
Princíp je zdanlivo jednoduchý. Zoberiete si pôžičku, napríklad na 100 000 korún. 30 000 si necháte, 70 000 odovzdáte spoločnosti RAIF FINANCE SK, s.r.o. a ona sa vám následne zaviaže, že tie peniaze investuje a zo svojich výnosov bude pôžičku splácať miesto vás.
Na pohľad super ponuka. Má ale jeden drobný háčik. Ako všetky na prvý pohľad neodolateľné ponuky.
Čo sa stane, ak sa Raif Finance dostane do finančných problémov? Nuž áno, banka alebo spoločnosť, od ktorej ste si zobrali pôžičku sa ju pokúsi vymôcť od vás. To, že máte zmluvu o postúpení pôžičky ju vôbec nebude zaujímať. Takže nakoniec môže "dar" 30 000 skončiť nutnosťou vrátiť 100 000 plus úroky.
Čo ešte môžem o Raif Finance povedať?
Ich internetová stránka je preveľmi amatérska, takýmto niečím internet prekypoval pred desiatimi rokmi. Dokonca sčasti ani nie je preložená do slovenčiny. A tie pohybujúce sa texty...
Drobným pátraním na internete som zistil, že slovenský Raif Finance majoritne vlastní česká s.r.o. Raif Money Group s majetkom 200 000 korún, ktorá je recipročne majoritne vlastnená slovenským občanom - takže v prípade možných problémov je lepšie s prílišným finančným krytím nepočítať. Mimochodom, základné imanie Raif Finance je 200 000 Sk. To je jedna väčšia pôžička, ktorú propagujú na svojej stránke.
Názvy spoločností Raif Finance a Raif Money Group evokujú prepojenie s bankovou skupinou Raiffaisen, ale je to len zhoda. Neviem, či náhodná.
Isto by som ani len nechcel tvrdiť, že je za Raif Finance podvodný úmysel, to v žiadnom prípade. Pravdepodobne je táto forma podnikania absolútne legitímna. Ale keďže si ešte všetci pamätáme, ako dopadli aj omnoho väčšie spoločnosti, BMG Invest a podobne, odporúčam pri investovaní opatrnosť. Každý je zodpovedný za svoje konanie a s následným odškodnením vládou radšej nerátajte.