Priebeh majtrovstiev a postupné prepadávanie sa nášho mužstva počas majstrovstiev bolo široko medializované. Od prvých po posledné stránky novín sme mohli sledovať množstvo komentárov, postrehov, analýz, rozhovorov, mohutné spovedanie bežných občaov, hokejových ale aj iných osobností, vrátane vysokopostavených politikov.
Čo bolo veľmi sympatické, bola spoločná snaha podporiť, zlepšiť, zabrániť takejto situácii v budúcnosti, investovať, napraviť čo sa dá. Hodnotila sa činnosť funkcionárov, uvažovalo o zmene trénera, spomínali sa finančné aspekty, zdôrazňovala sa potreba vytvorenia širokej bázy na jednej strane a starostlivosť o špičku na druhej, a množstvo iných. Bolo obdivuhodné, koľko informácií sa predostieralo verejnosti, koľko postrehov, dobrých rád - slovenskému hokeju treba priať aby sa čosi aj zrealizovalo.
Podľa údajov European Research Council (ERC), Slovensko sa v rokoch 2007 – 2016 umiestnilo spomedzi 33 krajín ktoré sa môžu uchádzať o tieto granty na poslednom 33. mieste v čerpaní európskych projektov na výskum. Akosi som nezaznamenala podobne intenzívnu reakciu, lepšie povedané nezaznamenala som žiadnu verejnú reakciu.

Zdroj http://www.sciencemag.org/news/2017/03/10-europe-s-excellence-fund-faces-calls-change
Predošlá prezidentka ERC Helga Nowotny sa v tomto kontexte vyjadrila: „Ktorákoľvek krajina sa môže stať viac kompetitívnou v európskom prietore. Je to ako v športe – musíte naprv vytrénovať ľudí, až potom môžu začať súťažiť na olympiáde“.
Takže čo urobíme vo vede, začneme jej venovať väčšiu pozornosť, posunieme ju do ťažiska pozornosti, budeme hodnotiť činnosť funkcionárov, uvažovať o zmene trénerov, budeme riešiť finančné aspekty, sústredime sa na vytvorenia širokej bázy na jednej strane a starostlivosť o špičku na druhej, atď...? Budeme mať spoločnú snahu podporiť, zlepšiť, zabrániť takejto situácii v budúcnosti, investovať, napraviť čo sa dá? Hm, takže? Budovanie vedomostnej spoločnosti?