Posielame ľudí do ulíc. Tak prečo nikto neorganizuje protest za správnu recykláciu?

Posielame ľudí  do ulíc. Tak prečo nikto neorganizuje protest za správnu recykláciu?
Písmo: A- | A+

Realita posledných týždňov ukazuje, čo všetko dokáže dav v uliciach. Čo tak pozrieť sa na batérie alebo elektrozariadenia, ktoré nemajú žiadnu politickú príslušnosť a ich počet rastie každý rok?

Nebolo by na škodu zamyslieť sa, ako využívať mobilizáciu ľudí v prospech dobra?

Začiatok septembra patrí tradične Európskemu týždňu recyklácie batérií.

Batérie  sú takmer všade, kam sa pozrieme, od „tužkových“ až po autobatérie. Nehovoriac o príchode elektromobility, s ktorou sa spájajú ešte väčšie výzvy.

Dokonca elektroodpad, ktorého batérie sú súčasťou, je najrýchlejšie rastúca zložka odpadu. Rastie rýchlejšie ako plasty a  v roku 2019 vyprodukoval každý obyvateľ planéty 7,3 kilogramu elektroodpadu. Na Slovensku sa každý rok vyzbiera približne 30 000 ton elektroodpadu.

Ale vráťme sa k zmysluplným protestom a baterkám.

Európsky týždeň recyklácie použitých batérií má za cieľ vzdelávať ľudí v tom, čo by už dávno mali vedieť, že použité baterky nepatria do koša!

Čo tak zorganizovať dav ľudí, zablokovať cesty a hovoriť o tom, že nesprávne nakladanie s použitými baterkami kontaminuje pôdu a prírodné zdroje?

Málo sexy? Hovorme aj o akumulátoroch, elektroodpade! Stále nič?

Každý rok organizujeme rôzne vzdelávacie aktivity, kde sa snažíme ľudí podporiť v ochrane životného prostredia. No v čom je taká aktivizácia, napríklad na podporu zdravšej krajiny, náročnejšia? V prvom rade vo výsledkoch.

Výsledky triedenia budú viditeľné až o niekoľko rokov a presvedčiť ľudí na niečo, čo vlastne ešte ani „neexistuje“, to nie je len tak. Obzvlášť, ak to znamená, že by sa mali vzdať komfortu a štandardov, ktoré sme si nastavili tak vysoko, že na to dopláca celá planéta.

Už v piatok 10. septembra 2021 sa v Senici uskutoční Eko deň.

Takáto aktivizácia bude v najbližších rokoch možno najdôležitejšia. Poďme hovoriť o tom, ako spomaliť klimatickú zmenu. Ak ste z okolia, určite sa zastavte, lebo aby bolo dobre, musíme konať spoločne.

Začíname o 14:00 v Mestskom parku Senica. V našom náučno-zábavnom stánku sa dozviete viac o ceste elektroodpadu a použitých batérií, ale aj o tom,  ako môžu ohroziť naše životné prostredie, ak končia v komunále.

A pre všetkých, ktorí by sa chceli zapojiť do iniciatívy Európsky týždeň recyklácie batérií,  navrhujem malú domácu revíziu zásuviek a zásob batérií a elektrozariadení a – veď viete. Zberné nádoby sú vo všetkých dobrých obchodoch.

Ďakujeme Vám!

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu