Prečo sme jediná z ôsmich konsolidujúcich krajín eurozóny, ktorá zároveň zvyšuje výdavky?

Ostatné krajiny pri konsolidácii znižujú výdavky, my ich zvyšujeme.

Prečo sme jediná z ôsmich konsolidujúcich krajín eurozóny, ktorá zároveň zvyšuje výdavky?
Rozpočtové bilancie krajín eurozóny pre roky 2024 a 2025. (Zdroj: NBS)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V rámci Eurozóny sa v tomto roku okrem nás chystá konsolidovať aj ďalších 7 krajín. Slovensko je však jedinou z nich, ktorá plánuje zároveň aj zvyšovanie výdavkov. Prečo sa obmedzovať? My si to predsa môžeme dovoliť! A tak sme sa rozhodli nielen konsolidovať, ale rovno aj zvýšiť výdavky.

V rozpočte pre rok 2025 plánuje znižovať deficit verejných financií v rámci Európskej únie 8 štátov. Okrem Slovenska sú to ešte Francúzsko, Malta, Fínsko, Taliansko, Slovinsko, Nemecko a Grécko.

Z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2025 vyplýva, že príjmy sa zvýšia o viac než 4,9 miliardy eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pozoruhodný nárast. Avšak, ako to býva zvykom, aj napriek vyšším príjmom sa výdavky nezastavia a ďalšie úsporné opatrenia ostávajú na papieri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výdavky totiž vzrastú o 3,7 miliardy eur, čo znamená, že aj napriek vyšším príjmom bude štát pokračovať v „generóznej“ podpore svojich aktivít. Celkový deficit sa vďaka týmto opatreniam zníži z 5,8 % na 4,7 % HDP, čo síce vyzerá ako pozitívny krok, no otázkou zostáva, či tento deficit ešte vôbec možno považovať za „udržateľný“.

Je zrejmé, že na jednej strane vláda vykazuje snahu znižovať zadlženie, avšak na strane druhej to znamená, že nie všetky oblasti dostanú dostatočnú pozornosť, alebo bude potrebné siahnuť po nových, možno nepopulárnych opatreniach. Rozpočet sa teda môže zdať ako pekný, ale v reálnom živote môžeme očakávať ďalšie nepríjemné prekvapenia.

SkryťVypnúť reklamu

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že cielený deficit slovenského štátneho rozpočtu je stále jedným z najvyšších v rámci eurozóny. V skutočnosti, Slovensko má druhý najhorší výhľad rozpočtovej bilancie nielen pre rok 2024, ale aj pre rok 2025. Tento alarmujúci stav jasne signalizuje, že napriek všetkým vyhláseniam o stabilizácii verejných financií, realita je často komplikovanejšia.

Takýto deficit môže mať dlhodobé negatívne dôsledky, či už na rast ekonomiky, alebo na dôveru investorov a občanov v schopnosť vlády efektívne spravovať financie. Dôležitým aspektom je, že Slovensko v tomto smere nezaostáva len v porovnaní s bohatšími západnými ekonomikami, ale aj v rámci regiónu eurozóny, kde si niektoré krajiny už dávno osvojili prísne rozpočtové disciplíny.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa situácia nezlepší, môže to znamenať nevyhnutnosť ďalších úsporných opatrení a revidovaných prognóz, čo by zasa mohlo ohroziť ekonomickú stabilitu a sociálnu pohodu. Kto by teda veril, že rozpočet s vysokým deficitom môže byť „zdravý“? Realita nás, žiaľ, neustále vracia na zem.

Zdroje:
https://economy-finance.ec.europa.eu/document/download/92ae05aa-5bec-4f31-874f-3da0246485f2_en?filename=SWD_2024_950_accompanying-17-DBPs.pdf
https://www.mfsr.sk/files/archiv/96/Zakon-o-statnom-rozpocte-na-rok-2025.pdf
https://nbs.sk/dokument/13e346b5-e1bb-4b84-b3a4-b5465e1e774a/stiahnut/?force=true

Denis Babiar

Denis Babiar

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  724x

Som človek, ktorému záleží na spravodlivosti a pravde. Verím, že úprimná komunikácia a otvorenosť sú základom lepšej spoločnosti. Prostredníctvom svojho blogu rozoberám politické dianie na Slovensku a podnecujem diskusiu o aktuálnych témach. Zoznam autorových rubrík:  Slovensko

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu