Každoročne 14. októbra oslavujeme Medzinárodný deň elektroodpadu, aby sme upriamili pozornosť na rastúci problém elektroodpadu a jeho dopad na životné prostredie. Naša dnešná konzumná spoločnosť za rok vyprodukuje viac než 50 miliónov ton elektroodpadu, čo je viac ako hmotnosť Veľkého čínskeho múru! Čo je však zarážajúce, len približne 20 % z tohto množstva sa dostane na recykláciu.
Elektroodpadom je každé vyradené elektrozariadenie od mobilov, cez televízory až po práčky, ktoré obsahuje cenné suroviny ako meď, zlato či kobalt. V prípade, že dochádza k nesprávnemu zaobchádzaniu, elektroodpad sa mení na časovanú bombu. Obsahuje totiž nebezpečné látky, ktoré môžu kontaminovať pôdu a vodu, a podpísať sa tak aj na vašom zdraví.
Zaujímavosti o elektroodpade:
1. Starý mobil obsahuje viac zlata ako 1 tona rudy - Ak sa všetok elektronický odpad správne spracuje, môžeme získať drahé kovy, ktoré by inak skončili na skládkach.
2. Batérie - Mnohé zariadenia obsahujú batérie s nebezpečnými prvkami ako olovo či lítium, ktoré predstavujú environmentálne riziko.
3. Rastúci globálny problém - Ak nič nezmeníme, do roku 2050 by sme mohli produkovať až 120 miliónov ton elektroodpadu ročne!
Ako môžete najefektívnejšie prispieť k zlepšeniu aktuálneho stavu?
Domov by mal byť bezpečným miestom pre vás, aj vašu rodinu. Začnite preto so správnym triedením elektroodpadu a naučte to aj svoje deti. Stačí odovzdať staré elektrozariadenia na zberné miesta, do obchodov s elektrom v rámci spätného zberu alebo do červeno-bielych kontajnerov, zberných nádob na drobný elektroodpad.
Malá výzva na záver!
Zorganizujte „pátrací deň“ a prejdite si svoj dom, byt, kanceláriu či predajňu – odovzdajte staré mobily, nepoužívané notebooky a iné spotrebiče, ktoré už nefungujú. Priložíte tak ruku k našej spoločnej snahe znížiť environmentálnu záťaž a prispejete tak k udržateľnejšej budúcnosti!