Politika v žumpe – Ficova úspešná stratégia

Písmo: A- | A+

Robert Fico zatiaľ kráča do volieb ako víťaz so stabilnou podporou.  Získať si tretinu ľudí budením triednej nenávisti a núkaním istoty je dôsledne odvedený populizmus a žiaden komunikačný zázrak. Fico však odstavil aj opozíciu.

Robert Fico ťaží z pádu vlády Ivety Radičovej dvakrát. Keď pravica naposledy vyhrala voľby, bol to pre voličov zázrak. Keď vládnuť nezvládla a po roku a pol odovzdala vládu Smeru, bola to pre jej voličov horšia trauma ako nástup Mečiara. Malicherné spory, ambície jednotlivcov, zámienky povýšené na princíp a podrazy. Hlasy a nádeje pravicových voličov pochované nadlho.

Smer si vládu úplne jednoducho prebral. Ako jasný víťaz, majiteľ parlamentu. Postupne zistil, že si môže dovoliť všetko. Začal systematicky likvidovať strednú vrstvu (počet živnostníkov je najnižší od roku 2004), bezstarostne ďalej zadlžovať štát, tunelovať zdravotníctvo, tunelovať eurofondy, asistovať pri odškodňovaní schránkových firiem a nakoniec financovať monštruóznu kampaň za peniaze nás všetkých.

Pravica sa už nikdy nepozviechala a tak všetko toto sa dialo bez akejkoľvek zásadnej odozvy od opozície. Môžeme sa dohadovať o tom, či to bolo z pocitu viny a prehry, z neschopnosti, alebo preto, že sú sami namočení v rôznych kšeftoch. Faktom je, že opozícia fatálne zlyhala. A žiadne z vysvetlení jej neslúži ku cti.

Fico si dokáže svoju podporu udržať. Čo sa mu však skutočne podarilo je, že dokonale zhnusil politiku všetkým ostatným – voličom a nevoličom, novinárom, elitám, aktivistom, neziskovému sektoru. Príbeh, ktorý sa občanom odoráva pred očami od roku 2011 ich znechutil, vzal im vieru v politiku ako takú a v možnosť zmeny. Politiku dokonale pošpinil, zdiskreditoval, posunul niekam do roviny blízkej organizovanému zločinu. Zrazu sa ňou nikto nechce zaoberať a tú hnusnú smradľavú vec nechce nikto ani chytiť. Novinári, aktivisti, tretí sektor zaujali pozíciu politika je fuj, s tým nechceme nič mať. A kto sa pokúsi o zmenu, je v ich očiach automaticky pošpinený tiež. Napriek zrejmému faktu, že sa žiadnych svinstiev ani kšeftov nikdy nezúčastnil.

Fico tak ťaží z pádu poslednej pravicovej vlády ešte aj dnes.

V tejto všeobecnej chandre je jediná dobrá správa, že voliči vedia prekvapiť. Ukázali to v prezidentských voľbách. Smer to síce prešiel mlčaním, ale aj v komunálnych voľbách dostal slušný výprask. A do volieb sú ešte štyri mesiace. Je to už len v rukách zodpovedných občanov tejto krajiny, lebo tí ostatní nechcú mať s politikou nič spoločné.

Ak sa vám blog páčil, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu