Čomu ma učí moje dieťa?

Písmo: A- | A+

Mám syna, čistú a nevinnú dušičku s aurou veľkosti izby a schopnosťou vnímať to, čo dospelý nedokáže. Učí ma novému - lepšiemu životu a nezištne ma miluje!

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Chrenková)

Pred jedenástimi mesiacmi...

som si žila tzv.plnohodnotný život vyplnený prácou, zábavou, cestovaním, tancom, jógou, obľúbenými seriálmi, vyspávaním do neskorých hodín...

Dnes...

mám syna, malého človiečika, ktorý ma už v prvých dňoch začal vediac-nevediac viesť k novému zdravému životu. Môj plnohodnotný život stratil na intenzite a začala som žiť ďalší druh plnohodnotného života. 

Ako mávnutím prútika som dobrovoľne stratila svoju JA identitu a nahradila ju MY identitou. Ako tak dni plynú, synček rastie a plače, dáva mi priestor (ktorý by som samozrejme veľa krát ani nechcela) na hľadanie príčin plaču a nepokoja. Čomu sa ma teda môj syn snaží naučiť a ako si ma formuje podľa seba?

 1. Ži pre tento moment, zabudni, čo bolo včera, čo bolo pred minútou a už vôbec

  Obrázok blogu
  (zdroj: Foto: Lucia Giri)
  nemysli na to, čo bude zajtra. Užívaj si to, čo máš v danú chvíľu.

 2. Odpúšťaj. 

 3. Ospravedlň sa a priznaj si chybu (áno, aj takto malému človiečiku ospravedlnenie padne dobre a v momente prestáva plakať).

 4. Teš sa z každej maličkosti, teš sa, že si sa zobudil, teš sa, že vidíš niečo krásne, teš sa zo západu slnka, teš sa z pohybu konárov vo vetre, teš sa z každého bozku a pohladenia, tak ako môj syn. 

 5. Sústreď sa a nerozptyľuj svoju pozornosť nadbytočnými vzruchmi. Keď spíš, tak spi (nekontroluj fcb pri každom prebudení). Keď ješ, tak jedz a kašli na obľúbený seriál. A keď kakáš, tak si to užívaj a nečítaj noviny...

 6. Bez televízora, filmov, seriálov, v skutočnosti dokážeš prežiť a dokonca sa celý deň ani nenudíš. Naopak, zrazu tvoj mozog začne fungovať a vymýšľať..a možno prídeš aj na novú biznis ideu ;)

 7. Užívaj si každé sústo jedla, mľaskaj, jedz rukami, zašpiň sa od hlavy po päty, rob, čo chceš, ale uži si svoje jedlo. 

 8. Oddýchni si keď nevládzeš, je to tak jednoduché.

 9. Vypni notebook, mobil, tv keď si s niekým iným a venuj mu svojich 100% pozornosti.

 10. Choď spať pred desiatou.

 11. Vstávaj s východom slnka a usmej sa, teš sa z toho, že si vstal tak skoro a máš celý deň pred sebou :)

 12. Užívaj si prítomnosť milovaných a ľúb ich bezvýhradne.

 13. Neboj sa ukázať svoju oddanosť.

 14. Neboj sa ukázať svoju zraniteľnosť a požiadaj o pomoc keď to potrebuješ.

 15. Na nič sa nehraj a kedykoľvek potrebuješ, vykrič sa z plných pľúc.

 16. Neexistuje nič dôležitejšie ako láska, blízkosť a jedlo. Všetko ostatné je považované za podstatné len na základe názoru spoločnosti. 

Dieťa vám ako rodičovi nastavuje zrkadlo. Ako sa správate vy, tak sa bude správať vaše dieťa. Čo cítite vy, to bude cítiť vaše dieťa. Všimnite si, keď znervózniete, znervóznie aj dieťa. Keď sa mu nevenujete na 100%, ale rozkladáte svoju pozornosť medzi varenie, písanie blogu, vešanie plienok, ani bábätko neostane koncentrované iba na jednu činnosť (ktorou by mohlo byť napr.zaspávanie), ale začne sa motať medzi mnohými vnemami a začína byť nespokojné. 

Môj syn je čistá, nevinná dušička a nič nerobí naschvál. Je tu a vybral si práve mňa (a manžela samozrejme), aby som ho viedla a aby on naopak viedol mňa. Na povrch sa mi dostávajú pocity a vlastnosti, o ktorých som možno niekde v kútiku duše vedela, ale nechcela prijať, či sa nimi absolútne nezaoberala a úspešne ich ignorovala. A tak si s ním prechádzam cestu cez slzy, lásku, agresiu, učím sa ostávať sama v sebe aj s malým revúňom, mnohokrát predýchavať hnev a nahradiť ho láskou. 

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Jayaditya Giri)

V budúcnosti...

Neviem a netrápim sa tým...

Skryť Zatvoriť reklamu