Počas období ekonomickej a politickej turbulencie tradične smerujú kapitálové toky investorov k vzácnym kovom. Momentálna globálna situácia poskytuje takýchto destabilizačných elementov dostatok, primárne v dôsledku ochranárskych stratégií a colných bariér zavádzaných administratívou prezidenta Trumpa. Túto atmosféru neistoty ďalej umocňujú očakávania nárastu inflačných tlakov a komplikované medzinárodné vzťahy, vďaka čomu zlato v aktuálnom roku neustále prekonáva svoje vlastné cenové rekordy. Výhody tejto komodity rozpoznávajú aj národné bankové inštitúcie, ktorých nákupy dosahujú historicky nevídané množstvá.
Cena na doposiaľ nedosiahnutých vrcholoch
Vzácny kov zahájil nový kalendárny mesiac na dovtedy nepozorovanej cenovej úrovni, keď v priebehu obchodovania na ázijských trhoch 1. apríla 2025 dosiahol hranicu 3 148 dolárov, čím ukončil najviac prosperujúci kvartál za približne štyri desaťročia, napriek tomu, že v ďalších hodinách obchodného dňa zaznamenal čiastočnú korekciu. Magickú cenovú hranicu 3 000 dolárov prekročilo zlato iba pár týždňov dozadu, presnejšie 17. marca 2025, pričom od začiatku aktuálneho roka sa jeho hodnota zvýšila o 18 %. V rovnakom časovom úseku minulého roka sa trhová cena pohybovala o viac ako 35 % pod súčasnou úrovňou, pričom za päťročné obdobie dosiahlo úctyhodné zhodnotenie o 82 %.

Značný progres zaznamenali tiež futures kontrakty na zlato. Kontrakty s termínom dodania v júni 2025 dosiahli počas prvého aprílového dňa bezprecedentnú hodnotu 3 176 dolárov, aj keď podobne ako spotové zlato následne evidovali mierny ústup z maximálnych hodnôt. Analogicky k spotovému trhu, ich hodnota stúpla od januára o 18 %, zatiaľ čo pri medziročnom porovnaní vidíme nárast o 34 %. Pri päťročnom hodnotení vzrástla cena termínovaných kontraktov o viac ako 80 %.

Prehlbujúce sa obchodné konflikty
Trhové ocenenie zlata v poslednom období výrazne formuje protekcionistická ekonomická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Medzi investorskou komunitou vyvoláva značné obavy najmä termín 2. apríl 2025, ktorý Trump charakterizoval ako „Deň oslobodenia USA", kedy malo dôjsť k oznámeniu recipročných colných opatrení, avšak v čase finalizácie tohto materiálu neboli zverejnené žiadne konkrétne údaje. Iniciálne vyhlásenia naznačovali selektívne výnimky a limitované poplatky pre špecifické krajiny, no koncom marca došlo k zmene komunikácie smerom k plošnému zavedeniu pre všetky štáty, čo prispelo k zvýšenej anxiete na trhoch. Cenu zlata tlačili nahor aj marcové oznámenia o zavedení 25% colných poplatkov na všetky dovážané vozidlá a ich súčasti spolu s tarifami na oceliarské a hliníkové produkty. Trump destabilizoval globálne trhy už krátko po svojej inaugurácii, keď 1. februára signoval nariadenie zavádzajúce colné poplatky na import zo susediacich teritórií, Mexika a Kanady, ako aj z Číny. Tarifné opatrenia (okrem tých zameraných na Čínu) však následne na mesiac suspendoval, pričom po ich vstupe do platnosti opäť inicioval ich odklad alebo parciálne modifikácie. Postihnuté krajiny reagovali na všetky tieto iniciatívy protestnými vyhláseniami a implementovali vlastné odvetné kroky.
Inflačné tlaky akcelerujú cenový vzostup
Napriek tomu, že Donald Trump prezentuje svoje rozhodnutia ako nástroje ekonomickej ochrany s potenciálom reštaurovať priemyselnú výrobu na území Spojených štátov, predstavujú významné riziko akcelerácie inflačných procesov. Na toto nebezpečenstvo v súvislosti s colnými opatreniami počas svojho najnovšieho zasadania v marci explicitne upozorňoval aj Federálny rezervný systém (Fed). Analytické projekcie centrálnej bankovej inštitúcie na prebiehajúci rok predpokladajú, že hodnoty jadrových spotrebiteľských cien, ktoré fungujú ako fundamentálny inflačný parameter, by mohli eskalovať na úroveň 2,8 %, čo oproti decembrovej predikcii predstavuje nárast o 0,3 percentuálneho bodu. Paralelne očakáva deceleráciu hospodárskeho rastu na hodnotu 1,7 %. Nejednoznačnosť okolo legislatívnych a exekutívnych zámerov prezidenta Trumpa ovplyvnila rozhodnutie ponechať referenčné úrokové miery nezmenené, a hoci Fed nevylúčil dve potenciálne redukcie v prebiehajúcom roku, ich realizácia bude závisieť od dynamiky inflačných ukazovateľov a celkových makroekonomických parametrov.
