Neobjavený kus juhovýchodnej Ázie

Tri holky vzali nohy na plecia a utekajú pred januárovou zimou do juhovýchodnej Ázie. Do zeme usmievavých ľudí, žiariaceho slnka a nedobudovaných ciest. Značka low cost.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Odlietame z Prahy. Plánovanie dovolenky začína (ako inak) na letisku. Okrem pojedania cheesecaku v Prahe sme totiž zatiaľ nenaplánovali nič. Komplikácie však nastávajú už pred odletom. S hrôzou v očiach zisťujeme, že Mc- Donald na pražskom letisku zatvorili! Len nám to potvrdzuje našu teóriu, že dovolenkovanie sa neoplatí plánovať dopredu. 

Kontrolujeme batožinu. Z dohodnutej povinnej výbavy- spacák, spišká slivka a lekárnička si Hanka prezieravo nezbalila nič a jej batožina dosiahla neuveriteľných 8 kíl. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strach človeka sa odráža v obsahu jeho lekárničky. Moja je zaprataná asi tridsiatimi balíčkami Smecty (prípravok na zahustenie stolice), dvoma tabuľkami Endiaronu, množstvom čierneho uhlia a rehydratačnými tabletami. 

Yangon a prvé dojmy

Po hodinách nepohodlia v lietadle prilietame do Yangonu. Taxík nás odvezie do hostelu v čínskej štvrti. Cesta je úchvatná! V diaľke sa v lúčoch vychádzajúceho slnka a ustupujúcej hmly odráža Zlatá Pagoda. Inšpirované touto krásou sa rozdhodneme plodne využiť čas. Na hodinku sí líhame. Z jednej hodinky sú štyri. Z horizontálnej polohy nás budí hlad. V okamžiku, keď vkročíme na ulicu, zavanie na nás pravá Ázia. Ťažký popoludňajší vzduch sa mieša s vôňou spečeného oleja. Zo všetkých strán sa ozýva trúbenie. Nevieme, kam naše zraky uprieť skôr. Musíme pôsobiť zmäteným dojmom. Vpravo prebieha žena okolo štyridsiatky s košom plným ovocia. Nesie ho na hlave. Kráča, akoby zabudla na gravitáciu. Vľavo sú farebné plastové stoličky, vhodné tak pre trpazlíkov. Okupujú ích dospelí Myanmarci . Popíjajú si tu svoj popludňajší čaj. Spredu sa na nás rúti zvoniaci bicykel a za ním nám máva prvý záujemca o fotku: "Foto, foto". Prvých šesťdesiat metrov a už máme úsmev na tvári.

SkryťVypnúť reklamu

Myanmarské jedlo u turistov veľmi preslávené meno nemá. My sme ale odhodlané užiť si ho čo najviac. Lepkavé vegetariánske šan nudle, čerstvá šťava z ovocia, vývar a šalát nás nestoja viac ako päť eur na osobu! Lenka konštatuje, že dovolenkovanie v Myanmare ju vyjde lacnejšie ako život v Prahe.

Presúvame sa ďalej. Slnko zapadá skôr. Najvyšší čas na našu prvú turistickú atrakciu Zlatá Pagoda.Cestou objavujeme pár nových značiek: zákaz bozkávania, zákaz státia na záchode a prednostné sedenie pre mnícha. 

Pár zbytočných postrehov pred samotnou ódou na pagodu: toaletná rolka je bez diery v strede. Sme skoro 2x také staré, ako ženy čo sa v Myanmare odhodlávajú k sobášu. Všade visia zo stropu predmety. Zapalovač napríklad. Svedči to o praktickosti Myanmarcovi. Asi si tiež niečo zavesím. 

SkryťVypnúť reklamu

Pagoda sa podľa legiend údajne začala stavať v šiestom storočí pred naším letopočtom, presne z ôsmych vlasov Buddhu. Aj keď je v lúčoch páliaceho slnka úchvatná, navšívte ju pri západe. Budete svedkom divadla meniacich sa farieb. Omámi Vás vôňa jazmínu miešajúca sa s topiacim voskom všadehoriacich sviečok. Usaďte sa na zem. Zabudnite na slová a fotoaparáty. Pozorujte ľudí a nasávajte kľud. 

Harmonický večer v Šweitigoumskej pagode
Harmonický večer v Šweitigoumskej pagode (zdroj: Lucia Audyova)
Myanmar je konzervatívna zem. Výstrahou môžu byť turisti zatknutí v Kambodži pre nevhodné správanie.
Myanmar je konzervatívna zem. Výstrahou môžu byť turisti zatknutí v Kambodži pre nevhodné správanie. (zdroj: Lucia Audyova)
Turizmom nepoškvrnená zem. Ľudia sa nechajú fotiť. V prípade, že ste si ich náhodou nevšimli, upozornia na to.
Turizmom nepoškvrnená zem. Ľudia sa nechajú fotiť. V prípade, že ste si ich náhodou nevšimli, upozornia na to. (zdroj: Lucia Audyova)
Okružná jazda vlakom v Yangone
Okružná jazda vlakom v Yangone (zdroj: Lucia Audyova)

Juh alebo meka dobrého jedla

Konečne sme zavoňali more. Po niekoľkých hodinách v nepohodlných mikrobusoch na nespevnených cestách naše nároky postupne klesajú. Posteľ úmyselne nedostáva prívlastok "pohodlná" či "priestranná". Stačí nám, že je horizontálna.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta nás celkom vyčerpala. Pozitívom juhu je nedostatok turistov. Opačná strana mince- nedostatok služieb pre turistov. Namiesto klimatizovaného autobusu so sklopiteľnými sedačkami, premávajú minibusy. Nedostatkom miesta trpia nielen vaše nohy, ale aj vy.

Znaky, že ste sa ocitli v zemi neprebádanej turistami:

1. Ľudia sa s vami radi fotia. Teda, pokiaľ majú čím .Tí odvážnejší si k vám bez opýtania sadnú a cvaknú selfie. Slušnejší sa zrozumiteľným gestom pýtajú na povolenie.

2. Miestni vás nevidia ako batôžtek s peniazmi. Nežobrú. Neberú prepitné. Neponúkajú dotieravým spôsobom tovar.

3. Meníčko v angličtine neexistuje. 

4. Nevybudovaná infraštruktúra. Žiadne konfortné autobusy. Žiadne reštaurácie európskeho typu.

5. Pochopiteľne:), turistov je tu ako šafránu.

Rozhodnutie sme však neoľutovali. Či na opustenom ostrove, kde sme si užívali pláž, bez akýchkoľvek stôp. Či počas vychutnávania česrtvých morských plodov. Alebo počas šnorchlovania a pozorovania tých najfarebnejších koralov, sasaniek a rýb. 

Low cost snahy nalomila len lacná whisky a letenka do Yangonu. Na ďalších 30- 40 hodín (stopky v Hpa- an a Dawei ) v minibuse sme nezozbierali dostatok odvahy. 

Návšteva miestnej dediny. Sprievodca dáva miestnej žene cigaretu. Dychtivo si ju zapaluje a dodáva, že fajčenie nie je zdravé.
Návšteva miestnej dediny. Sprievodca dáva miestnej žene cigaretu. Dychtivo si ju zapaluje a dodáva, že fajčenie nie je zdravé.  (zdroj: Lucia Audyova)
Zvedavý chlapec z miestnej školy.
Zvedavý chlapec z miestnej školy.  (zdroj: Lucia Audyova)
Život v harmónii
Život v harmónii (zdroj: Lucia Audyova)

Hsipaw alebo infiltrujeme sa k domácim!

Lokalita, ktorá nám priblížila život miestnych v najjednoduchších podmienkach. Dva dni v spoločnosti miestneho sprievodcu. A veľa priestoru na najvtieravejšie otázky! Náš dvojdňový trekking vedie cez niekoľko dedín, kde sa zastavujeme na čaj. Naša imunita dosahuje maxima. Pijeme čaj z prevarenej vody z potoka. Prespávame u miestnych. Rozhodne je nevhodné týmto spôsobom cestu začať.

Dom našej hostiteľky je celý z dreva. Zariadený vecne. Dekoráciou sú len fotky povešané, bez nejakého systému, po stenách. Štipľavý hustý dym je predzvesťou blížiacej sa večere. Jedlo sa pripravuje v dome, na otvorenom ohni. Podáva sa na zemi. Značka- sezónne. Ryža, dusená rastlina horčice, cícer, či kapusta. Po príjemných zážitkoch prichádzajú tie nepríjemné. Návšteva toalety a večerná hygiena. Zuby si umývame vonku. Vlhčené obrúsky zachraňujú naše najdôležitejšie miesta pred nánosom potu a prachu. Snažím sa byť čo najmenej ostražitá a vyhnúť sa nerpíjemným prakvapeniam ako zbadanie pavúka, či potkana. Zaspávame pod mráčkom dymu z vyhasínajúceho ohňa v podkroví dreveného obydlia. 

Ľudia sa v Myanmare fotia radi. Snažia sa tváriť vážne a pritom vyzerať čo najlepšie.
Ľudia sa v Myanmare fotia radi. Snažia sa tváriť vážne a pritom vyzerať čo najlepšie.  (zdroj: Lucia Audyova)
V zajatí hladných psov. Jazero Inle.
V zajatí hladných psov. Jazero Inle.  (zdroj: Lenka Dugova)
V dome našej hosťovskej rodiny
V dome našej hosťovskej rodiny (zdroj: Lenka Dugova)
Najobľúbenejšia aktivita v Ázii. Fotenie selfies.
Najobľúbenejšia aktivita v Ázii. Fotenie selfies.  (zdroj: Lucia Audyova)
Nádejný podnikateľ
Nádejný podnikateľ (zdroj: Lucia Audyova)

Záverom mi nenapadá nič iné, ako doporučenie túto zem aj napriek zlej politickej situácii navštíviť. Nakoniec etnická, náboženská a politická situácia je príliš komplexná na to, aby ju našinec po prečítaní dostupných článkov pochopil a za vzniknutú situáciu (vyvražďovanie Rohingov) vinil celý myanmarský/ barmský národ. 

Lucia Audyova

Lucia Audyova

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Anesteziologička žijúca v Nemecku, milujúca cestovanie, nové chute a voľnosť. S veľkým záujmom o tému- finančná sloboda. Cieľ článkov. Pobaviť. Doviesť k zamysleniu. Inšpirovať. Kedy ma kontaktovať? Potešia ma správy od pozitívnych ľudí s podbnými cieľmi, takisto otázky na hore spomínané témy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu