Cestovanie vlakom v Belgicku

Vlak je jednoznacne najrychlejsim dopravnym prostriedkom po celom uzemi Belgicka. Po niektorych usekoch sa pohybuje rychlostou az 200km/h. Avsak ako cestovat vlakom a pri tom i maximalne usetrit?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
IC vlak so zarucenym komfortom.
IC vlak so zarucenym komfortom. 

Belgicka narodna vlakova (monopolna) spolocnost sa skryva za nazov NMBS. Zaroven je i jednou zo spolocnosti, u ktorej som s vyuzivanim sluzieb maximalne spokojny.

Meskanie - to tu clovek takmer nepozna. Maximalne sa moze stat, ze vlak meska 5min. A to len iba v spicke. Samozrejme ze som sa uz stretol i s pripadom, kedy meskanie dosiahlo 90min, ale to len kvoli tomu, ze niekto ukoncil zivot skokom na kolajnice.

Vlaky
IC vlaky su vyborne zariadene, co sa tyka komfortu.Cestovat vlakom sa tak stava zazitkom a oddychom zaroven. O cosi mensi komfort poskytuju starsie vlakove supravy. Samozrejme ako v kazdej krajine, i tu mate (viditelny) rozdiel medzi 1. a 2. triedou. Samozrejme i v cene: 50%. 1. triedu spoznate podla dlheho zlteho pasu pod strechou vozna.
Servis: Restauracny vozen tu nepoznaju, co sa tyka narodnej dopravy, avsak moze sa stat, ze uvidite chlapika premavat sa s napojovym vozikom po vagone. Cistota je vacsinou zarucena, ak nejdete rannymi, skolskymi, vlakmi, alebo "nocakmi".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny
Belgicke zeleznice su jednymi z najdrahsich. S drahsimi som sa doposial stretol iba v Holandsku. Ak sa chcete dopravit z Oostende do Aarlonu, zaplatite za jednosmerny (!) listok 17,58eur. Pri obojsmernom nemate ziadnu zlavu. Avsak ak by ste sa rozhodli vykonat tento trajekt cez vikend, cesta by Vas vysla 13eur tam aj spat. Preco? NMBS poskytuje cez vikend (od piatak od 19h01 do nedele 23:59, pocas svaitkov termin predlzeny) zalvu 50% na veskeru dopravu (pozor, iba pri obojsmernom listku. Pri jednosmernom platite 100% ceny!). Maximalna hranica za obojsmerny listok je stanovena na 13eur. Samozrejme, studenti si nemozu dovolit take drahe cestovanie. A preto vymysleli vyborny plan: Ak ste mladsi ako 26r, je tu pre Vas Go-pass za 43eur. Ak ste starsi ako 26rokov, je tu pre Vas rail-pass 65eur (100eur 1. trieda). System je uplne rovnaky. Za tu cenu dostanete tiket, na ktorom mate desat riadkov. Kazda cesta medzi lubovolnymi dvoma belgickymi stanicami (okrem hranicnych bodov) predstavuje jeden riadok. Nezalezi, ci tie dve mesta su od seba 20km alebo 200km vzdialene. Staci ak vypisete stanicu, z ktorej vychadzate a stanicu ciela. A tak Vas vyjde kazda cesta 4,3eur (resp. 6,5eur, alebo 10eur). Do 1. oktobra 2004 to malo iba jednu nevyhodua to ze, ze ste tu kartu mohli pouzivat az od 09h01. Ale nastastie je to teraz casovo neobmedzene. Dalej je tu i karta Key-Card. Tato karta nema ziadne vekove ohranicenie. Stoji 10eur, alebo 15eur v 1. triede. System je podobny ako u predchadzajucej predplatenej karty, len rozdiel je v tom, ze namiesto 10 riadkov mate len 8, a dve stanice mozu byt od seba vzdialene maximalne 15km. Zoznam pouzitelnych stanic visi na kazdej stanici. A ak sa stane, ze ste si zabudli kupit listok, odporucam Vam to nahlasit vopred sprievodcovi (vopred = pred tym, nez vlak vystartuje). V Tom pripade zaplatite iba 2,50eur naviac za cenu listka. Avsak ak to nenahlasite a sprievodca to zsiti az pri kontrole listkov, tak platite 12,5eur na viac. Samozrejme, ak je stanica zatvorena, neplatite pri nahlaseni pred odchodom ziadny poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Plusove body NMBS
+ pohodlne supravy
+ ziadne meskanie
+ velmi priatelsky sprievodcovia

Minusove body NMBS
- vysoke ceny
- ziadne nocne spoje. posledny vlak okolo 22h50 a prvy ranny okolo 04h50

Thalys, Eurostar, DB, TGV
Tieto tri nazvy patria spolocnostiam, ktore spajaju belgicko okolitymi krajinami. A vsetko su to tzv. high-speed trains. (tj okolo 330km/h)
Thalys je belgicka spolocnost, ktora spaja Belgicko s Francuzskom (Pariz, Cannes...), Holandskom (A'dam) a Nemeckom (Koln).
Eurostar je anglicka spolocnost, ktora spaja Brusel s Londynom
TGV je francuzska spolocnost, ktora ma velku a dobre pretkanu siet po Franzusku a ktora zasahuje i do Bruselu
DB je nemecka spolocnost, ktora spaja svojim EC vlakom Belgicko s Nemeckom.
SPECIALNE AKCIE: Thalys ma pripravene vzdy nejake zaujimave akcie. Ci uz je to, ze Vas partner moze cestovat za polovicu, alebo Vasa cesta Vas vyjde iba na 50% (Brusel-Pariz: 1h30). S Eurostarom mate moznost ist do Londyna z Bruselu v case 2h20 za 69eur tam aj spat. Pri TGV a DB som sa este nestretol s nejakymi zaujimavymi ponukami, co sa tyka odchodov z Belgicka.

SkryťVypnúť reklamu

Zaver
Ci uz idete na vylet, alebo za pracou, v kazdom pripade prijemnu cestu a budem rad ak sa so mnou podelito o Vase zazitky z belgickych kolajnic:-)

Miroslav Bábik

Miroslav Bábik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Ahojte,dakujem ze ste navstivili moj blog. Ako vidite, blog uz nebol dost dlho spravovany ale hadam najdete este dake uzitocne informacie :) Zoznam autorových rubrík:  Aktuality z BelgickaMestá v BelgickuŽivot v BelgickuByť belgickým študentomPraktické informáciePikošky z BelgickaIné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu