Slováci aktívne pracujú na zlepšovaní svojich návykov v triedení odpadu. Svedčia o tom výsledky triedeného zberu na Slovensku za posledné roky, ktoré majú stúpajúci charakter. Stále je však priestor na zlepšenie. Tradičné kategórie triedeného odpadu zahŕňajú plast, papier, sklo, kov, nápojové kartóny, ale nesmieme zabúdať na elektroodpad a odpadové batérie.
Plast
Triedenie a recyklácia plastu je jedným z kľúčových opatrení v boji proti znečisťovaniu životného prostredia. Plastový odpad vhadzujeme do špeciálnych žltých kontajnerov alebo nádob na plastový odpad.
Vo svete sa ročne vyprodukuje približne 84 miliónov ton plastu z toho až 75% skončí ako odpad. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude vo vodách plávať toľko plastov ako rýb. Práve tomu by sme mali zabrániť a snažiť sa o to, aby sa čo najviac plastových výrobkov a obalov po skončení ich životnosti vytriedilo a následne recyklovalo.
Manuál triedenia plastu a ďalšie zaujímavé informácie si môžete pozrieť tu.
Papier
Papier je ďalším dôležitým prúdom triedeného odpadu, ktorý patrí do modrej nádoby. Recyklácia papiera znižuje potrebu ťažby dreva a minimalizuje environmentálny dopad pri výrobe nového papiera.
Vďaka recyklácii jednej tony papiera ušetríme približne 26 tisíc litrov vody a 17 stromov. Na Slovensku denne v priemere vyhodíme 1 000 ton papierového odpadu.
Manuál triedenia papiera a ďalšie zaujímavé informácie si môžete pozrieť tu.

Sklo
Sklo je materiál, ktorý je možné recyklovať opakovane, takmer do nekonečna. Zber a recyklácia skla tak podstatne znižujú nároky na získavanie primárnych materiálov. Správne vytriedené sklo zároveň znižuje váhu odpadu, ktorí končí na skládkach. Sklo patrí do zelených nádob na odpad.
Sklo sa v prírode rozloží až za 4 000 rokov. Sklo vyrobené z recyklovaného skla znižuje znečistenie ovzdušia o 20% a znečistenie vody o 50% v porovnaní s výrobou z primárnych surovín.
Manuál triedenia skla a ďalšie zaujímavé informácie si môžete pozrieť tu.
Kov
Odpad z kovu, vrátane konzerv, plechoviek a iných kovových obalov, je zhromažďovaný a následne recyklovaný a používaný na výrobu nových produktov. Vhadzuje sa do červených nádob. Ak u vás v meste alebo obci funguje spoločný zber plastov, kovov a nápojových kartónov, použite aj na vytriedenie kovu žltú nádobu.
Vedeli ste, že 670 hliníkových plechoviek postačí na výrobu bicykla?
Manuál triedenia kovu a ďalšie zaujímavé informácie si môžete pozrieť tu.
Nápojové kartóny
Kartónové obaly od nápojov, často označované ako tetrapaky, sú tiež súčasťou triedeného zberu odpadov a patria do oranžovej nádoby. Do žltej nádoby patria iba v prípade spoločného zberu plastov, kovov a nápojových kartónov. Za nápojový kartón sa považuje napríklad krabička od džúsu alebo mlieka.
Z 3 000 kusov nápojových kartónov je možné vyrobiť stavebné dosky na jeden rodinný dom. Na Slovensku sa denne predá približne 1 500 000 produktov, ktorých obalom je práve nápojový kartón.
Manuál triedenia nápojových kartónov a ďalšie zaujímavé informácie si môžete pozrieť tu.
Elektroodpad
Odpad z elektronických zariadení, ako sú staré počítače, mobilné telefóny, rýchlovarné kanvice, práčky, televízory a iné elektronické spotrebiče, je potrebné odovzdať na zberné miesto, aby boli správne a najmä bezpečne recyklované. Týmto spôsobom môžeme minimalizovať riziko environmentálneho znečisťovania a získať drahocenné suroviny, ktoré je možné použiť pri výrobe nových produktov. Elektroodpad patrí na zberný dvor, zberné miesta spätného zberu alebo do červeno-bieleho kontajnera.
Recykláciou je možné z elektroodpadu získať až 85% materiálov ako druhotných surovín, ktoré je možné opakovane použiť vo výrobnom procese a ušetriť tak ťažbu nových nerastných surovín.
Odpadové batérie
Správne likvidované odpadové batérie sú kľúčom k ochrane životného prostredia a prevencii úniku toxických látok do pôdy a ovzdušia. Existujú špeciálne kontajnery na zber batérií. Batérie stačí odniesť na najbližšie zberné miesto, napríklad do najbližšieho obchodu s elektrom. Odpadové batérie v žiadnom prípade nepatria do komunálneho odpadu. Batérie patria medzi nebezpečný odpad, ktorý je potrebné bezpečne a správnym spôsobom recyklovať, podobne ako elektroodpad.
Manuál triedenia elektroodpadu a odpadových batérií nájdete tu.
Triedený odpad je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako prispieť k ochrane životného prostredia. Aj zle vytriedený odpad z obalov do zbernej nádoby má väčšiu šancu na určité zhodnotenie (materiálové alebo energetické) ako obaly vyhodené do komunálneho odpadu (čiernej nádoby).
Dôsledný prístup k triedeniu odpadu je tým správnym smerom k zelenšej budúcnosti a každý z nás môže hrať aktívnu úlohu v tejto ekologickej iniciatíve. Nezabudnite, že aj malý príspevok jednotlivca môže mať veľký dopad na udržateľnosť našej planéty.