Aký dopad má na naše zdravie odpad a ako ovplyvňuje životné prostredie?

Negatívny dopad na naše zdravie nemajú iba vírusy, ale k zdravotným problémom prispieva aj komunálny odpad.

Aký dopad má na naše zdravie odpad a ako ovplyvňuje životné prostredie?
(Zdroj: canva)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Negatívny dopad na naše zdravie nemajú iba baktérie či vírusy, ale k horším zdravotným problémom prispieva v neposlednom rade aj komunálny odpad. Konkrétne jeho skládkovanie a spaľovanie. To totiž znečisťuje ovzdušie a spôsobuje nášmu zdraviu nepríjemné problémy.

Aký odpad je škodlivý pre naše zdravie a prečo?

Ako sme už v úvode naznačili, ide o komunálny odpad, ktorý končí na skládkach a v spaľovniach. Spaľovanie komunálneho odpadu uvoľňuje do atmosféry škodlivé dioxíny, furány, metán a čierny uhlík.

Spaľovanie odpadu:

Posledné roky vyhadzujeme viac odpadu, ktorý obsahuje škodlivé látky. Napríklad plasty obsahujú rôzne farbivá (kadmium), ťažké kovy (olovo), spomaľovače horenia (bróm a fosfor) a mnoho ďalších zmäkčovadiel a látok, ktoré zaručia pružnosť a ohybnosť plastu. Pri papieri ide hlavne o farebné letáky, časopisy, voskovaný papier, ktorý v sebe ukrýva tiež veľké množstvo toxických látok. Nápojové kartóny, napríklad tie od mlieka, obsahujú niekoľko rôznych vrstiev, konkrétne papier, polyetylén a hliník, ktoré pri spaľovaní do ovzdušia vypúšťajú ťažké kovy a chlórorganické látky. Samostatnou kategóriou sú nebezpečné odpady, do ktorých radíme práve batériové monočlánky, akumulátory a žiarivky. Tie totiž obsahujú ortuť, olovo, nikel a iné zdraviu škodlivé látky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnoho obyvateľov spaľuje nepotrebný odpad doma na záhrade prípadne na chate, čo je však protizákonné, znečisťujú tým svoje okolie a čo je horšie, aj svoje zdravie. Spaľovanie by malo prebiehať v kvalitnej spaľovni, kde sa zneškodní väčšia časť škodlivých látok. Pri domácom spaľovaní môže dôjsť k úniku a vzniku ešte škodlivejších látok, najmä v prípade, keď sa spaľuje niekoľko desiatok rôznych materiálov naraz.

Skládkovanie odpadu:

Pre proces rozkladu je dôležitá prítomnosť kyslíka, ktorý pri skládkovaní kvôli neustálemu zasypávaniu odpadu zeminou chýba. To spôsobuje veľmi pomalý rozklad. Nedostatok kyslíka pri rozklade odpadu spôsobuje aj vznik skleníkových plynov (metán a oxid uhličitý), ktoré sa považujú za najväčších prispievateľov ku globálnemu otepľovaniu. V menšej miere vznikajú aj ďalšie toxické plyny, ktoré znečisťujú okolité prostredie a poškodzujú zdravie. 

SkryťVypnúť reklamu

Miera skládkovania komunálneho odpadu na Slovensku je k roku 2021 40,1% a táto miera každým rokom klesá, čo predstavuje pozitívny výsledok a je zjavné, že Slovensko sa snaží odpad separovať. V priemere pripadá na jedného obyvateľa Slovenska 215kg skládkovaného odpadu, pričom Európsky priemer je 122kg na obyvateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Odpady, na základe toho, ako je s nimi narábané a akým spôsobom sú zneškodnené, ovplyvňujú životné prostredie a naše zdravie.

Ako odpady ničia zdravie človeka a životné prostredie?

Odpady a nebezpečné nakladanie s nimi môže spôsobiť zmeny na štítnej žľaze, obličkách, pečeni či dokonca môžu napádať a poškodiť centrálnu nervovú sústavu. Odborné štúdie hovoria o zvýšenom výskyte rakoviny a ďalších zdravotných problémov u ľudí, ktorí bývajú v blízkosti odpadovej skládky. Tieto problémy sú spájané s nadväznosťou na plyny, ktoré sa na skládkach tvoria. Ak je koncentrácia metánu vyššia, na skládkach môže vzniknúť požiar, pri ktorom vznikajú toxické látky, napríklad dioxíny, ktoré poškodzujú životné prostredie a aj zdravie človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Dažďová voda odpadovým skládkam tiež nepomáha, skôr naopak, všetko zhoršuje. Po dopade dažďa na skládku medzi odpad, berie so sebou aj škodlivé látky a vytvorí sa tzv. priesaková kvapalina. Tá znečisťuje pôdu aj podzemné a povrchové vody, napriek tomu, že spodná časť skládky pozostáva z izolačnej bariéry, ktorú tvoria nepriepustné vrstvy ílov a plastové fólie. Životnosť tejto izolačnej bariéry je však obmedzená na niekoľko desiatok rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako uvádza na svojej stránke Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, až 9 z 10 ľudí na celom svete dýcha znečistený vzduch, ktorý spôsobuje ročne približne 7 miliónov predčasných úmrtí. K hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia patrí poľnohospodárstvo, domácnosti, priemysel, doprava a komunálny odpad.

SkryťVypnúť reklamu

Ako tomu predchádzať?

Predísť chorobám a poškodeniu životného prostredia môžeme tak, že budeme viac separovať odpad, ktorý poputuje na recykláciu a nie na skládku či do spaľovne. Dnes máme niekoľko možností využitia organického odpadu napríklad na kompost alebo na bioenergiu.

Separáciou odpadu zabraňujeme znečisťovaniu ovzdušia, vzniku chorôb a ďalších zdravotných problémov u ľudí.

______________

Zdroje:

https://www.sopsr.sk/web/?cl=20507

https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=541

ASEKOL SK

ASEKOL SK

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Venujeme sa environmentálnym témam, zbierame, triedime a recyklujeme elektrozariadenia, batérie, akumulátory, obaly a neobalové výrobky už 13 rokov. Našim cieľom je aby sa verejnosť správala k životnému prostrediu zodpovedne. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu