Mnohí ekonómovia zhodne tvrdia, že šetrenie treba robiť predovšetkým vo výdavkovej strane štátneho rozpočtu, a to predovšetkým šetrením a znižovaním byrokracie hlavne v rozpočtových organizáciách, t.j. v štátnej správe. Ponúkam jednoduché riešenie: Od 1.7.2012 do 31.12.2012 znížiť stav zamestnancov v štátnej správe o 20% a vo verejnej správe o 10%. Tým sa znížia výdavky v štátnej správe rádovo o desiatky miliónov eur.
Tí, čo poberajú dôchodok a sú zamestnancami v štátnej správe, mala by im byť daná možnosť vybrať si, či budú poberať príjem dôchodku alebo príjem štátneho zamestnanca. Nie obidva. Súbeh príjmu a dôchodku umožniť len tým, čo majú dôchodok vo výške minimálnej mzdy a nižšej. U verejnej správy podobne. O tomto sa iba hovorí, ale nič sa reálne zo strany kompetentných nekoná - a stačilo by iba schválenie návrhu malej novely zákona v parlamente. Súčasne sa umožní aj mladým vysokoškolsky vzdelaným nezamestnaným prístup k slušným zárobkom v štátnej správe, ktorá sa nahradením seniorov a príchodom ambicióznych mladých ľudí môže skvalitniť.
Na zvýšenie miezd nízkopríjmových skupín obyvateľstva SR si vláda a zamestnávatelia môžu požičať úver od našich zdravých bánk, ktoré ho radi poskytnú... No a ak by z toho vznikli nejaké väčšie problémy - zvýšil by sa deficit ŠR, potom požiadať EÚ o pôžičku z toho eurovalu. Dostaneme naspäť aspoň to, čo tam vložíme - bude to na tie vyššie mzdy, ktoré si občania zaslúžia vďaka tomu, že naša ekonomika je stále ešte taká dobrá, že vláda môže požičiavať tým horším, viac zadĺženým.
Pre SZČO urobiť ústretový krok tým, že sa zníži ich odvodové zaťaženie, nie naopak.
V sociálnej oblasti vyriešiť dôchodky, ktoré nedosahujú ani životné minimum a dôchodky tých poberateľov, čo ich majú vo výške nižšej ako minimálna mzda. Všetkým týmto dôchodcom zvýšiť dôchodok na úroveň minimálnej mzdy už v tomto roku (kvôli prežitiu). Sociálne dôchodky (invalidné) súčasných dôchodcov s postihutím min. 50%, kde nie je predpoklad jeho zlepšenia, automaticky zmeniť na dôchodky vo výške minimálnej mzdy. Vyššie ako minimálna mzda vtedy, ak pred postihnutím odvádzali do SP vyššie odvody a získali za uvedené obdobie priemerný osobný bod vyšší ako 1. Tým sa z veľkej časti odbúra väčšia časť sociálnych dávok a aj byrokracia s nimi spojená.
V sociálnej oblasti navrhujem urobiť ešte jeden škrt, v súlade s návrhmi niektorých ekonómov, ktorí sú proti "sociálnemu" štátu. Tým občanom, ktorí nikdy nepracovali a neodviedli do poisťovne žiadne odvody, pričom dostávajú dôchodok z priemernej mzdy, urobiť prepočet, aby dostávali novelou zákona stanovený minimálny dôchodok (na prežitie). V období prehodnocovania ich zapojiť do aktivačných prác, rôznych pomocných prác na úprave okolia, v lesoch, na poliach, (pokiaľ nie sú plne invalidnými a pracovať nemôžu), aby mali nárok aspoň na minimálny dôchodok. Tým sa dosiahne aj rozvoj zamestnanosti a úspora sociálnych dávok.Taktiež bude spravodlivé zvýšiť oproti nim dôchodky občanom, ktorí pracovali desaťročia za minimálnu mzdu a ich dôchodok je dnes na hranici životného minima. Na druhej strane stanoviť strop najvyššieho dôchodku a tento ďalej nezvyšovať. Príklad: tí, čo majú dôchodok vyšší ako 2-násobok priemernej mzdy v hospodárstve, tento ďalej nezvyšovať, lebo poberatelia takýchto dôchodkov nie sú sociálne odkázaní na jeho valorizáciu.
Týmito úpravami (predovšetkým novelou zákona o dani z príjmov - ich znížením) a prepočtom dôchodkov sa dosiahne rast životnej úrovne obyvateľstva a príjmami sa tak SR aspoň trochu priblíži ostatným krajinám EÚ. Všetko sa dá, len tochu dobrej vôle k tomu treba.