Jánošík či Štefánik? Vymeňme svoj národný symbol.

Písmo: A- | A+

Slováci sú hrdý národ. Keď nemajú byť na čo hrdí, sú frustrovaní, sklamaní a rezignovaní. A pritom je v našich dejinách výnimočný štátnik, na ktorého by sme mali byť hrdí výnimočne, a to stále.

Áno Slováci sú hrdý národ. Problém posledných desaťročí spočíva v tom, že nie je toho príliš veľa, na čo môžeme byť hrdí. A keď sa aj niečo jednotlivo podarí, okrem hrdosti máme v mentalite ešte aj tamto s tou susedovou kozou. Jednotlivý úspech nevieme obdivovať a vyzdvihnúť, chváliť sa ním, ani si ho tak milo celonárodne privlastniť ako to celkom samozrejme robia naši českí bratia.

V týchto dňoch si pripomíname výročie smrti Milana Rastislava Štefánika, najväčšej postavy slovenských dejín. Precestoval celý svet v časoch, keď to ešte nebolo take jednoduché. Svoju stopu zanechal aj ako matematik, astronóm, fotograf, jednoducho renesančný človek. No do dejín, nielen tých slovenských, sa zapísal aj ako generál francúzskej armády, štátnik, zakladateľ štátu. Hovorme preto o ňom, učme o ňom deti, pomenujme po ňom, čo sa dá a konečne mu vzdajme úctu ako si zaslúži.

Komunisti ho vyčiarkli z učebníc, lebo ich nemal rád. Hejslováci mu zas zazlievali, že bol federalista. My by sme ho konečne mali vrátiť tam kam patrí. Na miesto otca tohto národa. Nechajme už konečne Jánošíka odpočívať v pokoji a v zbojníckych legendách. Prestaňme viac glorifikovať silu, hrubosť, zbíjanie. Staňme sa národom, ktorý má a je hrdý na svojho Štefánika. Národom, ktorý obdivuje vzdelanosť, kultúru, odvahu a charakter. Deti učme v škole o jeho živote (nakoniec oveľa dobrodružnejšom ako mal ten zbojník), ako aj o jeho myslení:

“Milujem pravdu nielen z mravného stanoviska ale aj ako matematik. Ako priama čiara je najkratším spojením dvoch bodov, tak je pravda najkratšou cestou k uskutučňovaniu našich predstáv.”

“Je potrebné ľudí učiť veriť, je potrebné ich milovať napriek všetkým ich chybám, je potrebné učiť ich milovať, ale nevyhnutné je tiež pracovať a učiť pracovať iných.”

“Búrlivý je môj život a bude plný zápasu. So šťastím by som sa delil, ak však padnem, chcem padnúť sám.”

A slová nášho najväčšieho štátnika nám môžu byť nádejou aj dnes:

“História a zdravá logika ukazujú, že čo je zhnité, nemá trvania.”

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk

Skryť Zatvoriť reklamu