Fotovoltika - šetrenie energie aj peňazí

Fotovoltika sa stáva témou číslo jedna. Ako vám pomôže ušetriť energiu, znížiť náklady v domácnosti a aké sú jej výhody?

Fotovoltika - šetrenie energie aj peňazí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Počuli ste už o fotovoltike?

Fotovoltika je technológia, ktorá premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu prostredníctvom solárnych panelov. Tie sú zložené zo špeciálnych fotovoltických článkov, ktoré využívajú polovodičové materiály na generovanie elektrického prúdu pri vystavení slnečnému svetlu. Výsledkom je čistá a udržateľná energia, ktorá prispieva k zníženiu našej závislosti na fosílnych palivách a do istej miery aj k samotnému zlepšeniu životného prostredia.

V posledných rokoch sa téma udržateľných energetických zdrojov spomínala čoraz častejšie. Aj preto sa odvetvie zaoberajúce sa fotovoltikou stalo jedným z najdynamickejšie rastúcich na svete. Okrem iného si spotrebitelia uvedomili, že vďaka využitiu solárnych panelov vo svojich domácnostiach môžu mesačne ušetriť až desiatky eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako funguje fotovoltika
Ako funguje fotovoltika (zdroj: Asekol.sk)

Vhodné umiestnenie

Solárne panely môžeme najčastejšie vidieť na strechách obytných domov či budov. Nie je to však jediné miesto, kde nachádzajú efektívne využitie.

Narastajúcim trendom sa stávajú otvorené priestranstvá, ktoré predstavujú ideálne miesto pre maximalizáciu získanej energie. Pre mnohých tento trend predstavuje aj atraktívnu investičnú príležitosť v podobe slnečných elektrární.

Vďaka vhodnému umiestneniu dokážete minimalizovať straty energie, ktoré môžu vzniknúť pri samotnom procese. Najčastejším odporúčaním je umiestniť solárne panely tak, aby smerovali na juh, v  30 až 60 stupňovom sklone. Tak bude vaša fotovoltika vytvárať elektrinu počas celého dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Druhy solárnych panelov

Okrem vhodného umiestnenia je rovnako dôležitý aj výber správneho typu panelu. V dnešnej dobe, kedy fotovoltika zohráva kľúčovú úlohu na trhu s energiami, máte na výber hneď z niekoľkých možností:

  1. Monokryštalické – vyznačujú sa vysokou účinnosťou a ich najvhodnejšie umiestnenie je na otáčajúcej sa konštrukcii.

  2. Polykryštalické – ich účinnosť je nižšia, avšak miesto aplikácie je oproti monokryštalickým panelom univerzálne.

  3. Tenkovrstvové – ich účinnosť je nízka, no na druhej strane dokážu prijímať najväčší rozsah svetla, čo im umožňuje zachovávať dobrý tepelný koeficient. Ich veľkou výhodou je schopnosť produkovať energiu aj za nepriaznivého počasia.

Pamätajte, že čím väčšia je plocha solárneho panelu a intenzita slnečného svetla, tým väčší elektrický prúd ním preteká.

Finančná či energetická úspora a iné výhody

Náklady spojené s energiami budú v budúcnosti (pravdepodobne) už len stúpať. Priemerná rodina, ktorá žije v dome a využíva elektrinu na bežné fungovanie domácnosti spotrebuje okolo 8,7 MWh ročne. Odhadom na poplatkoch zaplatí okolo 1 200 € za rok.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však v prípade, ak by elektrinu vo vašom dome produkovalo 10 fotovoltických panelov (4kWp)? Vďaka použitiu virtuálnej batérie môže priemerná domácnosť dosiahnuť finančnú úsporu až vo výške 799 € ročne, čo je viac než 50 %. Doba návratnosti počiatočných nákladov sa odhaduje v priemere na 5 až 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zníženia nákladov na domácnosť k najväčším výhodám FV panelov patrí aj:

  1. Energetická nezávislosť – eliminácia závislosti na dodávkach elektriny z verejnej siete.

  2. Vysoká návratnosť investície – solárne panely sa vyznačujú dlhou životnosťou (cca 25 rokov) a nízkymi prevádzkovými nákladmi.

  3. Ekologická udržateľnosť – zníženie uhlíkovej stopy vďaka produkcii čistej energie.

  4. Bezpečnosť a stabilita – bez strachu zo zložitej geopolitickej situácie.

Štátna dotácia vo výške tisícok eur

Na Slovensku je aktuálne dostupná štátna dotácia na inštaláciu fotovoltických systémov prostredníctvom rôznych programov. Tieto programy podporujú využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a ponúkajú finančné príspevky na inštaláciu solárnych panelov. Výška dotácie závisí od výkonu inštalovaného systému, pričom môže pokryť značnú časť nákladov na inštaláciu.

Podpora zo strany štátu má motivovať ľudí investovať do solárnych panelov, vďaka čomu sa zvyšuje energetická nezávislosť a ekologická udržateľnosť krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Záver

Fotovoltika je skvelým spôsobom, ako šetriť energiu aj peniaze vo vašej peňaženke a zároveň priložiť pomocnú ruku k ochrane životného prostredia. Vďaka aktuálnym dotáciám je tento udržateľný krok ešte dostupnejší ako kedykoľvek predtým. Zvážte preto možnosť inštalácie solárnych panelov aj vy.

ASEKOL SK

ASEKOL SK

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Venujeme sa environmentálnym témam, zbierame, triedime a recyklujeme elektrozariadenia, batérie, akumulátory, obaly a neobalové výrobky už 13 rokov. Našim cieľom je aby sa verejnosť správala k životnému prostrediu zodpovedne. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu