V tone smartfónov sa nachádza stokrát viacej zlata ako v tone zlatej rudy

V tone smartfónov sa nachádza stokrát viacej zlata ako v tone zlatej rudy
Písmo: A- | A+

Elektroodpad prekonáva svojou lukratívnosťou aj tradičnú ťažbu nerastných surovín.

Napríklad z milióna recyklovaných mobilov by sa dalo získať 16-tisíc kilogramov medi, 350 kilogramov striebra, 24 kilogramov zlata a 14 kilogramov paládia. Elektroodpad je „mestskou zlatou baňou“.

Každý občan Európy však vyhodí do komunálneho odpadu ročne až 1,4 kilogramu použitej a pokazenej elektroniky. V čiernych kontajneroch sa nachádzajú malé domáce spotrebiče, mobily a dokonca aj tablety či počítače.

Elektronika tak často končí na skládke či v spaľovni. Bežná európska domácnosť takto znehodnotí ročne takmer štyri kilogramy elektroodpadu, pričom zber a triedenie by  prispeli k šetreniu nerastných zdrojov (štúdie WEEE Fóra*, rok 2020).

Zhodnocovanie elektroodpadu je aktuálny problém, ktorý sa snažia riešiť mnohé iniciatívy, ale žiadna z nich sa nezaobíde bez spotrebiteľov, čiže bez nás.

A tak je 14. október od roku 2018 vyhlásený za Medzinárodný deň elektroodpadu. Elektroodpad je totiž najrýchlejšie a najviac rastúca odpadová komodita. Tohtoročný IEWD (International E-Waste Day) preto opäť apeluje na nás všetkých, aby sme obehové hospodárstvo podporili aj správnym triedením elektronických výrobkov.

Slovensko má takmer tri stovky červeno-bielych kontajnerov na elekroodpad.

Prvý kontaner sme dali pred piatimi rokmi v novembri v Trnave. Nebudete veriť, ale v tomto prípade robíme viac, ako je zvykom v Európe. Červeno-biele kontajnery minulý rok „zachránili“  pred skládkou 146-tisíc kilogramov elektroodpadu, ktorý sa dostal naspäť do obehu vďaka recyklácii.

Podľa štúdia OSN každý človek na planéte vyprodukuje v roku 2021 v priemere 7,6 kilogramu elektroodpadu, čo predstavuje v globálnom meradle masívnych 57,4 milióna ton ročne. Miera recyklácie predstavuje približne 17 percent.

Takže čo urobíte s tými svojimi siedmimi kilogramami elektroodpadu ročne?

Proste si vyhľadáte najbližší červeno-biely kontajner TU alebo zberné miesto elektroodpadu v predajniach či zberných dvoroch.

V roku 2020 sa na Slovensku vyzbieralo približne 46-tisíc ton elektroodpadu. A už teraz vidíme, že aj v roku 2021 opäť prekonáme rekord v raste elektroodpadu na Slovensku. Dobrá správa však je, že sa zlepšujeme a zbierame čoraz viac.

V piatok 22. októbra sa pozrieme, čo všetko sa v takomto jednom kontajneri nachádza. Vytriedime, pofotíme, dáme vám vedieť. Budeme hľadať zlato v mestskej bani.

* WEEE Forum je najväčšie medzinárodné centrum kompetencií pre nakladanie s odpadom z elektrických a elektronických zariadení

***

Jozef Neupauer – marketingový špecialista ASEKOL SK

Jozef Neupauer
Jozef Neupauer 
Skryť Zatvoriť reklamu