Slovensko zaplavené nelegálnymi skládkami: Existuje nejaké riešenie?

Nelegálne skládky sú vážnym problémom. Podľa odhadov je v našej krajine viac ako 11 000 takýchto čiernych skládok.

Slovensko zaplavené nelegálnymi skládkami: Existuje nejaké riešenie?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nelegálne skládky, alebo jednoducho čierne skládky, sú miesta, kde odpad končí tam, kde by rozhodne nemal. Či už ide o staré matrace pri lese, stavebné materiály pohodené na lúke alebo hromady odpadu pri cestách, jedno majú spoločné – vznikli bez povolenia a sú problémom pre prírodu aj ľudí.

Prečo sú nelegálne skládky nebezpečné?

  • Znečistenie životného prostredia:
    Škodlivé látky z odpadu môžu prenikať do pôdy a vody, ohrozujúc tak ekosystémy a zdravie obyvateľov.

  • Ohrozenie zdravia:
    Rozkladajúci sa odpad môže prilákať hlodavce a hmyz, ktoré sú nositeľmi rôznych chorôb.

  • Ekonomické náklady:
    Odstraňovanie nelegálnych skládok je finančne náročné a tieto náklady často znášajú miestne samosprávy, čo môže obmedziť ich rozpočty na iné potrebné projekty.

Aktuálna situácia na Slovensku

Aj napriek existujúcim zákonom a predpisom sa vládnym zložkám vo väčšine prípadov nedarí páchateľov dolapiť a primerane potrestať. Problém podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) vzniká pri identifikácii zodpovedných osôb. V prípadoch, kedy sa úspešne podarí odhaliť zodpovedných páchateľov, uložené pokuty často nezodpovedajú spôsobenej škode a nemajú dostatočný odstrašujúci efekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Efektívne monitorovanie a riešenie tohto problému narušuje aj fakt, že na Slovensku zatiaľ neexistuje komplexná databáza čiernych skládok. Aplikácie ako napr. TrashOut - projekt na hlásenie a monitorovanie čiernych skládok, síce poskytujú určitý prehľad, no ich využívanie je dobrovoľné a údaje nie sú vždy stopercentne presné.

Existuje spôsob ako bojovať proti nelegálnym skládkam?

Riešenie tohto problému si vyžaduje kombináciu legislatívnych opatrení, efektívneho vymáhania práva a aktívnej účasti nás, verejnosti:

  • Zlepšenie monitorovania a evidencie:
    Vytvorenie jednotnej a záväznej databázy nelegálnych skládok by umožnilo lepšie sledovať ich výskyt a plánovať ich odstraňovanie.

  • Sprísnenie sankcií:
    Zvýšenie pokút a dôsledné vymáhanie trestov by mohlo odradiť potenciálnych páchateľov od zakladania nelegálnych skládok.

  • Vzdelávanie a prevencia:
    Informovanie verejnosti o negatívnych dôsledkoch nelegálnych skládok a podpora recyklácie môžu prispieť k zníženiu množstva odpadu končiaceho na nelegálnych miestach.

  • Podpora recyklačných programov:
    Spoločnosti ako aj my, ASEKOL SK, zohrávajú dôležitú úlohu v zbere a recyklácii elektroodpadu, čím prispievajú k znižovaniu množstva odpadu a predchádzaniu vzniku nelegálnych skládok.

Hoci by pri súčasnom systéme trvalo viac ako 70 rokov, kým by sme sa zbavili nelegálnych skládok, netreba sa vzdávať. Spoločným úsilím – dôslednou recykláciou, nahlasovaním čiernych skládok a tlakom na efektívnejšie riešenia – môžeme výrazne urýchliť zmenu k lepšiemu a urobiť zo Slovenska čistejšiu a udržateľnejšiu krajinu. 

ASEKOL SK

ASEKOL SK

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Venujeme sa environmentálnym témam, zbierame, triedime a recyklujeme elektrozariadenia, batérie, akumulátory, obaly a neobalové výrobky už 13 rokov. Našim cieľom je aby sa verejnosť správala k životnému prostrediu zodpovedne. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu