Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú?

Čo si myslíte, ak sa opýtate nejakého milionára, čo znamená slovné spojenie "hedžový fond", bude vedieť, o čom hovoríte? Myslím si, že 90% z opýtaných, ak nie všetci, budú. A čo myslíte, ak sa opýtate človeka s platom 500€, čo znamená slovné spojenie "hedžový fond", bude vedieť, o čom hovoríte? Myslím si, že 90% z opýtaných nebude mať ani šajnu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Pre tých, ktorí nevedia, hedžový fond je súkromný investičný fond, ktorého základnou úlohou je maximalizácia zisku, no na rozdiel od bežných podielových fondov, ktoré sú prísne regulované, hedžové fondy môžu využívať rôzne špekulatívne stratégie a majú právo robiť vysoko rizikové operácie. Je dôležité podotnknúť, že hedžové fondy dosahujú oveľa vyššie zhodnotenia vložených peňazí ako bežné investície pre širokú verejnosť.

Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Poznáte to heslo? Je pravdivé?

Hovorí sa, že existuje rovnosť šancí. Len neviem, či je tomu v skutočnosti naozaj tak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme pri hedž fondoch, dolná hranica vstupnej investície do takéhoto fondu je 50 tisíc € alebo 100 tisíc € (na Slovensku. V zahraničí rádovo násobne vyššia). Neviem ktorý priemerne zarábajúci Slovák ma voľných 50-100 tisíc. Má v tomto prípade rovnakú šancu na zveľaďovanie svojich peňazí bohatý aj bežný človek?

Do hedžových fondov môžu podľa amerických zákonov investovať len ľudia s majetkom vyšším ako 5 mil. USD. Je to preto, aby boli k takýmto typom investícií pripustení len kvalifikovaní investori s určitými znalosťami, ľudia oboznámení s daným rizikom. Ja si však myslím, že je to zbytočné upieranie šance tým menej majetnejším ľuďom. Predsa ak investor, ktorí nespadá do kategórie 5 mil. USD majetku alebo človek s nižším vstupným kapitálom ako je uvedené, ktorý chce investovať do takéhoto fondu, má dostatok informácií a je ochotný podstúpiť dané riziko, mal by mať takúto možnosť investovať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka rizika, nemyslím si, že hedž fondy sú až tak extrémne rizikové. Viete koľko bohatých je ich súčasťou? A o majetok z nich vďaka hedž fondom neprišiel asi nikto, takisto si myslím, že až tak extra v týchto investíciách neprerábajú. Vidím to teda ako nástroj pre bohatých.

Bohatí bohatnú, o tom netreba polemizovať. Ak si pozriete rebríček miliardárov vo Forbese, takmer každý rok sa ich celkový majetok zvyšuje. Zatiaľ čo bežný človek možno na svojej výplate nezaznamenal žiadnu zmenu. Možno chudobní výslovne nechudobnejú, ale ani nebohatnú takým tempom ako ich majetnejší spoluobčania. Ja nejdem a ani nechcem ísť proti bohatým, sám chcem v živote veľa dokázať. Vytáča ma ale, keď niekde počujem, že existuje rovnosť šancí. Možno aj existuje, ale nie vo všetkom. A to je chyba. Výnosných investícií by mali mať možnosť zúčastňovať sa aj bežní ľudia s menším kapitálom. Mal by na trh prísť niekto, kto by ponúkal možnosť vysokého zhodnotenia pre široký počet priemerne zarábajúcich s menšími úsporami ako je tých 50 tisíc €.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver by som vás chcel povzbudiť, že ani takéto prekážky nám nemajú zobrať chuť v živote niečo dokázať. Slovami Alfreda Montaperta: „Väčšina vidí prekážky, no málokto vidí ciele. História zaznamenáva úspechy tých druhých, zatiaľ čo zabudnutie je odmenou predchádzajúcich."

Martin Babocký

Martin Babocký

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek, ktorého baví biznis, no predovšetkým investovanie. Budem písať o bohatstve a chudobe, vzdelávaní, o mojich zážitkoch v zahraničí a o veciach prospešných pre spoločnosť alebo o myšlienkach hodných šírenia.Vediem vlastný blog na www.martinbabocky.com Zoznam autorových rubrík:  Summer in USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu