V trupe Slovenska je obrovská diera a loď sa potápa

Písmo: A- | A+

Čo na to naši politici? Stalo sa, čo sa dalo čakať. Loď menom Slovensko nezadržateľne smeruje ku dnu a nezdá sa, že by to okrem daňových poplatníkov niekoho trápilo.

Nedostatočná údržba, rozkrádanie zásob, ktoré boli určené na horšie časy a špinavé kšefty v podpalubí vyrobili z kedysi rýchlej plachetnice poničenú bárku, ktorá sa pomaly, ale isto plaví ku gréckym brehom. Obyčajný človek by čakal, že námorníci a kapitán konečne začnú zachraňovať aspoň to, čo sa ešte dá zachrániť. Konieckoncov sú jeho služobníkmi a on ich platí viac, než kráľovsky.

Realita? Matovič ponúka Procházkovi inzerciu bez bločka. Ten prejaví záujem a ešte sa pri tom nechá aj nahrať. Matovič kúsok nahrávky zverejní, hoci ho celá kompromituje snáď ešte viac, než samotného Procházku. Odmietne poskytnúť polícii účtovníctvo, vezmú mu server, tak rýchlo obviňuje premiéra, že má na účte stovky miliónov. Argumentuje neovereným anonymom. Premiér na tlačovke tvrdí, že ani nevie vysloviť slovo „Belize“ a nepustí k slovu vlastnú ženu. Podáva trestné oznámenie na Matoviča. Miškov komentuje Matoviča na facebooku, Galko nazýva Miškova hajzlom.

Každý týždeň sme svedkami nových a nových maškarád určených davom, aby na chvíľku zabudli, načo tých politikov vlastne kedysi dávno zvolili. Lebo to, čo predvádzajú je všetko iné, iba nie zodpovedná správa vecí verejných. Ukazujú nám vzrušujúce pavlačové predstavenie, aby sme si nestihli všimnúť, že zlyhali na celej čiare. Ako divadlo na odvedenie pozornosti to ale vôbec nie je zlé. Väčšina dnešných cirkusantov išla do politiky s prázdnymi rukami a ak aj nie, stihli zbohatnúť ešte viac. A v celom tom hluku sa akosi zabudlo na ľudí, o ktorých má ísť v prvom rade. Na obyčajných ľudí, ktorí tým darebákom všetky tie zábavky platia.

Deficit štátneho rozpočtu Slovenska je plánovaný na ďalšie tri miliardy, štátny dlh stúpa na 40 miliárd. Podľa odhadov cez DPH strácame viac ako miliardu eur ročne. (Nie všetci, politici sa proti týmto stratám navzájom potichu poistili.) Európa čelí vážnej kríze. Zdravotníctvo je v rozklade a premiér na tlačovke slávnostne sľubuje, že opraví pár záchodkov. Justícia nefunguje. Spravodlivosť vôbec neexistuje. Korupcia je všade a netrestá sa. Cesty sú rozbité a nebezpečné. Krajina s výbornou klímou je potravinovo nesebestačná, poľnohospodárstvo ničí dotačná mafia. Drevo rozkrádajú vo veľkom na kšeft. Nezamestnanosť je desivá. Učitelia sú zúfalí. Prudko stúpa podpora radikálov.

A v médiách vidíme iba dvoch popletených šašov, ktorí sa predháňajú v tom, ktorý z nich vytresne väčšiu hlúposť. Milionár sa hrá na obyčajného človeka, obyčajný babrák sa hrá na kapitána lode. Takto si tu žijeme.

Ponúkam riešenie. Šancu. Víziu. Na dlhej ceste obyčajného dievčaťa z Kysúc až do úspechu v biznise a médiách som spoznala všetky skutočné prekážky, ktoré žiaden politik nikdy nemusel prekonávať. Týmto babrákom by som vo svojej firme nedovolila ani zametať podlahy. Hrozilo by, že metly niekam zapatrošia skôr, ako by stihli pozametať. Asi som málo diplomatická, ale prišiel čas nazývať veci pravými menami a už ma naozaj nebaví sledovať ten nechutný cirkus.

Ktosi múdry raz povedal, že politika je umením možného. Mohlo by to tak byť, keby ju nevykonávali nemožní babráci.

Skryť Zatvoriť reklamu