Náš Charlie

Pre nadšencov jazykových kurzov!

Náš Charlie
Učíme sa po anglicky. (Zdroj: Pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Náš Charlie

Zásadne sa nekamarátim s ľuďmi, ktorí ovládajú päť až osem cudzích jazykov, snívajú sa im filmy v portugalčine, japončine a v lepšom prípade v laoštine. A bez slovenských titulkov! Nekamarátim sa s nimi preto, lebo v živote nechodili do jazykových kurzov a zasmiali sa naposledy pred dvomi rokmi.

Mám šťastie, že patrím k optimistickým babrákom, ktorých je na svete viac. Táto zvláštna odroda ľudí už v prvých septembrových dňoch zúfalo číta všetky oznamy o začiatkoch jazykových kurzov. A samozrejme, len čo sa otvorí to správne okienko na internete, okamžite sa zapisuje, aj tam, kam nechce. Horúčkovito vyzerá e-mail, kedy príde informácia o platbe a rýchlosťou blesku všetko uhradí!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom budúci expert na cudzie jazyky ráta dni, kedy to vypukne. A samozrejme počas prestávok v práci, alebo aj počas nej, si zápalisto opakuje slovíčka a gramatiku, maskujúc to slúchadlami a predstierajúc poradu cez zoom. No a večer, stojí medzi prvými pri dverách, ktoré mu otvoria cestu k porozumeniu v celej Európe.

Poznám však aj iné typy expertov, ktorí sa domnievajú, že sú pokročilí a vôbec sa nenamáhajú si po lete osviežiť pamäť, pretože sa spoliehajú na osobný šarm a náhodu. Takíto sú práve v mojom krúžku. Zišlo sa nás presne dvanásť, ale traja po úvodných lekciách odpadli. Fyzicky aj psychicky. Jednoducho nezvládli poznanie, že kolegovia im nenašepkajú, pretože tiež nič nevedia, prípadne sa zahanbia v okamihu, keď lektor na nich prehovorí. A tak sme ostali deviati, hrejúci si v dlani mizernú kôpku anglických slovíčok a dúfajúci v ich zázračné naliatie z dlane do hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Na zdrape papiera, ktorý slúži ako potvrdenka o navštevovaní kurzu, nás zaujal iba jeden fakt. Vyučovať má rodený Angličan! Preto sa nečudujte, keď vám poviem, že sme na prvej lekcii pätnásť minút napäto zízali na dvere a čakali ako malé deti na čokoládu. Tá sa však nepodávala, pretože nám istá dáma neistým hlasom oznámila, že lektori zo zahraničia ešte nedorazili a učiť nás zatiaľ bude našinec. S veľkou nevôľou sme zaregistrovali príchod akéhosi pomenšieho pána, vlečúceho so sebou postarší CD prehrávač a učebnice. Prísne si nás premeral a od každého žiadal dôverné informácie, akými sú meno a priezvisko. Potom prešiel k vypočúvaniu a usilovne si zapisoval úroveň vedomostí. Priznávam, že v mnohých prípadoch si nezapísal vôbec nič. Naveľa nám, zdeptaným a rozčúleným, pohrozil, že všetko „zažaluje“ zahraničnému učiteľovi, nech sa pripraví na najhoršie!

SkryťVypnúť reklamu

Druhá hodina prebehla o čosi lepšie. Asi preto, že dotyčný pedagóg hovoril po anglicky rovnako zle ako my, a preto si krátil čas (za naše peniaze!) opakovaním základov gramatiky. Určite sa mu to vyplatilo. V nás však rástol pocit beznádeje a smútku. Prekvapenie sa objavilo až na ďalší týždeň. Všetci sme znudene posedávali, poniektorí aj večerali obed, ktorý im starostlivo zabalili manželky, zvyšok na nich lačno hľadel a moja kamarátka vypisovala dlhé a rovnako nudné správy frajerovi. Do strnulej atmosféry sa zrazu otvorili dvere a k tabuli docupkalo bledé, chatrné a rozpačité dievčatko. Najprv zamávala načiernenými riasami, vopchala si padajúce odfarbené a mierne mastné vlasy do vrkoča a milo zašvitorila. Čo, to nikto nevedel, pretože dievčinka bola veľmi hanblivá a tajomstvá anglického jazyka si chcela nechať radšej pre seba. Chvíľu zmätene stála a poďho čosi čmárať na tabuľu. Keď sa môj sused po ľavej strane odvážne spýtal o čo ide, stonavým, neskôr smiechom prerývaným tónom objasnila, že k nám priletela z Ameriky, kde študuje niečo veľmi dôležité a nám nič nehovoriace. Všetci deviati sme sa celých stodvadsať minút modlili, aby sa táto lesná žienka niekam vyparila. Značne znechutení sme dáme, ktorej jazykové stredisko patrí, dôrazne a dva razy zopakovali, že buď, alebo!

SkryťVypnúť reklamu

A potom to konečne prišlo! Najprv sme počuli hlboké a hlasné „Hallo!", vzápätí na stoličku tresol ruksak, potom na vešiaku pristála bunda a na koniec sa leteckou rýchlosťou vyšvihol na lavicu – sympatický chlapík. Rozžiarene bleskovou angličtinou vysypal, že sa volá Charlie a kvôli nám opustil rodnú Kanadu. Medzitým si radostne šúchal ruky, nedočkavo zisťoval neznáme pojmy v texte, ktorý v náhlivosti skoro rozdriapal, krotil dlhé kučeravé vlasy a krútil náušnicou. Boli sme fascinovaní!

S pribúdajúcimi hodinami sa pre nás stal Charlie hodným obdivu. Prišli sme na to, že sa rád smeje, má herecké vlohy, že človeka na pokraji síl prinúti myslieť a svieti ako lampáš pri témach o láske. Ženy získali v ňom vážnu motiváciu a príšerne si maľovali oči. Nechcem ohovárať mužskú časť kurzu, ale tí si nechali rásť dlhé vlasy a pod vianočný stromček si pýtali od rodín jednu zlatú náušnicu!

 

Eva Bachletová

Eva Bachletová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  144x

Som publicistka, spisovateľka, poetka. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu