
Architekt môže byť aj v oblasti software technológií. Takže nie je to vyslovene človek s pravítkom v ruke, šálom okolo krku a hlavou plnou predstáv. Môže to byť aj dizajnér, umelec.
Industriál, je pojem, ktorý sa spája s priemyslom, ale nie len ním. Industriálna hudba (netradičná), nábytok (výrobky použité s pôvodných priemyslových prvkov) a pod.

Kto je teda industriálny architekt? Industriálny architekt je človek, ktorý sa snaží zakomponovať prvky priemyselnej architektúry do bežného prostredia. Stará fabrika a jej továrenský komín zakomponovaný do novej výstavby, záchrana industriálneho dedičstva a jeho obnova, snaha vytvoriť industriálny skanzen so zachovaním vecí tak, ako ich nechali zamestnanci posledný deň svojho bežného pracovného rituálu. A nie len to, industriálny architekt vytvára aj modely existujúcich a zaniknutých fabrík, technológií ako pretavenie reálu do miniatúrneho sveta. Tak ako architekt mení nápady do reality, industriálny architekt mení realitu do nápadu niečo zachovať, miniaturizovať to, aby mali ďalšie generácie predstavu, čo to je plynojem, kotolňa, ako fungovala výroba koksu, banské stavby a pod. Som rád, že nie som sám v tomto ťažení o zachovanie industriálu.

Československo bolo plné zaujímavých priemyslových stavieb, prevádzok, výroby a pod. Priemyslová revolúcia mala dopad aj na našu krajinu a z tej doby do dnes máme alebo sme mali rôzne stavby. Koľko rokov vydržali a dnes hrozí, že o ne definitívne prídeme. Možno, ale možno nie, pretože sú tu nadšenci, industriálny architekti a dizajnéri, ktorí bojujú o ich záchranu. Industriálny architekt nemusí mať školy a rôzne kurzy. Musí mať rád staré priemyselné stavby, vážiť si ich, mal by ich vedieť pretaviť do rôznej podoby, či už do modelu, zakomponovať ich do nových súčasných trendov, jednoducho ich v nejakej podobe zachovať.
