Najväčší nemecký producent áut Volkswagen zažíva v posledných mesiacoch pokles predaja. Napriek tomu, že si drží druhé miesto v globálnom rebríčku, rastúca konkurencia v automobilovom sektore odhaľuje slabiny celého európskeho trhu. Automobilky čelia vysokým výrobným nákladom spojeným s technologicky náročnými elektromobilmi, čo zvyšuje ceny ich produktov, zatiaľ čo lacnejšie čínske modely dominujú v cenovej dostupnosti.
Ako si Volkswagen poradí s prechodom na elektromobily?
Volkswagen čelí jednej z najväčších transformácií vo svojej histórii. Posledné roky sa sústredil na elektrifikáciu svojho portfólia a digitálnu modernizáciu. Spolupracuje s technologickými partnermi, pričom medzi kľúčových hráčov patrí americká spoločnosť Rivian. Zároveň rieši problémy so softvérom, ktoré brzdia uvedenie nových modelov. Prémiové značky ako Porsche a Audi profitujú z vysokých cien luxusných vozidiel, no masové značky ako Škoda a SEAT zápasia s klesajúcim záujmom zákazníkov a tlakom na znižovanie cien.
Volkswagen plánuje zavedenie jednotnej platformy pre elektromobily, označovanej ako Scalable Systems Platform (SSP), ktorá má zjednodušiť produkciu naprieč značkami. Očakávaný štart v roku 2026 bol však kvôli vývojovým komplikáciám, najmä v softvérových riešeniach, posunutý na rok 2028.
Prepúšťanie ako nutnosť
Kvôli potrebe znižovať náklady Volkswagen oznámil masívne prepúšťanie. V novembri upresnil, že zatvorí minimálne tri nemecké továrne, čo bude prvýkrát po takmer 90 rokoch. Tento krok ohrozí pracovné miesta desaťtisícov zamestnancov. Automobilka chce ušetriť 4 miliardy eur, okrem iného znížením platov o 10 %. Naopak, odborové organizácie požadujú zvýšenie miezd o 7 %, čo už viedlo k sérii štrajkov. Napriek napätiu vo vzťahoch s odborármi VW považuje tieto opatrenia za nevyhnutné, pričom kritici poukazujú na absenciu dlhodobej stratégie.
Spolupráca s Rivianom
Volkswagen posilňuje svoju pozíciu v oblasti elektromobilov aj prostredníctvom strategického partnerstva s Rivianom. Pôvodná investícia vo výške 5 miliárd dolárov sa v novembri 2024 zvýšila na 5,8 miliardy dolárov. Cieľom je využiť technológie Rivianu a pomôcť mu uviesť na trh nový model R2, plánovaný na rok 2026. Do roku 2027 má spoločný podnik priniesť prvé modely vlastných elektromobilov.
Európske automobilky v ťažkostiach
Volkswagen symbolizuje širšie problémy európskych automobiliek. Výroba elektromobilov je nielen finančne náročná, ale situáciu zhoršujú aj lacnejšie čínske autá, ktoré profitujú z vysokých subvencií a lacnej pracovnej sily. Európska únia plánuje zaviesť clá na čínske vozidlá, čo však automobilky vrátane Volkswagenu odmietajú z obavy pred odvetnými krokmi Číny.
Ďalšie výzvy zahŕňajú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a drahé komponenty. Vyššie ceny odrádzajú zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnejšie alternatívy, čo núti automobilky zvažovať hybridné vozidlá ako kompromis. Elektrifikácia však zostáva hlavným cieľom vzhľadom na prísne emisné pravidlá a plánovaný zákaz výroby spaľovacích áut od roku 2035.
Finančné výsledky Volkswagenu
Volkswagen čelí výraznému poklesu zisku. Za tretí štvrťrok 2024 dosiahol príjmy 78,36 miliardy eur, no čistý zisk klesol na 1,37 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 66 %. Čistá zisková marža sa znížila na 1,74 %, čo je najnižšia úroveň za posledné roky.
Na rok 2024 VW predpovedá stagnujúce tržby na úrovni 320 miliárd eur a prudký pokles peňažného toku v automobilovej divízii na 2 miliardy eur. Dôvodom sú okrem iného výdavky na akvizície, vrátane investícií do spoločného podniku s Rivianom.
Akcie na historickom minime
Slabé výsledky sa odrazili na poklese akcií Volkswagenu, ktoré v decembri 2024 dosiahli 14-ročné minimum. Ich hodnota klesla o takmer 30 % od začiatku roka. Napriek tomu Volkswagen verí, že investície do elektromobility v dlhodobom horizonte zabezpečia jeho konkurencieschopnosť a prilákajú investorov. Elektrifikácia zostáva kľúčovou stratégiou pre budúcnosť.

Rozsiahle následky transformácie
Zmeny, ktoré Volkswagen aktuálne realizuje, sa nevyhnutne dotknú aj koncových zákazníkov. Kľúčové bude, ako sa spoločnosti podarí adaptovať na prechod k elektromobilite a či si udrží konkurencieschopnosť voči iným hráčom v tomto segmente. Jeho význam pre nemeckú ekonomiku je obrovský, a preto môžu zmeny nielen zvýšiť ceny vozidiel, ale tiež ohroziť obživu mnohých komunít a z dlhodobého hľadiska ovplyvniť aj celkový hospodársky výkon krajiny.
Volkswagen sa musí zamerať na znižovanie výdavkov
Partnerstvo s americkou spoločnosťou Rivian by mohlo Volkswagenu priniesť výhodu na trhu elektromobilov, najmä v Spojených štátoch. Spoločnosť preto logicky investuje do nových technológií a strategických spoluprác, aby posilnila svoju dlhodobú pozíciu. Prioritou však zostáva optimalizácia výdavkov a urýchlenie návratnosti investícií, čo je nevyhnutné pre zvládnutie súčasných výziev a udržanie si dôvery investorov.