Tínedžer je ako volič lákavá korisť

Písmo: A- | A+

To, že sú voľby pre nás čoraz viac utrpením, ako možnosťou využiť svoje demokratické právo, je nepopierateľná vec. Veta neviem, koho voliť je dilema, ktorú rieši najmä pravicový volič už roky. Menej ako dvojtretinová účasť v parlamentných voľbách je viac menej štandardom, no a 13-percentná účasť v eurovoľbách nepotrebujú žiaden komentár. Napriek tomuto nezáujmu voliča nepovažujem úvahy o zavedení volebného práva od 16 rokov za šťastné.

To, že sú voľby pre nás čoraz viac „utrpením“, ako možnosťou využiť svoje demokratické právo, je nepopierateľná vec. Veta „neviem, koho voliť“ je dilema, ktorú rieši najmä pravicový volič už roky. Menej ako dvojtretinová účasť v parlamentných voľbách je viac menej štandardom, no a 13-percentná účasť v eurovoľbách nepotrebujú žiaden komentár. Aj napriek tomuto nezáujmu voliča nepovažujem úvahy o zavedení volebného práva od 16 rokov za šťastné.

Rado Procházka pracuje s predstavou mladého a nesmierne zodpovedného mladého človeka. Tínedžera, ktorý sa aktívne zaujíma o politiku a spoločnosť. Predpokladá, že sa “svojmu výberu budú venovať azda svedomitejšie ako my”. Predstava je to pekná, ale nereálna. Vieme, aké problémy trápili v tom veku nás, dnešná generácia nie je na tom inak. Ale aby som nerobila závery iba na základe pocitov, poďme aj na reálne dáta.

Úvahy o znížení vekovej hranice pre účasť vo voľbách sa odvolávajú na krajiny, kde má demokracia, a právo voliť, tradíciu mnohé generácie. U nás to ešte, ako všetci vidíme dennodenne aj v politike, nejaké desaťročie potrvá. Ukazuje to aj projekt študentské voľby do Európskeho parlamentu, ktorý realizoval v máji 2014 Inštitút pre verejné otázky v spolupráci s Európskou komisiou.

Simulovaných volieb sa zúčastnilo 45% z 13498 "oprávnených" voličov na 62 stredných školách po celom Slovensku. Najviac prednostných hlasov spomedzi všetkých kandidátov s výrazným náskokom získal v týchto voľbách Martin Kotleba, ktorý kandidoval za ĽS Naše Slovensko. V novembri IVO zase realizoval študentské komunálne voľby (72 stredných škôl, 51,7% účasť z 18 575 študentov). V Žiline s jasným náskokom zvíťazil Ján Slota.

Svojim spôsobom to dáva zmysel. Množstvo teenagerov vyrastá v ťažkých podmienkach v regiónoch kde je vysoká nezamestnanosť, kde často pracuje len jeden z rodičov a finančne ťahá celú rodinu. Vyrastajú v rodinách, ktoré sú nútené žiť z malých príjmov, rodičia sú frustrovaní a zo svojej situácie (čiastočne oprávnene) vinia politikov.

Títo mladí ľudia sa o politiku nezaujímajú a ich postoje sa dajú zhrnúť do toho, že nenávidia systém. S týmto postojom sú potom jednoduchým cieľom pre akýchkoľvek extrémistov, ktorí prídu s razantnými riešeniami typu – my to tam vyčistíme všetko.

Aj preto považujeme návrh na zavedenie volebného práva pre 16-ročných za nepremyslený a nebezpečný. My v Šanci si uvedomujeme, že súčasný volebný systém nie je dobrý. Aj preto čoskoro predstavíme konkrétny návrh na zrušenie jedného volebného obvodu. Toho istého volebného systému, ktorý za hlasnej kritiky zaviedol Mečiar a strany krížom cez celé politické spektrum postupne zistili, že im to vyhovuje.

Zavedenie ôsmych volebných obvodov by oslabilo moc straníckych centrál a posilnilo pozíciu poslancov zvolených v svojich krajoch. A čo je najdôležitejšie, pridalo regionálnym témam a problémom váhu aj v Bratislave. Pretože každý politik chce získať voliča.

Všetky strany, ktoré sa k nám budú chcieť pridať, sú vítané.

Skryť Zatvoriť reklamu