Geopolitické antagonizmy pretrvávajú
Ambivalentný vývoj nepozorujeme len v oblasti obchodných interakcií, ale aj v sfére medzinárodných politických vzťahov, čo poskytuje ďalšiu podporu pre posilňovanie ceny tohto drahocenného kovu. Situácia v európskom regióne nezaznamenáva pozitívny trend a obdobný scenár sledujeme aj v kontexte snáh o pacifikáciu konfliktu medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Donald Trump sa podľa informácií z mediálneho kanála NBC News vyjadril o svojom značnom pobúrení po tom, čo ruský prezident spochybnil kredibilitu ukrajinského lídra Zelenského. V tomto kontexte Trump spomenul možnosť zavedenia colných reštrikcií na ruské energetické komodity, pokiaľ nadobudne presvedčenie o neadekvátnom smerovaní mierových rokovaní. Trump dodatočne vystupňoval napätie prostredníctvom verbálnych hrozieb smerovaných Iránu, ktorému avizoval možné vojenské údery a implementáciu sekundárnych colných sankcií v prípade, že odmietne pristúpiť na jadrovú dohodu s americkou administratívou. Zlato profituje tiež z pretrvávajúceho konfliktu v palestínskej oblasti, kde izraelské sily v polovici marca porušili januárové prímerie, čo vyvolalo obnovenie ofenzívnych operácií na oboch stranách. Na základe aktuálnych správ publikovaných izraelským denníkom Haaretz však Izrael prišiel s návrhom 40-dňového zastavenia bojov, podmienenom prepustením zadržiavaných rukojemníkov, k čomu však zatiaľ žiadna zo zainteresovaných strán neposkytla formálne stanovisko.
Objemy nákupov centrálnych monetárnych autorít expandujú
K pozitívnej dynamike na trhu zlata výrazne prispievajú aj monetárne autority jednotlivých štátov, ktoré systematicky rozširujú svoje zlaté rezervy. Na základe analytických dát Svetovej zlatej rady globálne finančné inštitúcie v uplynulom roku akvírovali viac než 1 000 metrických ton zlata, pričom agregátny dopyt dosiahol v minulom roku bezprecedentné hodnoty. Rada identifikuje ako fundamentálny faktor týchto pokračujúcich akvizícií ekonomickú volatilitu, obzvlášť vzhľadom na fakt, že centrálne bankové inštitúcie nie sú tak vulnerabilné voči cenovým fluktuáciám drahých kovov ako retailoví investori. Výrazný rast zaznamenal tiež záujem o globálne ETF inštrumenty kryté zlatými aktívami, ktoré vo februári registrovali kapitálový prílev presahujúci 9 miliárd dolárov, čo reprezentovalo podľa Svetovej zlatej rady najrobustnejší výsledok za posledné tri roky. Najvyššiu aktivitu vykazoval severoamerický región, po ktorom nasledoval ázijský kontinent, zatiaľ čo európsky trh zaznamenal určitú mieru decelerácie. Rada vo svojej marcovej analýze predpokladá pretrvávajúci nárast dopytu stimulovaný globálnou nestabilitou.
Valuácia zlata môže pokračovať v rastovej trajektórii, ale opatrnosť zostáva imperatívom
V súčasnom období zlato demonštruje extrémne dynamické tempo apreciácie a je vysoko pravdepodobné, že dramatický zvrat tohto trendu nenastane v blízkej budúcnosti. Napríklad renomovaná investičná korporácia Goldman Sachs eskalovala svoju tohtoročnú cenovú predikciu na 3 300 dolárov, zatiaľ čo analytici Bank of America anticipujú v horizonte nadchádzajúcich dvoch rokov progres až k hodnotám 3 500 USD. Kľúčovými determinantmi zostávajú Trumpova konfrontačná obchodná doktrína, prolongované tenzie v medzinárodnom politickom priestore a kontinuálny záujem zo strany centrálnych bankových inštitúcií a po ETF finančných produktoch. Pozitívny impulz by cenovému vývoju mohla poskytnúť aj prípadná redukcia úrokových mier zo strany centrálnej banky, ale je nevyhnutné pripomenúť, že v prostredí rastúcich inflačných tlakov by monetárna autorita mohla implementovať opačný prístup a pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Za každých okolností je však esenciálne uvedomiť si, že aj trh so zlatom podlieha cyklickým korekciám, a preto je pri alokácii kapitálových prostriedkov fundamentálna adekvátna stratifikácia investičného portfólia.