
V 90tych rokoch počítačový vírus slúžil najmä na to, aby dokázal autorovu genialitu a poškodil počítač obete. To sa v súčasnosti radikálne zmenilo, tisícky rôznych vírusov slúžia najmä na obohacovanie svojich programátorov.
Väčšina vírusov v súčasnosti umožňuje ovládať zavírený počítač zvonka. Takže po spustení vírusu sa nainštaluje do počítača a čaká na príkaz z internetu, ktorý následne bezmyšlienkovite vykoná (preto sa takémuto počítaču hovorí aj zombie počítač).
Pochopiteľne, jedným vírusom nie je nakazený jeden počítač, ale tisíce - tieto tvoria mohutné, nebezpečné siete, tzv. počítačové farmy. Ovláda ich nie ich vlastník ale tvorca vírusu, ktorý zvykne takúto mohutnú sieť prenajímať - najčastejšie na rozosielanie spamu alebo na útoky na iné počítače.
Útok prebieha veľmi jednoducho - zavírené zombie počítače začnú zasielať na server (v tomto prípade sme.sk) nezmyselné požiadavky. Toto absolútne zahltí linku k serveru a jej stránky sa prestanú zobrazovať - server jednoducho nestíha reagovať. Pre predstavu - toto znamená aj 100 000 požiadaviek za sekundu !!! Neuveriteľne veľké číslo.
Ako sa dá takémuto útoku brániť? Veľmi ťažko. Keďže útočí mnoho tisíc, možno desiatok tisíc rôznych počítačov z celého sveta, odfiltrovať útoky nie je jednoduché. Najmä preto, lebo vyzerajú ako akákoľvek legitímna požiadavka na dáta.
Teoreticky je možné odstrihnúť celé zahraničie - takže stránky sa na Slovensku zobrazujú v poriadku, ale v zahraničí vôbec. Takto sa útoku momentálne bráni TA3, ktorej stránky si zo zahraničia nepozriete.
Dá sa vylúčiť, že sa nedostupnosť sme.sk nebude už vyskytovať? Ťažko povedať. Ako som už písal, proti útoku sa brániť je veľmi problematické.
A posledné - kto útočí? Najčastejšie ide o konkurenta, ktorý dúfa, že prelietavý čitateľ v prípade nedostupnosti svojej obľúbenej stránky prejde na tú jeho. Ale kto by mohol útočiť na sme.sk, naozaj netuším.
Technickejší popis útoku nájdete v odkazoch nižšie.