jednotlivými komunitami občanov a orgánmi mesta zabezpečuje Koordinačná rada PR pre Banskú Bystricu. Tá na prvom stretnutí spoločne určí oblasti, na ktoré sa bude PR orientovať.

 

PR a Banská Bystrica

Participatívny rozpočet je súčasťou Banskej Bystrice od roku 2014. Napriek tomu, že tento projekt funguje už 8 rokov stále málo občanov mesta o ňom vôbec vie. Nemožno povedať, že je to len nezáujmom ľudí, ale táto téma je v rámci mesta veľmi slabo odkomunikovaná a zároveň ľudia už aj rezignovali na možný pokrok, ktorý sa im núka.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadnou chybou je, že stránka o PR www.prbanskabystrica.sk vôbec nefunguje. Chýba jedno miesto, na ktorom by človek našiel všetky potrebné informácie, ktoré hľadá. Jedným zo silných nástrojov propagácie je Facebook, ktorý však mesto akoby ignoroval. Participatívny rozpočet síce má svoju vlastnú skupinu na Facebooku, ale má len 329 sledovateľov, čo je na takmer 75 tisícové mesto naozaj málo. Chýba napríklad aj zdieľanie príspevkov v skupinách, ktoré sa venujú jednotlivým mestským častiam.Takto sa info o PR dostane k veľkému počtu občanov.

V poslednom ročníku sa do hlasovania o projekoch zapojilo len 272 ľudí. Doteraz sa uskutočnilo už 9 hlasovaní. V nasledujúcej tabuľke poskytujeme prehľad počtu hlasujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Rok

Počet hlasujúcich

Počet hlasov

Počet projektov

12/2021

272

865

8

12/2020

376

916

13

12/2019

542

1228

9

04/2019

737

1545

16

2018

253

434

8

2017

740

1747

18

2016

505

1055

12

2015

893

893

20

2014

382

1753

31

Graf:

Počet hlasujúcich
Počet hlasujúcich (zdroj: vlastné spracovanie)

Najsilnejší rok v počte hlasujúcich bol rok 2015 a následne počet hlasujúcich stále klesá. V reálnom svete by počet hlasujúcich mal naopak stúpať.

Tento fakt úzko súvisí s možnosťou hlasovať za projekty online. Napriek tomu, že požiadavka online hlasovania bola vznesená už pred štyrmi rokmi, mesto sa k tomuto kroku stále neodhodlalo. Malo možnosť získať takéto online hlasovanie už v roku 2020 čo však na počudovanie viacerých vôbec nevyužilo. Dnes je táto možnosť už spoplatnená. Hlasovanie formou vhadzovania lístkov do dvoch olepených škatúľ je v dnešnej dobe naozaj zastarané a vyžaduje postup hodný dnešného online sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Otváracie hodiny Klientskeho centra mesta BB sú každý deň od 7:30 do 15:30. Pokiaľ viem tak každý zamestnaný človek je v tomto čase v práci. Len jeden deň v týždni, v stredu, je Klientske centrum mesta BB otvorené do 16:00hod. Ak chceme zapojiť občanov do hlasovania, je nutné prispôsobiť tento čas práve im tak, aby stihli v bežný pracovný deň svoj hlas odovzdať. Pre pracujúceho človeka sú tieto otváracie hodiny jednoducho nepostačujúce.

Na poslednom koordinačnom stretnutí bolo dohodnuté, že online hlasovanie bude spustené, tak pevne verím, že konečne prestanú byť nástrahou byrokratické riešenia a zvíťazí zdravý rozum v prospech občana.

Takisto je potrebné priblížiť sa občanovi s hlasovaním aj fyzicky – napríklad umožnením hlasovania priamo na Námestí SNP, kde denne prejde veľké množstvo ľudí. Keď vieme odpropagovať formou malej externej expozície akúkoľvek akciu v meste, prečo práve nie projekty participatívneho rozpočtu? A zároveň priamo vtiahnúť občanov do hlasovania.

Verím, že v tejto oblasti dosiahneme výrazný posun vpred.

Anton Minárik

Anton Minárik

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám 44 rokov a pochádzam z Martina. Dlhé roky žijem v Banskej Bystrici, kedy som sem prišiel za športom do VŠC Dukla Banská Bystrica (džudo). Vyštudoval som Univerzitu Mateja Bella a Bankový inštitút vysoká škola Praha. Rád komunikujem s ľuďmi, nebojím sa pomoci druhým a ani nových výziev. Som zástanca slušnosti a poctivosti. Koľko dávaš, toľko dostaneš naspäť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu