Ako zachraňujem Írsky hospodársky zázrak

Keď mi povedali, že mám ísť do Írska pracovať na jednom projekte, poslal som ich najprv do ..... Potom mi to ale postavili politicky, vraj zimu, dážď a vietor nejako vydržím. Ide o vyššie ciele. Ide o to aby sa Írsky hospodársky zázrak nezrútil. Tak som sa vydal na cestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Vysvetlím v čom spočíva Írsky hospodársky zázrak. Írsko bola nedávno maličká a chudobná krajina, ak hovorím chudobná, myslím naozaj chudobná nie ako Slovensko. A potom prišli investície, hlavne z USA. Kvôli chudobe sa z Írska vysťahovalo veľa ľudí, hlavne do USA. Teraz tam žije viac Írov ako v celom Írsku. Časom získali slušné postavenie a keď americké firmy rozhodovali o tom kde postavia fabriku na montovanie počítačov alebo vyrábanie Viagri, Írsky manažéri presadili Írsko. Nie je na tom nič čudné, veď každá líška svoj chvost chváli. A navyše Írsko je najbližšia Európa z Ameriky. Írska vláda im tiež vyšla v ústrety a platy boli vtedy nízke. Tak sa postavilo pár fabrík. Európska únia tiež prispela svojou troškou, veď Írsko bolo jej najchudobnejšou krajinou. Tak milióny Európanov pomáhali aby sa 4 mil. Írom žilo lepšie. Íri svoju vďačnosť prejavili tým, že boli proti rozšíreniu únie o ďalších členov, aby nestratili svoj najchudobnejší status.
Keďže Íri sú vo všeobecnosti leniví a práca im nevonia, po postavení pár fabrík nastal nedostatok pracovníkov a platy zakrátko vyleteli do astronomických výšok. To už začalo byť zaujímavé nie len pre Východoeurópanov, ale napr. aj pre Francúzov, ktorých je tu neúrekom. Tak prichádzali ľudia a museli bývať. Tak sa stavali byty, a stavali a stavali. A prichádzali ďalší ľudia aby stavali tie byty a tiež potrebovali niekde bývať.
Takže teraz je celý Dublin plný bytov, veľa z nich je nepredaných. Veľa z predaných je neobývaných veď išlo o investíciu a nie o to aby tam niekto býval. A veľa bytov je rozostavaných aj keď sa už vie, že tam nikdy nikto bývať nebude. Ceny bytov sú obrovské.
Čo je horšie, platy sú veľmi vysoké a už sotva niekoho presvedčia na postavenie fabriky v Írsku. Fabriky ako investície sa plánujú na 15 až 20 rokov. To znamená, že pomaly prichádza čas na presun prvých investícii do lacnejších krajín. Práce ubúda, platy začínajú klesať a ľudia začnú z Írska odchádzať domov. Prázdnych bytov bude viac a viac a budú lacnejšie a lacnejšie, ľudia nebudú vedieť splácať hypotéky. Írsko stojí na hrane noža.

Vláda sa snaží zachrániť čo sa dá. Investíciami do infraštruktúry. Írsko nemá žiadne diaľnice, a MHD v Dubline neexistuje. Cesta autom v špičke je utrpenie a horšia je už len cesta autobusom. Írska vláda jednoducho prežrala hospodársky zázrak. Namiesto rozvoja krajiny, má teraz každý Ír novučičké auto a spolu majú tri nákupné strediská kam po víkendoch chodia. Mohutné štátne investície do diaľnic, električiek a metra, majú zachrániť Írsky zázrak. Zabrániť tomu aby ľudia začali Írsko opúšťať a tým zrúteniu realitného trhu, osobným bankrotom a znížením spotreby.

Keďže Írsky pokus so stavbou diaľnice okolo Dublina dopadol zle, zavolali pár ľudí čo tomu troška rozumejú a majú im pomôcť. Medzi nimi aj mňa, poviem Vám robím čo môžem, ale veľmi ružovo to nevidím. Stále mám pocit, že už je pár rokov neskoro.

Anton Žiak

Anton Žiak

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stavebný inžinier, ktorý krízu stredného veku rieši písaním blogu, na rozdiel od svojich kolegov, ktorí si klasicky zadovážili mladú frajerku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu