Mamičky by mali tráviť svoj čas so svojimi deťmi a nie na úradoch!

Milé mamičky, určite ste to už zažili, či už Vy, alebo Vaši manželia, keď museli vybavovať po narodení Vašej ratolesti všetky potrebné potvrdenia a vôbec celú administratívu. Najskôr je nevyhnutné ísť na matriku v mieste, kde patrí príslušná nemocnica, v ktorej sa dieťatko narodilo. Tam sa dieťatko nahlási, a na počkanie Vám vystavia rodný list. Kópie rodných listov je nutné doložiť na sociálnu poisťovňu - vyplácanie materského príspevku a prihlásiť na dôchodkového poistenia. Na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - k žiadosti o Príplatok na dieťa, žiadosti o Príspevok pri narodení dieťaťa a žiadosti o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Potom u zamestnávateľa matky aj otca pre uplatnenie daňového bonusu. Ďalej spolu s prepúšťacou správou z pôrodnice treba ísť na nasledujúci pracovný deň po prepustení k pediatrovi. Nasleduje prihlásenie do zdravotnej poisťovne a prihlásenie na trvalý pobyt. Ak chcete cestovať, musíte si ešte dieťa nechať zapísať do pasu. Na všetky tieto úkony potrebujete aj ďalšie potvrdenia, ktorých výpočet nejdem teraz prezentovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Nezdá sa Vám to veľa povinností na matku, ktorá sa vrátila z pôrodnice, síce s veľkou radosťou, ale často ubolená a unavená... Nie je to iba nepríjemná povinnosť, je to administratívne fiasko systému, ktorý núti absolvovať túto "púť" často slobodné mamičky, ktorým sa nemá o deťa kto postarať, aby mohli behať po úradoch. Vlastniť auto tiež nie je ešte stále na Slovensku štandard a to nehovorím o tom, že behanie po úradoch s bábätkom, ktoré nemá vlastnú imunitu nezriedka v zlom počasi je vlastne zároveň aj ohrozenie jeho zdravia a to je matka ešte v šestonenelí. To ale ešte nie je všetko, po úspešne zavŕšených ôsmych mesiacoch už nedostáva mamička materskú, ale rodičovský príspevok. O ten je ale nutné požiadať, na čo potrebujete potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že už nepoberáte materský príspevok. Je to celé nezmyselný dôsledok byrokratického aparátu a neschopnosť prepojenia informačných technológií jednotlivých úradov.
Pritom riešenie je veľmi jednoduché. Namiesto toho, aby mamičky museli chodiť po úradoch, stačilo by vyplnenie jediného tlačiva, ktoré by bolo v niekoľkých kópiách rozoslané na matriku, sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu, úrad práce, pediatrovi... To iba pre prípad, že by to všetky spomínané inštitúcie vyžadovali.
Ak sa nad tým zamyslíme, stačilo by potrebné údaje vložiť do informačného systému a odtiaľ by sa k informáciám dostali všetci, ktorí majú na to oprávnenie. Ušetrilo by to kvantum finančných prostriedkov na tonách papiera, tlače rozličných formulárov, platoch ľudí, ktorí majú tieto údaje spracovávať, tlačiť, zakladať, archivovať, prenášať... Ušetrili by sa finančné prostriedky na skladovanie týchto dokumentov. Menej ľudí by chodilo po úradoch a mohli by sa miesto toho venovať svojim rodinám, alebo práci. Prejazdili by menej benzínu, vypustili by do ovzdušia menej emisií, nezapĺňali by cesty ani parkoviská... Viem, je to príliš idylické, ale možno by stálo za to spočítať finančné aj nefinančné úspory.

Myslím si, že by sme nemali mávať rukou nad tým, čo sa dá naozaj zmeniť.

Katarína Augustinič

Katarína Augustinič

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslankyňou Hlavného mesta SR - Bratislavy za Nové Mesto. Predsedníčka poslaneckého klubu Bratislava Inak. Som človek s otvorenou hlavou a veľkým entuziazmom. V živote je pre mňa dôležitá empatia, intuícia a zdravý rozum. Myslím si, že v slovenskej politike je priveľa mužského ega a chýba viac ženského princípu :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu