
Na úvod pár informácií pre neznalých zo stránky meštianskeho pivovaru http://www.mestianskypivovar.sk/
Varenie piva v Prešporku, dnešnej Bratislave, má stáročnú tradíciu. Už v polovici 15. storočia získava jedenásť pivovarníkov na Zuckermandli „várečné právo“, teda povolenie variť pivo. V tých časoch sa pivo varilo v malom a konzumovalo priamo u producenta. Takáto výroba však bola neperspektívna, preto za aktívnej podpory mestských radných pánov vznikol v roku 1477 Prvý bratislavský pivovar. Stál na rohu dnešnej Laurinskej ulice a Rybnej brány, zbúrali ho roku 1532 Jeho zvyšky boli objavené pri búracích prácach v roku 1947. Meštiansky pivovar bol Bratislavčanmi mimoriadne obľúbený, nielen pre vynikajúce pivo a pre svoju polohu blízko dunajského nábrežia, ale hlavne pre vychýrenú pivovarskú reštauráciu s kvalitnou kuchyňou, ktorá bola jeho súčasťou. Podávali sa v nej všetky kulinárske zázraky takmer každej z kuchýň desiatich národností zastúpených v meste, zjednotených do skvelej kuchyne. Atraktivitu miesta umocňovala aj nástupná stanica električky do Viedne. Na skvelé pivo vozila do trojjazyčného Pressburgu či Pozsonya aj Viedenčanov, ale schádzala sa tu tiež bratislavská bohéma. Často sa tam stretávali redaktori denníkov a časopisov vychádzajúcich v Bratislave, básnici, maliari.
zdroj dobové prescanované fotky
Tieto informácie a nielen tieto by mohol poskytnúť skoro každý starý Bratislavčan. Spomienky na starú Bratislavu ostanú každému z nich a nielen im v spomienkach na celý život. Postrehli ste uričte slovo Pivovar, ktorý už v Bratislave nemáme, ostalo len torzo, ktoré nahradí nový sklenník. V Súčasnej dobe padli články: http://bratislava.sme.sk/c/7084637/planovaci-chceli-kedysi-zburat-aj-bratislavsky-hrad.html aj v denníku Sme. Vyjadrujú sa tam "odborníci". Ani jeden z týchto akože odborníkov podľa môjho skromného názoru neberie do úvahy názory iných odborníkov, ktorý hlásajú návrat k obnove starého mesta. Videli by ste v centre Viedne alebo Prahy takéto štúdie, aké nám tu predkladajú títo architekti? Ako môže človek vychváliť hrebeňové stavby rozprskané po celej Bratislave. Stačí sa pozrieť na Bratislavu zo Slavína a naskytne sa Vám katastrofálny pohľad na mesto plné sklenníkov a reklám na Telekom, Orange a Ja a Ty. Čoskoro nám tu vyrastie nový skvost Panorama city. A to nehovorím ešte o nedokončenej Trinity.
"Toto je výsledok moderných štúdií a je to oveľa lepšie ako obnova pôvodných domov, pretože nemáme plány." Takto sa vyjadrujú opäť páni odborníci a pritom sa stačí pozrieť na dobové fotky a zapojiť troška fantázie. Lenže problém je v tom, že oni nechcú. Ja si to stále neviem dať dohromady, či je to určitý druh nejakej fóbie (skleníkofóbia) alebo súťaživosť, alebo sú návrhy z jednej architektonickej kancelárie, kde dotyčný architekti neviem ten výraz po Slovensky, "libujú" v určitých proporciách a teda výsledkom bude vždy skleník a pár stromčekov. Na jednej strane sú komunisti označený ako barbari, ktorí zničili skoro komplet historické podhradie aj s čarom, čo tam bolo a na druhej strane dnešní moderní "páni" architekti robia presne to isté....