SVET SA RÚTI DO SMRTEĽNEJ PRIEPASTI
Nemusíš zájsť ani prveľmi ďaleko, aby si si uvedomil, koľko miest na zemeguli postihujú rôzne katastrofy. Na našom území i v okolitých krajinách sú povodne už pomaly štandardom. V Ázii sa striedavo objavujú vulkanické erupcie, zemetrasenia a hurikány. V Južnej Amerike pre neustále ťaženie a ničenie dažďových pralesov vymierajú celé druhy zvierat. Nad územím USA je takmer konštanne obrovský oblak smogu, ľadovce na Antarktíde sa pomaly ale isto roztápajú, zvieratá (napr. ľadové medvede) vymierajú a hladina oceánov sa miestami zvyšuje až o 11 cm. Hrozí, že väčšina prímorských miest skončí o niekoľko sto rokov pod vodou a našu planétu postihne ešte viac hurikánov a ničivých tornád. Jedno sme bolo zaregistrované aj na Slovensku- pri Nitre. Počet obyvateľov na našej Zemi sa neustále zvyšuje, čím sa odčerpávajú zdroje, ktoré nám naša planéte poskytuje a my jej pohostinnosť často doslova zneužívame a správame s k nej necitlivo. Nezodpovedne a surovo ju znečisťujeme. Vedci varujú, že ak v tomto trende budeme i naďalej pokračovať, povedie to k ešte väčším a nebezpečnejším zmenám klimatických podmienok. Pri takomto rapídnom tempe otepľovania, aké pozorujeme v posledných rokoch, sa čoskoro dožijeme zím, keď budú teplomery uakzovať až 25 stupňov. Podľa vedcov by toto pre väčšinu starších ľudí a detí znamenalo značné riziko, ba dokonca ohrozenie ich životov. Navyše také horúčavy by nezvládli ani naše domáce zvieratá.
PREČO SA TO DEJE?
Skleníkový efekt je pre našu planétu veľmi dôležitý, bez neho by bola iba mrazivou pustatinou, na ktorej by sa nedalo žiť. Skleníkový efekt funguje podoben ako fóliovníky: väčšina slnečných lúčov sa cez atmosféru na Zem nedostane (časť sa dorazí späť do vesmíru). Malú časť slnečných lúčov pohltí atmosféra a tie lúče, ktoré sa dostanú na Zem, sa premenia na tepelnú energiu. Povrch Zeme túto tepelnú energiu vysiela späť do ovzdušia a iba vďaka tomuto kolobehu nezamrzneme. Zaposledných 100 rokov sa zemský povrch v dôsledku skleníkového efektu zohrial v priemere o 0,5 stupňa Celzia. Ak to bude takto ďalej pokračovať, roztopia sa ľadovce an póloch, čím sa zvíši morská hladina a prímorské oblasti budú zaplavené. Pre nás to znamená nielen veľké materiálne škody, ale aj ujmy na životoch.
ZAČNI OD SEBA
Zmenu musí každý začať od seba. Ak by sa každý k tejto problematike postavil zodpovedne a už od zajtra by sa správal inak ako doteraz, dýchali by sme lepší a čistejší vzduch a mohli by sme si byť istí, že naše vnúčence sa ešte budú môcť tešiť z anšej krásnej prírody. Ale rozhodujúcwe kroky musia v prvom rade spraviť vlády veľmocí. Kiotsky protokol, ktorého podstatou je zníženie jedovatých plynov v ovzduší, podpísalo 161 krajín, ale USA, ktoré má na znečisťovaní našej planéty najväčší podiel, ho podpísať odmietlo. Prečo asi?
A ČO ZDRAVIE?
Znečisťovanie prostredia nie je hrozbou iba pre prírodu, ale vedľajším účinkom sa nevyhnú ani ľudia. Ľudský organizmus sa vie pred voľnými radikálmi brániť vďaka antioxidantom, ale väčšina súčasných potravín má nejasný a pochybný pôvod,a tak strava nie je dostatočnou zárukou ochrany. Imunitný systém je v nebezpečenstve a ak nekonzumuješ výhradne biopotraviny a biotekutiny, musíš si jedálniček obohatiť o vitamíny a minerály.