Akú cenu má hudba ?

Logicky - toľko, koľko je za ňu poslucháč ochotný zaplatiť. Ako každý produkt. Čo ak je na predaj len v monopolnom prostredí, kto určuje ceny ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Najprv tá správa, ktorá ma prekvapila. Ako vieme, najúspešnejší projekt výrobcov počítačov Apple je za posledné roky mp3 prehrávač i-Pod a predaj hudby cez internet i-tunes. Cena skladby 99 centov, celého albumu 9,99 dolárov (čo je zhruba 32 korún za pesničku alebo 320 korún za albumu). A veľké hudobne spoločnosti prišli k názoru, že cena 99 centov za skladbu je neprimerane nízka, že niektoré pesničky sú hodné viac. A plánujú zvýšiť cenu.

Mimochodom, všimli ste si, že nepovedali, že niektoré pesničky majú menšiu hodnotu ako 99 centov ? Vedel by som im dať pár tipov :-)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ťažko posúdiť, či je 99 centov veľa alebo málo, ale 32 korún mi príde celkom dosť. Za album takto človek zaplatí 320 korún, čo u slovenskej nahrávky je zhruba toľko, čo by ho stála v obchode... len nedostane CDčko a booklet.
A tá cena sa bude ešte zvyšovať ? Naštastie, Apple podobné nápady zamieta.

A ešte jedna vec mi napadla : ako vyčíslujú hudobné spoločnosti škody, ktoré sú im spôsobené ? Isto to poznáte... piráti v minulom roku okradli hudobné/softvérové spoločnosti o 32 miliárd dolárov, na Slovensku o 4 miliardy korún.* Viete, toto odhadnúť môže byť veľmi ťažké. Podľa zdravého sedliackeho rozumu by sa do škody mali rátať situácie, keď si niekto nekúpi CD-DVD-program-hru, ale miesto toho si médium napáli. T.j. vznikne skutočná škoda spoločnosti.
Ak u študenta používa program za 100 000, čo je bežná cena grafických a návrhárskych programov, aká škoda vznikla ? Dáka isto, ale ako ju vyčísliť ? Keby si program nespirátil, kúpil by za jeho cenu ? To je málo pravdepodobné, skôr by nepoužíval žiaden alebo dáku náhradu zdarma. Rovnako, ak si mladík skopíruje aktuálne hitové CD, ktoré by si ale za 800 korún nekúpil, aká presne škoda nastala ?

SkryťVypnúť reklamu

Správanie "veľkopirátov", ktorý na kradnutí autorského materiálu zarábajú je zavrhnutiahodné. Ale ani hudobné spoločnosti nemajú vždy čisté svedomie. Problémom je, že hudba sa produkuje v monopolnom prostredí, kde sa producenti snažia o maximalizáciu ziskov - na rozdiel od trhového prístupu, kde sa o zákazníka musia producenti biť. Potom, priznajme sa, svoj podiel viny na situácii má aj masa ludí zmanipulovaná tým, čo je dobré a čo sa má aktuálne počúvať. A zmeniť to pôjde len ťažko, na to sú peniaze otáčajúce sa v hudobnom priemysle priveľké. Nádej nám dáva internet.

Len informácia pre neznalých : na Slovensku si hudbu online v súčasnosti nekúpite.

SkryťVypnúť reklamu

* Tieto čísla som si šikovne vymyslel. Nemyslím ale, že som do reálu príliš ďaleko :-)

Tomáš Árva

Tomáš Árva

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s vlastným názorom na svet a svojimi záľubami. Zoznam autorových rubrík:  ČajNázory a komentáreHudba, film a inéFotoSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu