O zdraví sa toho čím ďalej tým viac hovorí a píše: niekto behá pre zdravie, niekto zdravo je, niekto o zdravie bojuje, niekto naň kašle a mnohí na ňom zarábajú. Pijeme na zdravie, prajeme si veľa zdravia, sme ochotní investovať do zdravia veľa času, energie a hlavne peňazí, pretože čo je „zdravé" (alebo sa to tak aspoň volá), je dvakrát také drahé.
Ale skúste niekedy vo vzdelanej spoločnosti povedať, že neviete, čo vlastne je to zdravie. Tie pohľady vám neprajem - razom sa z vás stane vyvrheľ, asociál a ignorant, ktorý zaspal posledné polstoročie.
Takže čo je vlastne to zdravie, do ktorého vkladáme všetky svoje sily a nádeje? Definície hovoria, že zdravie je neprítomnosť choroby alebo slabosti, WHO ho definuje ako stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody. Teória je krásne jednoduchá, ale prax je o dosť zložitejšia. Stav akejkoľvek pohody je totiž POCIT. Nie je to nič hmatateľné a preukázateľné, nedá sa to vyšetriť žiadnymi prístrojmi ani laboratórnymi testami. Dvaja veľmi podobní ľudia majúci ten istý problém môžu mať úplne iný pocit zdravia a choroby. Päťdesiatročný manažér, ktorého bolí chrbát, sa cíti chorý (vhodnejší je možno výraz „nemocný"), oproti tomu päťdesiatročný, ťažko fyzicky pracujúci muž s rovnakými bolesťami sa cíti úplne zdravý a bolesť považuje za príznak prirodzeného opotrebenia.
Každý človek má počas každého dňa rôzne pocity. Niektoré z toho sú príjemné, iné nepríjemné, niektoré trvajú chvíľu, iné nás prenasledujú dlhú dobu. Tie nepríjemné nám zhoršujú pocit pohody.
Či už ide o bolesť, pocit napätia, neistoty, alebo o iné špecifické prejavy, ktoré pripisujeme konkrétnym orgánom (bolesť žalúdka, pocit netrávenia, búšenie srdca,..), keď nás tieto pocity prepadnú, začneme mať pocit NEZDRAVIA. Vyšetreniami sa ale na žiadnom orgáne nepreukáže štrukturálna zmena. Sme teda zdraví, alebo chorí? Je nepríjemný príznak choroba, alebo sa stáva chorobou, až keď sa nájdu na orgáne štrukturálne zmeny? Ste chorý, keď vás bolí chrbát a na röntgene nič nenájdu? Ste chorý, keď na röntgene niečo nájdu, ale vy bolesti nemáte?
Je normálne mať v živote nepríjemné pocity? Určite áno, je to bežná súčasť života. Ba dokonca nevyhnutná - nepríjemný pocit je motorom akcie, bez neho by človek (alebo všeobecne každý živočích) nemal motiváciu ani prstom pohnúť. Zmysluplný život je dlhou reťazou nepríjemných pocitov spojených s neuspokojením nejakej potreby, ktoré nás donútia k aktivite vedúcej k uspokojeniu tejto potreby - spojenom s príjemným pocitom.
Súčasné pojatie zdravia a choroby nám ale vraví, že nepríjemný pocit je „choroba" alebo „nezdravie" a je potrebné ho liekmi potlačiť, aby sme nadobudli stav bez nepríjemného pocitu, teda „pocit zdravia". To je ale úplne scestné - ak máme nepríjemný pocit, jediným zmysluplným činom je snažiť sa nájsť jeho príčinu. Teda odhaliť tú neuspokojenú potrebu, ktorá ho vyvolala, a urobiť niečo pre jej uspokojenie. Len tade vedie správna cesta, nazvime ju cesta „ku zdraviu".
Aj keď mám celkom pocit, že sa pomaly doberám k podstate, čím ďalej tým menej viem slovami vyjadriť, čo je to choroba a čo je zdravie. A nebyť štatistík a zdravotných poisťovní, asi by mi to aj bolo jedno.