Ako sme sa všetci poskladali nielen na zimný štadión

Čo by ste povedali na 7 194 m2 pozemok v širšom centre Bratislavy s cenou prenájmu 33,19 Eur na rok ? Beriete ? A k tomu Vám dáme ešte zmluvu na 50 rokov. Jediná podmienka je, postaviť tam niečo, čo sa aspoň trošku tvári ako spoločensko -športové zariadenie. Ale naozaj len trošku... Toto sa volá podnikanie po slovensky alebo perfektné zhodnocovanie mestského majetku. Keď som si prečítala spávu Národného kontrolného úradu po kontrole financovania zimného štadióna, zdvihlo ma zo stoličky. Pre dokonalý obraz uvediemn zopár faktov z tohto dokumentu : 26 mesiacov sa rozhodovalo o lokalite,  čo malo za následok fakt, že na samotnú realizáciu ostalo 33 mesiacov, ako konštatuje úrad „minimalizácia času na zabezpečenie kvalitnej prípravy a realizácie tejto investície mala v konečnom dôsledku v niektorých prípadoch negatívny dopad na hospodárnosť vynakladania verejných prostriedkov pri zabezpečovaní rekonštrukcie štadióna" - ešte veľmi mierne konštatovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Ďalej sa uvádza, že rozpočet prerokovaný primátorom a ministrom školstva uvažuje o cene prestavby 40 575 662,40 eur, kde sa uvažuje aj rezerva. Následne takmer rovnakú sumu poskytlo ministerstvo ako dotáciu. Mesto sa však postupnými úpravami rozpočtu a dodatkami schválenými vtedajším mestským zastupiteľstvom vyšplhalo na hodnotu 96 194 424,74 eur. Pričom od pôvodného zámeru sa konečný stav líši len tým, že pribudli podzemné parkoviská a zbúral sa cyklistický štadión. Len hlupák by uveril, že to tvorí o 90,6 % navýšenie ceny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz to začína byť ešte zaujímavejšie, čítajte ďalej.

Zároveň mestské zastupiteľstvo založilo akciovú spoločnosť Tehelné pole a.s., ktorá má v správe pozemky pod štadiónom a okolité nehnuteľnosti. Mesto má v nej účasť 40 % .

Hlavné mesto 16. 3. 2009 uzatvorilo zmluvu o nájme so spoločnosťou TP, a.s., na základe ktorej boli spoločnosti prenechané do nájmu pozemky o výmere 8 429 m2 a stavby, ktoré sa na pozemkoch nachádzali. Hlavné mesto ich prenajalo na účely výstavby a prevádzkovania nového polyfunkčného komplexu športovo-spoločenského centra a výstavby, údržby, opravy, rekonštrukcie a prevádzkovania ďalších objektov na predmete nájmu. Nájom bol dojednaný na dobu určitú na 50 rokov od podpisu zmluvných strán za cenu 33,19 eur ročne za celý predmet nájmu! Kontrola preukázala, že hlavné mesto zmluvou prenajalo objekty a pozemky, na ktorých obchodná spoločnosť postavila a je prevádzkovaný 4* hotel siete Hilton Worldwide.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto tu porušilo právne predpisy hneď dvakrát :

1. hlavné mesto nevyužilo právo odstúpenia od zmluvy, keďže nájomca užíval predmet nájmu alebo jeho časť na iný účel, ako bolo v zmluve dohodnuté. Teda žiadny športovo-spoločenský areál, ale 4*hotel.

2. prenájmom majetku o celkovej rozlohe 7 194,7 m2 na 50 rokov za cenu 33,19 eur na celý predmet nájmu. Hlavné mesto v uvedenom období bežne prenajímalo pozemky v danej lokalite vo výške minimálne 4 eurá/m2 na rok. Pri výmere 7 194,7 m2 by to predstavovalo sumu minimálne 28 779 eur ročne, čo je takmer 870-násobok nájmu dohodnutého v zmluve o nájme na 50 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte dodám, že spomínaný hotel začali stavať bez stavebného povolenia a to mestu tiež nevadilo. Keď vtedajší poslanci schvaľovali predmet nájmu mali k dispozícii štúdiu, kde je zrejmé, že tam bude aj hotel.

Navyše mesto v plnej miere hradilo inžinierske siete, prístupové cesty , úpravy komunikácií, ktoré mali byť pomerne hradené aj spoločnosťou TP.a.s., čo sa dodnes nerealizovalo. Čiže hotel nemá len lacný pozemok, ale aj zadarmo siete a komunikácie.

Už nestojí ani za námahu uvádzať všetky porušenia zákona o verejnom obsatrávaní, ktorých sa dopustil Generálny investor Bratislavy, ktorý stavbu realizoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre tých, ktorí nemajú vedomosť kto za tým všetkým stojí :

Štatutári Tehelného pola a.s.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=76219&SID=2&P=0

Ak mate matný pocit, že v cene štadióna je aj hotel, že to bol vopred pekne pripravený biznis, ktorý sa zviezol s eufóriou z MS v hokeji, a že dnes akosi nikto nemá vôľu vyvodiť tresnoprávne a rovnako aj politické dôsledky, nie ste sami.

Idú predsa voľby a nie je ešte úplne jasné kto s kým pôjde...

Katarína Augustinič

Katarína Augustinič

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslankyňou Hlavného mesta SR - Bratislavy za Nové Mesto. Predsedníčka poslaneckého klubu Bratislava Inak. Som človek s otvorenou hlavou a veľkým entuziazmom. V živote je pre mňa dôležitá empatia, intuícia a zdravý rozum. Myslím si, že v slovenskej politike je priveľa mužského ega a chýba viac ženského princípu :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu