Zvýšenie základnej sadzby DPH: Aký vplyv to bude mať na bežných Slovákov?

Zníženie sadzby DPH na vybrané potraviny má zároveň zmierniť dopady na nízkopríjmové domácnosti.

Zvýšenie základnej sadzby DPH: Aký vplyv to bude mať na bežných Slovákov?
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) (Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súčasná vláda sľubovala zníženie cien potravín, no v dôsledku zvýšenia DPH a ďalších sadzieb sa môže stať, že síce niektoré produkty zlacnejú, ale na iných to bude mať priamy finančný dopad. Konečný výsledok môže byť ten, že celkový nákup nás bude stáť viac, ako predtým.

Aj keď na jar 2024 bolo zvyšovanie DPH jednoznačne odmietnuté, nakoniec došlo k zvýšeniu sadzby z 20% až na závratných 23%. Základné potraviny, učebnice a niektoré lieky budú zdaňované sadzbou 5%, zatiaľ čo ostatné potraviny a energie budú mať sadzbu 19%.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento krok predstavuje najväčší zdroj príjmov do štátneho rozpočtu v rámci konsolidačného balíčka. Zároveň však bude mať priamy dopad na každodenný život obyčajných Slovákov, ktorí pocítia vyššie náklady. Rovnako sa očakáva nárast cien nehnuteľností, najmä novostavieb, kde štát získa až 23% z ceny bytu, čo môže v niektorých prípadoch prekonať samotný zisk developera.

Pokiaľ ide o zlacnenie potravín, otáznik visí aj nad touto problematikou. Zníženie sadzby DPH o 1 percentuálny bod (z 20% na 19%) síce pôsobí sľubne, avšak dlhodobo sa dá očakávať, že obchodníci tento rozdiel absorbujú vo svojich maržách. Zvýšený dopyt po lacnejších výrobkoch môže navyše motivovať predajcov k navyšovaniu cien, čo nakoniec nebude mať želaný efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Základné potraviny, ktoré boli zdaňované sadzbou 10%, budú teraz podliehať sadzbe 5%. Vláda by mala zabezpečiť aktívnu spoluprácu s obchodníkmi a výrobcami, aby sa minimalizovalo riziko cenových manipulácií a špekulácií.

Aj keď tieto zmeny nebudú na menších položkách výrazne cítiť, v prípade položiek ako nehnuteľnosti, automobily, nábytok, elektronika, mobilní operátori, internet a ďalších to už bude výraznejšie. Tieto produkty pocítia najväčší nárast cien.

V tejto situácii však môžu profitovať určité skupiny obyvateľstva. Napríklad dôchodcovia, ktorí budú ťažiť z vyšších daňových príjmov, keďže prerozdelenie týchto financií môže prispieť k bonusovým dôchodkom.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, najviac z týchto zmien pocítia mladí ľudia, ktorí plánujú investície do bývania, automobilov či iných veľkých nákupov. Pre nich bude mať zvýšenie daní najväčší finančný dopad, keďže ich výdavky na tieto položky budú najvyššie.

Zdroje: Aktuality, oPeniazoch, TASR

Denis Babiar

Denis Babiar

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  724x

Som človek, ktorému záleží na spravodlivosti a pravde. Verím, že úprimná komunikácia a otvorenosť sú základom lepšej spoločnosti. Prostredníctvom svojho blogu rozoberám politické dianie na Slovensku a podnecujem diskusiu o aktuálnych témach. Zoznam autorových rubrík:  Slovensko

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu