Čo nám šibe?

Písmo: A- | A+

Dostávam strach. Mám pocit, že vo svete, ktorý nás obklopuje sa niečo prudko mení a my sa z pohodlia žaby v teplučku prizeráme. Prizeráme sa tomu, ako na námestiach slovenských miest protestujú proti nášmu členstvu v NATO ľudia so sovietskymi vlajkami, kým v susednej krajine státisíce ľudí trpia v dôsledku vojny vyvolanej „návštevou“ spriatelených vojsk.

Debaty sa presunuli z kaviarní a výčapov do virtuálneho sveta sociálnych sietí. Algoritmy, použité na to aby sa nám vo svete internetu páčilo, spôsobujú posun a selekciu diskutujúcich. V tej krčme, keď už niekto trieskal prílišné hlúposti, vždy sa našiel reprezentant zdravého rozumu, ktorý vniesol do debaty potrebný balans základnou otázkou: Čo ti šibe?

V internetových spolkoch náckov, konšpirátorov, alternatívnych detoxikátorov a podobných, je tento balansujúci prvok okamžite vylúčený. Nebezpečne rýchlo to pochopila mašinéria ruskej propagandy, ktorej sa v ňom mimoriadne darí. A my sa prizeráme, ako už nie zanedbateľná čast obyvateľov, našej relatívne demokratickej a prosperujúcej krajiny, začína strácať orientáciu a rozlíšenie medzi slobodou a diktatúrou, dobrom a zlom, stabilitou a šialeným rizikom.

Možno sme prišli k našej slobode lacno. Doba sa nachýlila a systém zrazu povolil. Mrzli sme pár dní na námestiach, ale bola to viac eufória ako boj. My sme tú slobodu nevybojovali, my sme ju oslávili. Oslavovali ľudia, ktorí žili viac ako dvadsať rokov v krajine okupovanej ruskými vojskami. Vnímali sme ich ako nepriateľov, ako okupantov, pretože nimi naozaj boli. A vydýchli sme si, keď sa podarilo dosiahnuť, aby opustili zdevastované kasárne ako symbol toho, čo urobili s celou krajinou. 

Našej generácii to pripadalo ako sen – nevedeli sme si predstaviť, že vstúpime do NATO a EÚ. Ani to, že prejdeme cez hranicu do Rakúska rýchlosťou 80 km/hod. a budeme platiť spoločnou európskou menou. Že budeme mať slobodné médiá, budeme môcť podnikať či cestovať. Že budeme plnohodnotou súčasťou sveta, nie druhoradí občania z klietky, obohnanej ostnatým drôtom.

Ubehol čas zhruba jednej generácie a organizujú sa tu petície a demonštrácie za vystúpenie z NATO. Politici sú zbabelo neutrálni, lebo sa blížia voľby a nahlas sa postaviť za názor znamená potenciálnu stratu hlasov. Zrazu tu nie je nikto, kto by sa postavil a zakričal – Čo nám šibe?

Naša sloboda bola dar a nevážime si ju. Možno sme si slobodu nemuseli ťažko vybojovať, ale mali by sme si ju chrániť s plným nasadením. Musíme to urobiť my sami, nik iný to za nás neurobí – veď na čele vlády stojí ruský troll. Majme odvahu.

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk

Skryť Zatvoriť reklamu