
Veď len pozrite na spodok stránky do súvisiacich článkov, na koľkých miestach som našiel túto krátku správu. Ako huby po daždi. A to som sa ani príliš nesnažil...
Najhoršie je, že tá správa nie je korektná, manipuluje. Nie je to pravdaže otvorené útočné klamstvo typu "Fico", skôr len obratný PR copywrighter sem vloží nenápadne slovíčko, tam jedno zmení, pár drobností a jeho názor už nevedomky preberiete za svoj.
Pozrime si len názov: Európske deti bežne ilegálne sťahujú hudbu a filmy z internetu .
Netuším, kto je autorom správy, podpísaná je len Sita/Reuters, ale slovo ilegálne je vložené veľmi šikovne. Ako keby sťahovanie hudby z internetu bolo nelegálne. Prekvapenie - nie je. Aspoň na Slovensku.
Ideme ďalej, prvý odstavec.
Deti v Európe sú si vedomé rizík ilegálneho sťahovania hudby a filmov z internetu, ospravedlňujú ho však tým, že to tak robia všetci - vrátane ich rodičov. K tomuto záveru dospel výskum Európskej komisie.
Podľa mňa zásadné nepochopenie situácie je v tom, že nik si nemusí ospravedlňovať sťahovanie hudby. Nie je ilegálne. Predplatili sme si ho. Ktokoľvek si kúpi prázdne CD, počítačový harddisk, pamäťovú kartu, tlačiareň, každý platí nemalé poplatky Slovenskému ochrannému zväzu autorskému, ktorým mu nahradí škody vzniknuté stiahnutím/nahratím z rádia/napálením audiovizuálneho diela.
Nerozumiem, prečo autorské organizácie tak bojujú proti kopírovaniu hudby, keď zaňho vopred vyberú peniaze. Ok, buď povedzme, že je taká činnosť ilegálna a prestaňme vyberať poplatky, alebo vyberajme poplatky a nechajme ľudí žiť.
No, druhý odstavec.
Medzi ďalšie časté výhovorky patrí: stiahnuté súbory sú len pre osobnú a súkromnú potrebu, vlastníci autorských práv majú dostatok príjmov, ilegálnym sťahovaním o ne veľmi neprichádzajú a originálne DVD a CD sú príliš drahé.
To, že sťahovanie pre súkromnú potrebu nie je ilegálne ale je povolené autorským zákonom, je fakt. Takže to nie sú výhovorky, ale vysvetlenia. Pochopiteľne, ak chceme manipulovať niekoho svedomím a nie je nám ku klamstvu ďaleko, nazvime to pokojne aj výhovorkou.
A ako málo by stačilo, aby správa bola korektná. Vynechať slová "ilegálne". Miesto "výhovorka" použiť "argument". Informácia by zrejme naďalej nebola príliš užitočná (hej, hudbu si ľudia sťahujú, no a?), ale aspoň by bola neutrálne podaná.
Zhrňme si skutočné fakty:
sťahovanie hudby, filmov, kníh nie je nelegálne, je "predplatené"
napalovanie hudby, filmov alebo kníh pre osobnú potrebu nie je nelegálne, je povolené
Čo nie je povolené:
napaľovanie hudby, filmov atď. pre niekoho iného (je pravdaže otázne, ako riešiť situáciu, keď si film, ktorý si človek napáli pre seba pozrie niekto iný, napríklad člen domácnosti)
kopírovanie softvéru nie je legálne
kopírovanie architektonických diel nie je legálne (fakt :-) )
sťahovanie diel napr. cez torrenty alebo dc++ je zrejme ilegálne, lebo pri sťahovaní hudby ju človek aj zdieľa - jedna možnosť je snáď len u torrentov vypnúť možnosť zdieľania